Mint azt már mindannyian tudjátok, Magyarországon 2 tanúsító szervezet létezik, mely hivatalos biotanúsítványt állíthat ki hazai szerződött partnereik részére. A biogazdák száma az idei évben a pályázatoknak köszönhetően is nőtt, ez nagy előrelépést jelentett az agráriumban.

A 2022. január 1-jétől hatályban lévő 2018/848 EU biorendelet is számos változást hozott mind a gazdálkodók, mind a tanúsító szervezetek és hatóságok életében, s így lassan egy év távlatában szeretnék egy kis összefoglalót írni az idei éves tapasztalatokról.

Gyakran olvashattatok a cikkeimben a biotanúsítás folyamatáról, az előírásokról és szabályokról. Többször kitértem már a gazdálkodók aktuális feladataira, legyen szó a tanúsító szervezetek felé benyújtandó dokumentációról, adatközlésről, az engedélyek kéréséről vagy az engedélyezett hatóanyagok, növényvédő szerek listájának, engedélyokiratának átolvasásáról.

határszemle

Határszemle Fejér megyében – fotó: Kruták Szimonetta

Azoknak a gazdálkodóknak, akik rendszeresen olvassák az itt megjelent szakmai anyagokat, tájékozódnak a tanúsító szervezetek információs anyagaiból, olvassák a hírleveleket, és a megfelelő szakemberekhez intézik kérdéseiket, nem okozhatott nehézséget a bioszabályok elsajátítása, melynek nem ismerete nem mentesít senkit. Természetesen nem az átállási időszak szakmai kihívásaira gondolok, mely egy hosszú tanulási folyamat.

bio

Magyarországon 2 tanúsító szervezet létezik, mely hivatalos biotanúsítványt állíthat ki hazai szerződött partnereik részére – fotó: Shutterstock

Emlékeztetőül: a legújabb biopályázat előírása alapján a gazdálkodónak 2022. január 1. és 2024. december 31. között megszakítás nélkül rendelkeznie kell érvényes szerződéssel valamely tanúsító szervezettel, s a státuszt fenn kell tartani. A hatályos rendelet az átállási idő első napjától kezdve vonatkozik a gazdálkodóra. A rendelettől eltérő tevékenység a státusz visszaminősítésével vagy akár a szerződés felbontásával, a hatóság által elrendelt biotevékenységből való kizárással is járhat. Bármelyik fennállása a pályázat elbukását okozhatja. Mindezek jogszerű alapját az évente legalább egy, de akár több alkalommal is lebonyolított ellenőrzés adja, a kifizető hatóság minden évben adatközlést kér a szervezetektől a pályázati szereplőkről.

A mai alkalommal néhány olyan óvatlan vagy szándékos esetet hoztam a bioellenőrzési rendszerben részt vevő gazdák életéből, melyek a tanúsítási folyamat lassítását vagy negatív végkimenetelét eredményezték. Mindenekelőtt szeretném hangsúlyozni, hogy az itt kiemelt példák szerencsére a gazdálkodók kis százalékát érintik, a legtöbben remekül helytállnak minden nehézség ellenére. A mai téma célja a jövőbeni hibák elkerülése.

Előzetes tájékozódás

Kezdjük a legegyszerűbbel, a tájékozódás hiányával. Akadtak, akik utánajárás nélkül nyertek el egy olyan pályázatot, aminek nem tudták hosszú távon a célját, feltételeit. A bio mint fogalom ismert volt, azonban az már kevésbé, hogy bizonyos szabályoknak is meg kell felelni, illetve léteznek kötelezettségek és korlátozások.

Ugyanez elmondható más esetben a fiatal gazdákról is, akiknél a szaktanácsadó plusz pontért bejelölte a biotermesztést, de a további részletek már nem kerültek felszínre. Ilyen esetben legtöbbször utolsó utáni pillanatban jelentkeznek be a tanúsító szervezetekhez a gombások vagy lucernások.

Sajnos rossz hírrel szolgálok, de a legendáktól eltérően a bio-gombatermesztésnek is külön előírásai vannak, és nem elég csak papíron megvenni a gombazsákokat. Az éves ellenőrzés minden ügyfélre vonatkozik, így ezt megtagadni vagy a termesztést el nem kezdeni nem a hosszú távú együttműködés titka.

Biomegfelelés = pályázatos területek?

Nem. Nem csak a pályázatos területeken kell betartani a rendelet pontjait. Ez pályázattól függetlenül kötelező a szerződött gazdálkodóknak, minden, a tanúsító szervezet által ellenőrzött területen, melyet bármilyen okból bejelentettek ellenőrzés alá, legyen szó akár a párhuzamosság elkerüléséről.

papír

Nem csak a pályázatos területeken kell betartani a rendelet pontjait – fotó: Shutterstock

Dokumentumok hiánya

"Évek óta művelem, de nem tudom, ki a tulajdonosa, nincs róla papírom" típusú földek bioművelése nem lehetséges. Földhasználati lap, tulajdoni lap, haszonbérleti szerződések stb. hiánya esetén még az évente kiállított jegyzői igazolás is elegendő lehet (2007. évi XVII. törvény 44. § (7)), de tudni kell azt igazolni hivatalos úton. Ugyanez vonatkozik a működési engedélyek meglétére, a FELIR-számra és az egyéb alapdokumentumokra.

Növényvédelmi kezelések

Kizárólag azok a hatóanyagok használhatók fel az átállás első napjától, melyeket a vonatkozó rendelet megjelöl. Az országosan elfogadott Nébih, illetve az ellenőrző szervezetek saját input listája minden esetben mérvadó, ezeken felül bírálatra is szükség van. Ezt figyelmen kívül hagyva mégis előfordulnak tiltott kezelések és tiltott műtrágya-felhasználás is. A széles körű ellenőrzések alkalmával ezek kiszűrhetők.

vetés

Friss vetés ellenőrzése – fotó: Kruták Szimonetta

A vetőmagvak minden esetben vizsgálatra kerülnek vizuálisan, s mintavétel is gyakran történik. Függetlenül attól, hogy bármely műveletet (műtrágyázás, csávázott mag vetése, tiltott kezelés) az alvállalkozó, a gazdaság egyik megbízott embere vagy a gazda szándékosan vagy véletlenül végezte, az minden esetben a szerződött gazdálkodó felelőssége.

futókacsák

Futókacsák alkalmazása a csigák elleni védekezés során – fotó: Kruták Szimonetta

Idén a korlátozott növényvédőszer-használat ismeretének hiánya, de a felelőtlen és tudatos döntések sora is problémához vezetett. Ezenfelül szerencsére már kisebb számban tértek el az engedélyokiratban foglaltaktól, de azért még elő-előfordult tapasztaltabb biogazdákkal is, hogy nem néznek utána pl. a forgalombahozatali engedélynek. Ezek az aprónak tűnő hibák is, ahogy a szankciókatalógusos cikkemből megtudhattátok, hatósági jelentéssel járnak.

A következő részben folytatódik az összefoglaló különböző eseteken keresztül bemutatva. Szóba kerül majd a sokszor elhangzott „úgysem értékesítem bioként, akkor permetezhetek" szemlélet, kitérünk a sokak által misztikusnak tűnő státuszmegosztásra, de beszélünk egy kicsit a hiánypótlások határidejének betartásáról is. Maradjatok velünk a folytatásra is!