Régóta ismert tény, hogy a növénytermesztés jellegzetesen időjárásnak kitett ágazat, illetve tevékenység. Sikerességét nagymértékben befolyásolja az ismert tényezőkön (táblaválasztás, fajta vagy hibridválasztás, alkalmazott növényvédelem, stb.) túl az adott évjáratban lehulló csapadék mennyisége és eloszlása. Visszagondolva az elmúlt, 2020-as évre, elmondható, hogy az időjárás nem volt túl “kegyes” kalászos állományainkra és a gabonatermesztőkre nézve, akárcsak az azt megelőző 2019-es év.

búza kalász és levélbetegségek elleni gombaölő

A Syngenta Kft. folyamatosan támogatja magyarországi kalászos gabonatermelő partnereit a sikeres terméshozam felé vezető úton – fotó: Pixabay

Aszályos volt a tavasz, csapadékot itt-ott elvétve kaptak az állományok, jellegzetesen heterogén eloszlásban. Ez rá is nyomta a bélyegét a növények fejlődésére. Sok helyen lehetett látni a tavasz kezdetén gyengén bokrosodott, az elvárt fejlettségi szinttől elmaradt növényeket. Ilyen esetekben a termelőknek és a növényvédelmi szakembereknek a helyzet okán kialakult fejfájás mellett más megközelítést kell alkalmazni ahhoz, hogy a rendelkezésre álló körülményekből a lehető legjobbat hozzák ki.

Támogatni kell a növények élettani folyamatait, segíteni kell a túlélésüket, azt, hogy genetikai terméspotenciáljukból minél többet realizálhassanak.

Ennek elősegítéséhez már számtalan gyártó és forgalmazó terméke megtalálható a piacon lombtrágyák, biostimulátorok stb. formájában, a túlzott választék sok esetben nem is könnyíti meg a döntést, hogy mely termék mellett tegye le a termelő a voksát. Talán kevésbé ismert, de egyre inkább terjedő és figyelemre méltó tény az, hogy egyes gombaölő szerek is képesek az említett kihívásokat jelentő időjárási helyzetekben a növények kvázi túlélését segíteni, élettani folyamataikat szinten tartani vagy akár még fokozni is a jobb terméshozam érdekében a következő kedvezőbb állapot elérkeztéig.

A Syngenta Kft. folyamatosan támogatja magyarországi kalászos gabonatermelő partnereit a sikeres terméshozam felé vezető úton, ismeri azokat a termesztés során fellépő időjárási anomáliákat, amik megnehezíthetik a vágyott terméshozam elérését. Megoldásként a fentebb említett kihívásokra megalkotta az Elatus Era gombaölő szert, amely a kalászos fungicid portfólióban kiemelt helyet foglal el.

Az Elatus Era nemcsak egy gombaölő szer, hanem valódi segítség a vízhiánnyal küzdő, aszály sújtotta növényállománynak.

Az SDHI hatóanyagok új generációját képviselő Solatenol (75g/l benzovindiflupyr) hatóanyaga egyrészt kiváló hatékonysággal rendelkezik a búza és árpa főbb levél- és kalászbetegségeivel szemben, mint a szeptóriás levélfoltosság (Zymoseptoria spp.), sárgarozsda (Puccinia striíformis), vörösrozsda (Puccinia triticina, syn.: P. recondita), fahéjbarna levélfoltosság (Pyrenophora tritici-repentis), rinhospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis), törpe rozsda (Puccinia hordei), ramuláriás levélfoltosság (Ramularia collo-cygni), másrészt a kezelt növényállomány élettani folyamataira is kedvezően hat (1. ábra).

Fokozza a nitrogén-felvételt, a fotoszintézis hatékonyságát, csökkenti az oxidatív stresszt, javítja a növények vízgazdálkodását, emeli a várható terméshozamot.

A kórokozó gombák légzési folyamataiba avatkozik be a mitokondrium II. komplexében az elektrontranszport gátlásán keresztül. A termék másik hatóanyaga a protiokonazol (150 g/l) a triazolok csoportjába tartozó hatóanyag, a gombák ergoszterol bioszintézisét gátolja, amely vegyület a sejtmembránok felépítésében tölt be fontos szerepet. A triazol csoport számos képviselője közül kiváló hatékonyságú kalászfuzáriózis (Fusarium spp.), szeptóriás levélfoltosság, sárgarozsda, rinhospóriumos levélfoltosság és hálózatos levélfoltossággal szemben, továbbá plusz élettani, juvenilizáló hatást is nyújt a kezelt növényeknek.

diagram versenytársak hatása

1. ábra: Elatus Era és versenytársak hatása a biomasszára, növényi zöldtömegre T2 (zászlóslevél kiterülése után) alkalmazás esetében (Syngenta magyarországi fejlesztői kísérlet, Boros Szilárd, n=4, 2020)
Forrás: Syngenta

2020. évi fejlesztési kísérleteink egyik eredménye látható az 1. ábrán. Az Elatus Era-t 0,75 és 1,0 l/ha dózisban juttattuk ki az őszi búza állományra zászlóslevél kiterülését követően. A kezelés ideje 2020.05.04. volt. Az állomány felvételezését multispektrális kamerával szerelt drónnal 2020.06.16-án végeztük el. A készült fotókat ezt követően térinformatikai szoftverben fűztük össze ortofotóvá, készítettünk egy digitális magassági modellt (DEM) és az egyes parcellák adott alapterületének (20 m2), valamint a növények mért magasságának ismeretében meghatároztuk a parcellákon lévő növényi zöldtömeg vagy biomassza térfogatát m3-ben.

