A 41. AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon, 2023. január 26-án előadást és kerekasztal megbeszélést tartottak az öntözés helyzetéről az aszály okozta problémákról és azok lehetséges megoldásairól a MEGFOSZ szervezésében. A programot Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója moderátorként vezette fel, beszélve a rendkívüli aszály miatt a tavalyi évben kialakult nehézségekről, ami minden mezőgazdasági ágazat számára gondokat okozott. Elmondta, hogy évtizedek óta téma az öntözési fejlesztések, beruházások megvalósítása, ami az elmúlt 30 évben nem igazán valósult meg, de ezen a következő időszakban változtatni kell.
A kerekasztal-beszélgetést felvezető előadáson Tasnádi Gabriella, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezető vízgazdálkodási szakértőjét hallgathatták meg a jelenlévők. Gondolatébresztő előadásában szó volt arról, hogy
- hazánk területeinek a 80%-a termőterület, ami 7,5 millió hektárt jelent (2 M hektár erdő, 5,5 M hektár mezőgazdasági terület);
- a mezőgazdasági termőterületek közel fele kitett az aszálynak, belvíznek, árvíznek;
- milyen öntözésre alkalmas hazai vízkészleteink vannak (felszíni, felszín alatti talajvíz, felszín alatti rétegvíz);
- milyen az öntözés intézményi rendszere, milyen vízjogi engedélytípusok vannak a felszíni vízből történő öntözés vonatkozásában;
- mit tartalmaz hazánk harmadik Vízgyűjtő-gazdálkodási Terve, milyen szigorítások vannak a termeléshez kötött támogatásoknál;
- milyenek a vízszükségletek (vízigények felmérése);
- milyen részletei vannak az öntözéses törvénynek;
- a pályázati forrásokat milyen feltételekkel, meddig lehet igénybe venni.
A pályázatok, beruházások és az engedélyezés folyamatát is végig vették – fotó: pixabay.com
Az előadást követően a kerekasztal beszélgetésre került sor
A beszélgetés résztvevői voltak:
- Tasnádi Gabriella – NAK
- Kövesdi Ádám – a Magtár Kft. öntözési irodájának vezetője
- Vulz László – OTP Hungaro Projekt Kft. ügyvezetője
- Nagy Imre – Navastart Kft. ügyvezetője
- Szendi Jenő – KITE Zrt. öntözési üzletágának igazgatója
- Bata Botond – Fop Kft.
- Csűrös Krisztián – OVF, belvízvédelmi és öntözési főosztály vezetője
A beszélgetés során számos kérdésre kerestek választ: lesz-e víz, hogy lehet felkészülni a csapadékhiányos időszakokra, mi az öntözési ütemrend jelentősége. Felvetődött, hogy mit bírnak el az öntözési rendszereink az üzemeltetés során, illetve, hogy az egyes korlátozásoknál mit kell figyelembe venni, illetve az állami fejlesztési tervekről is beszéltek.
A pályázatok, beruházások és az engedélyezés folyamatát is végigvették, az öntözési közösségek szerepéről is szólva.
Az öntözés nem fedi el az agrotechnikai hibákat
A KITE Zrt. részéről Szendi Jenő beszélt arról, hogy az öntözés nem egy megváltó, nem arra való, hogy elfedje az egyéb agrotechnikai hibákat – a rossz talajművelést, az emiatt kialakuló extra vízveszteséget. Sokféle agronómiai lehetőség van az öntözésen kívül is arra, hogy a vízmegőrzést támogassuk, vagy a belvíz okozta víztöbbletet átvezessük, megőrizzük.
Beszélt az öntözési módokról, a rég nem használt hagyományos árasztásról, a jelenleg alkalmazott esőztető módszerekről, a mobil öntöző berendezésekről – vízágyús vagy konzolos kivitelben. Alacsony nyomású (3-4 bar maximum 6 bar) rendszereket használnak, ami mind az energiatakarékosság, mind a beruházási értéktakarékosság miatt fontos. Jól utánozza az esőcseppeket, talajromboló hatása szinte nem is jelentkezik.
Ha nagyon kevés a víz, akkor alkalmazzák a mikroöntözést. Itt már a felszín alatti rétegvizek is használhatók. A csepegtető öntözést nemcsak a kertészetekben, hanem a szántóföldeken is sikerrel használják. Ez történhet felszín feletti csepegtető csövekkel – alacsony nyomáson, vagy az új technológia szerint: a talajba fektetett csepegtető csöves megoldással, ami közvetlenül a gyökérzónába juttatja el a vizet. Energia- és víztakarékos technológia.
A rendkívüli öntözés feltételeiről, eredményeiről is részletesen beszéltek, ahogy a csatornák feltöltésének szükségességéről is.
Ha kíváncsi vagy, hogy milyen öntözéssel kapcsolatos kérdések vetődtek még fel és milyen válaszok születtek, nézd meg a videónkat!