A gabonaárakon meglátszik a magas készletek nyomása, a termelők pangó piacról és alacsony árakról számoltak be. Eközben sokaknak a pocokinvázió mellett az is károkat okozhat, hogy több ezer hektárról nem tudták betakarítani a kukoricát – írja a vg.hu.
Több vármegyéből is jelezték a gazdálkodók, hogy a kukorica egy részét az eső, majd a hó miatt nem tudták betakarítani – fotó: pixabay.com
"Nem nagyon mozog a gabonapiac, leginkább az eddig megvásárolt terményt szállítják a kereskedők, új kötés kevés van" – nyilatkozta a Világgazdaságnak Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) tanácsosa.
Az érdekképviselet havonta gyűjti az adatokat, amelyekből látszik, hogy a fizikai piacon stagnálnak az árak, és ugyanezt mutatják a tőzsdei jegyzések is.
Az exportról kevés jelzést kapnak, azok is jellemzően arról szólnak, hogy csak a kifejezetten jó minőségű, főként javító búzának használt tételek találtak vevőre – ezt a minőséget 70 ezer forintot meghaladó tonnánkénti áron is el lehetett adni.
A MOSZ-hoz érkező termelői adatok szerint az egyes vármegyék között nagyok az eltérések, Zala vármegyében például a jó minőségű, magas hektolitersúlyú búzára van kereslet, de nagyon alacsony áron, csupán 55 ezer forintért. A takarmánybúzáért általában 60 ezer forintnál alacsonyabb árakat kínálnak, míg az őszi árpára 40-45 ezer forint körüli árak a jellemzőek – igaz, volt olyan vármegye is, ahol 52 ezer forintos ajánlatot is feljegyzésre került.
A fentieknél valamivel magasabb árakat mutatnak az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) november negyedik hetére vonatkozó adatai, amelyek szerint:
- az étkezési búza termelői ára – áfa és szállítási költség nélkül – 66,5 ezer forint tonnánként, 49 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
- a takarmánybúza tonnája 60,4 ezer forint, ez 53,
- a takarmánykukoricáé pedig 57,8 ezer forint, ami pedig 51 százalékos árcsökkenést jelent az egy évvel korábbi hasonló időszaki árakhoz képest.
A MOSZ adatai a kukoricánál is ennél alacsonyabb árakat mutatnak, a termelők arról számoltak be az érdekképviseletnek, hogy a már betakarított kukoricát nagyon nyomott áron veszik meg a felvásárlók.
A nedves terményért – amelyet még a szárítási költség is terhel – kevesebb mint 50 ezer forintos tonnánkénti árat kínálnak, míg a száraz kukoricát 50-55 ezer forint közötti áron lehet eladni. Az is előfordul, hogy a vevő csak azzal a feltétellel köt üzletet, hogy a terményt csak később szállítja el, és több hónapig – vagy akár fél évig is – a gazdálkodónak kell tárolnia azt. Ez többletköltséget okoz a termelőnek, amit 60 ezer forintot közelítő árral honorálnak.
Több vármegyéből is jelezték a gazdálkodók, hogy a kukorica egy részét az eső, majd a hó miatt nem tudták betakarítani. Arról, hogy ez mekkora területet érint az érdekképviseletnek nincs pontos információja, de figyelembe véve az utolsó hivatalos betakarítási adatokat ez akár több ezer hektár is lehet, elsősorban Nyugat-Magyarországon.
A szántóföldi növénytermesztőknek szintén nagy veszteségeket jelent – a csapadékos időjárás miatt talán már csak jelentett – a pocokinvázió. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági hivatal a súlyosan fertőzött területeken novemberben megemelte a pockok ellen használható szerek kijuttatható dózisát, de Csősz Tibor szerint a gazdálkodók nem mindig jutottak hozzá a használható szerekhez. A csapadékos időjárás, majd a hó a termelők reményei szerint enyhítette a pocokinváziót.