Látható a kapott eredményekből, hogy az 1,0 l/ha Elatus Era kezelés hatására a parcellán lévő növények 2,15 m3-rel több biomasszát állítottak elő a kezeletlen parcella növényeihez képest, ami előrevetíti a várható magasabb terméshozamot is, hiszen a növények nagyobb felületen képesek fotoszintetizálni és szerves anyagokat, asszimilátákat beépíteni (2. ábra). A betakarítás igazolta a feltevésünket,

a kezeletlenhez képest + 360 kg/ha terméstöbbletet tudtunk elérni az egyszeri Elatus Era kezeléssel.

búza növényvédelme

2. ábra: Elatus Era és versenytársak hatása a terméshozamra T2 kijuttatás esetében (Syngenta magyarországi fejlesztői kísérlet, Boros Szilárd, n=4, 2020)
Forrás: Syngenta

Az elmúlt évben levélbetegségek nem igazán sanyargatták a növényállományokat sem az üzemi táblákon, sem a kísérleti parcellákon a már említett szárazság miatt, így kísérleti helyszíneinken is alacsony fertőzési nyomással volt jelen a szeptóriás levélfoltosság, valamint a vörösrozsda (3. ábra). A kezeletlen kontrollhoz képest azonban az Elatus Era kiváló hatékonysága így is jól megmutatkozott.

Syngenta

Elatus Era és versenytársak hatékonysága szeptóriás levélfoltosság és vörösrozsdával szemben zászlóslevélen 38 nappal a kezelést követően (Syngenta magyarországi fejlesztői kísérlet, Boros Szilárd, n=2, 2020, T2 kezelés ideje: 2020.05.04.)
Forrás: Syngenta

A betakarítási szezon közeledtével azonban célszerű volt elővenni a növényvédelmi vagy permetező gépeket, hátravolt még ugyanis a kalászvédelmi kezelés. Mint azt tudjuk, a kalászfuzáriózis kórokozóinak (leggyakrabban a F. graminearum és F. culmorum) nem szükséges nagy mennyiségű csapadék a kalászok megfertőzéséhez, elegendő sokszor pár mm mennyiségű hirtelen lezúduló csapó eső vagy nagyobb és tartósabban megmaradó harmatképződés is. Egyébként az elmúlt év a kalászok fertőzöttségét és a szemekben képződő DON toxin tartalmat tekintve is elmaradt a súlyosabb állapotokkal tarkított 2019-es évhez képest, de egyes állományokban a 2020-as év is tudott “meglepetéseket” okozni (pl.: hosszabb tenyészidejű fajták).

Az alacsonyabb tavalyi fertőzöttségi szintre magyarázat lehet az, hogy a nagyobb csapadékhullámok már a kritikusan fogékony virágzást követően érték az állományokat, nem “álltak” vízben a növények kalászhányást követően, mint 2019-ben. Ugyan a kalászfuzáriózis viaszérésig képes fertőzni az őszi búzát, de idén erre jóval kevesebb ideje volt, rövidebb ideig tartott a növények fertőzésnek kitett állapota. Tekintve azon fontos termelői célt, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű terményt állítsunk elő a leírtak ellenére sem volt érdemes elbagatellizálni az utolsó és mondhatni legfontosabb kezelést a tenyészidőszakban.

Az Elatus Era 2020-ban is teljesítette az elvárásainkat, a kalászvédelemre (T3) irányuló kezelési sorban a termékünkkel kezelt növények esetében volt a legalacsonyabb a kalászfertőzöttség és belső szemfertőzöttség mértéke (4. ábra).

Syngenta

4. ábra: Elatus Era kezelés hatékonysága kalászfuzáriózissal szemben (Syngenta magyarországi fejlesztői kísérlet, Boros Szilárd, n=2, 2020, T3 kezelés ideje: 2020.05.14.)
Forrás: Syngenta

Az Elatus Era 1,0 l/ha dózisban kijuttatva 69 %-kal csökkentette a kalászfertőzöttséget, 80 %-kal a belső szemfertőzöttséget a kezeletlen kontrollhoz viszonyítva.

Javasolt növényvédelmi technológia:

Levélbetegségek ellen preventíven, megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor célszerű kijuttatni 0,75-1 l/ha-os dózisban. Magas fertőzési nyomás esetében az 1 l/ha-os dózis használata javasolt. Minőségjavító és termésnövelő tulajdonságát, valamint az egyes kórokozókkal szembeni tartamhatását felső dózisban való kijuttatásban érvényesíti a legjobban.

Kalászfuzáriózis ellen 0,8-1,0 l/ha dózisban, célzottan kalászhányás után, virágzás kezdetén kell kijuttatni a kalászok teljes permetléfedettségét biztosító fúvóka segítségével (pl. kettős-réses). Termésnövelő és minőségjavító hatása kalászkezelés esetében is igazolt.

Egy tenyészidőszakban egy kezelés engedélyezett!

búza gömbaölő

Az Elatus Era 1,0 l/ha dózisban kijuttatva 69 %-kal csökkentette a kalászfertőzöttséget, 80 %-kal a belső szemfertőzöttséget a kezeletlen kontrollhoz viszonyítva – fotó: Pixabay

Összefoglalásként elmondhatjuk az előzőleg leírtak ismeretében, hogy az Elatus Era-val a Syngenta Kft. jelentős segítséget nyújt magyarországi kalászos gabonatermelő partnerei részére. A termék használata képes mérsékelni az időjárási anomáliákból eredő termésveszteségeket, kórokozók, betegségek elleni hatékonysága, valamint termésnövelő hatása kiemelkedő a piacon. Használata minden évjáratban megtérülő befektetést jelent.

Válasszák kalászosaik védelmére idén is az Elatus Era-t, hogy a befektetett munka jutalma betakarításkor megfelelő mennyiségű és minőségű termény legyen!

Boros Szilárd
Fejlesztőmérnök, fungicidek
Syngenta Kft.