A BASF Agrodivíziója számára fontos, hogy gyakorlati tapasztalatok átadásával hasznos segítséget nyújtson partnereinek, ezért a vállalat fejlesztői folyamatosan új, hatékony növényvédelmi, digitális és „okos" megoldásokat keresnek. Ebbe a fejlesztési folyamatba nyerhettünk betekintést a fajtakísérletek egyik helyszínén, Beleden (Győr-Moson-Sopron vármegye).

A rendezvényen a fajtakísérletek bemutatója előtt több szakmai előadás is elhangzott:

Visszatekintés a 2023-as év meteorológiai és időjárási viszonyaira

Németh Balázs, BASF Hungária Kft. fejlesztőmérnöke röviden bemutatta a Kalász Kft.-nél folytatott kísérletet. Mint mondta, "az idei év a gombák éve", rengeteg gombabetegséggel kellett megküzdeni, aminek megvan az az előnye, hogy most igazán volt rá lehetőség, hogy meg tudják mutatni a technológiák, mit tudnak. Az egyik legkomolyabb kihívást a sárgarozsda jelentette.

Kalászoskórtani tapasztalatok a 2023-as évben, a sárgarozsda-járvány tükrében

Dr. Ádámszki Tamás, a BASF Hungária Kft. fejlesztési vezetője előadásában rövid történeti áttekintést nyújtott a sárgarozsda-járványok kitöréséről, így említette az 1977-es, 2014-es nagy járványokat is. Mint mondta, ma már fel van készülve erre a betegségre a növényvédős szakma, de óriási jelentősége van az időben való észlelésnek. Hangsúlyozta, hogy a zászlóslevél védelme rendkívül fontos, ezért annak megjelenésekor fokozottan figyelni kell a gombafertőzésekre. Az idei évben április közepén már egyértelmű volt, hogy komoly sárgarozsda-járványra lehet készülni. Májusban alig 10 nap alatt 11-ről 40 százalékra nőtt a kezeletlen parcellákon a fertőzés jelenléte, viszont a kezelt parcellák esetében végig kontrollálható maradt a fertőzés.

A szakember beszámolt arról is, hogy milyen eredményt lehet elérni a Revycare® és a Priaxor® készítményekkel.

A kísérleti parcellákon részletesen a BASF szakértői bemutatták az egyes készítmények alkalmazásának módját, hatását.

búza

Kalászosbemutató volt Beleden – Fotó: Agroinform

Forgatás nélküli talajművelésre való átállás kihívásai, előnyei és hátrányai

Prescher Péter, a Feri Bt. növénytermesztési ágazatvezetője a Fejér megyei agrárvállalkozás napi gyakorlatába adott bepillantást előadásában.

Részletesen beszélt arról, hogyan kezdtek el átállni 2018-ban a forgatás nélküli talajművelésre. Az első kísérlet egy szinte felszánthatatlan keménységűre száradt talajba való árpavetés volt, amelyhez nem fűztek sok reményt, végül jó termést sikerült betakarítani.

Prescher Péter az alábbiak szerint foglalta össze a forgatás nélküli talajművelés előnyeit és hátrányait:

Előnyök: a mulcsréteg miatt kedvezőbb a talaj vízmegtartó képessége, kisebb a kipárolgás, könnyebben beszívja a vizet a talaj nagy esők esetén, kisebb a talajszerkezet rombolása, kedvezőbbek a talajélet feltételei, csökkenhet a defláció okozta károkozás, kevesebb a munkamenetek száma.

Forgatás nélküli művelésben preventív fungicid-technológiára van szükség – Fotó: Agroinform

Hátrányok: korai gyomszabályozásra és preventív fungicid-technológiára van szükség, nagyobb vonóerőigényt vár el az erőgépektől.

A forgatás nélküli talajművelést szárbontó és talajoltó mikrobiológiai készítmények alkalmazásával ötvözik, amely "egy jolly joker megoldásnak bizonyul" – összegezte a gazdálkodó a tapasztalatokat.

Terménypiaci kilátások – múlt és jövő

Fórián Zoltán, agrárpiaci szakértő előadásában kihangsúlyozta, hogy rendkívüli módon felértékelődött az információk megszerzése, egymással való megosztása, legyen szó agrárszakmai vagy közgazdaságtani kérdésekről.

Mint mondta, az USA és Kína közötti meccsen Európa csak mellékszereplő, viszont ezernyi szálon rángatnak minket az események. "Meg kell szoknunk, hogy a válság most a normális, ebben a helyzetben kell tudni úgy gazdálkodni, hogy meglegyen a profit" – mondta előadásában. A terménypiacokat egyfajta hisztéria irányítja, ennek többek között az lett az eredménye, hogy a mezőgazdasági árak emelkedésével emelkedtek az élelmiszeripari és fogyasztói árak is. Most, hogy lefelé mennek a terményárak, már vissza állt a régi rend: a kereskedelem nem csökkenti jelentősen az árakat, tehát újra elszakadtak egymástól a trendek.

Várhatóan túlkínálat lesz Magyarországon gabonafélékből, ami miatt a lassan emelkedő világpiaci árak hatása csak később lesz érzékelhető. Hangsúlyozta, hogy

a piac annak ellenére, hogy sokszor elhangzik, egyáltalán nem kiszámíthatatlan, mindössze arról van szó, hogy nincs a birtokunkban elég információ.

Ezért minden meg kell tenni annak érdekében, hogy valid információkra alapozott döntéseket tudjunk hozni, és például ne az alapján döntsünk a vetésszerkezetről, hogy milyenek a pillanatnyi terményárak. Nem a profitmaximalizálás kell, hogy a cél legyen, hanem az, hogy a költségekhez viszonyítva tudjon minden évben pozitív pénzügyi eredményt elérni a termelő.

Az a fontos, hogy a költségekhez viszonyítva tudjon minden évben pozitív pénzügyi eredményt elérni a termelő – Fotó: Agroinform

Ukrajnát is említette előadásában, mint mondta, Ukrajna folyamatosan szorul ki a nagy exportpiacokról, ami azt jelenti, hogy a jövőben a kisebb, például az európai piacra fog arányaiban többet szállítani, ami hatalmas kihívást fog jelenteni az európai, köztük a magyar gazdáknak is.

ONE Smart Spray – a jövő okos-permetezőgépének bemutatása

Méhn Gábor, ONE Smart Spray stratégiai vezető és Martini Máté, ONE Smart Spray specialista mutatták be az okospermetezőgépet. A mesterséges intelligencia alapon működő gép alkalmas arra, hogy felismerje a kultúrnövénytől eltérő növényeket (árvakelés, gyomok), így célzottan lehet növényvédelmi kezeléseket folytatni, aminek hatalmas jelentősége van a növényvédőszer-felhasználás csökkentése miatt.

ONE Smart Spray – a jövő okos-permetezőgépe – Fotó: Agroinform

A szántóföldi bemutatón az alábbiakról lehetett bővebb információt szerezni:

  • Rozsdafertőzés elleni védekezések tanulságai különböző perspektívákból – kalászos
  • Hogyan tud segíteni a Systiva® csávázószer a következő évi kórtani helyzet megelőzésében – kalászos
  • Védekezési időzítések helyes meghatározása – kalászos
  • Növekedésszabályozási lehetőségek – kalászos
  • Őszi káposztarepce parcellák – intenzitási kísérletek
  • Pictor® és a szklerotínia: időzítési és dózis lehetőségek – repce
  • InVigor® repcehibridek bemutatása – repce