kukorica

Az európai csemege-kukorica termesztés 1970 körül kezdődött Franciaországban – fotó: pixabay.com

A freshplaza.com hírportál arról számolt be, miszerint Európa csemegekukorica termelésében és exportjában egy érdekes verseny alakult ki. A termelésben Magyarország változatlanul tartja az első helyet, utána pedig a jóval kedvezőbb természeti adottságokkal rendelkező Franciaország következik, miközben mindkét ország termésének túlnyomó része rendszeresen exportra kerül.

Franciaország éves termése 180000 tonna

A növény évezredes termesztésének történetében a csemegekukoricaként való hasznosítás gyakorlatilag az amerikai polgárháború idején jelent meg.

Az európai csemege-kukorica termesztése pedig 1970 körül kezdődött Franciaországban, ahol vetésterülete mára – a 6-8 évvel ezelőtti ugrásszerű felfejlődés után – több mint 22.000 hektárra (a kontinens termelésének 31 %-ára) terjedt ki, az éves termelése pedig 180.000 tonnára növekedett.

A vetésterület tekintve  messze Magyarország az első Európában

A csemegekukorica jól beilleszthető a magyar és az európai vetésszerkezetbe, különös tekintettel arra, hogy az áprilisi vetés és júliusi betakarítás után ugyanazon a területen másodvetésre is lehetőség van.

Franciaország után Lengyelország, Spanyolország és Olaszország is bekapcsolódott a nagybani termesztésbe, a vetésterület tekintve azonban messze Magyarország az első Európában (a kontinens vetésterületének 45 százalékával).

A friss és a fagyasztott csemegekukorica exportjában ugyancsak hazánk az első, konzervkukoricából viszont legutóbb a több feldolgozó üzemmel rendelkező franciák exportálták a legnagyobb mennyiséget (az európai export 80%-át). A jövőt illetően komoly problémát jelent, hogy a legnagyobb felvevő piacot világviszonylatban Oroszország képezi, ami a jövőben átrajzolhatja a termék nemzetközi forgalmát.