A CropLife Europe Európa fenntartható, innovatív és költséghatékony növénytermesztésért felelős szervezete. Jelentése szerint, a 2030-ra vállalt kötelezettségeik részeként, közel 4 milliárd eurót fektettek be a biopeszticidek és a digitális és precíziós agrártechnológiák ágazatába. A beruházás alapvetően meghaladja az európai szabályozásnak megfelelő keretösszeget, ugyanakkor hatékonyságát figyelemebe véve a keret jóváhagyására sor kerülhet.

mezőgazdaság

A kártevőktől és kórokozóktól biztonsággal meg kell védeni a növényeket – fotó: pixabay.com

A lassú engedélyeztetési eljárás komoly hátrányt okoz

Napjainkban, a gazdálkodóknak egyre nagyobb szükségük van az olyan innovatív eszközökre, melyek segítségével lehetséges veszteségeiket preventíven minimalizálni tudják, ugyanis minden kártevőtől és kórokozótól biztonsággal meg tudják védeni növényeiket. Az iparág a legismertebbek közé tartozó márkáival, termék- és technológiai fejlesztéseivel elkötelezett a biopeszticidek fejlesztése iránt.

Olivier de Matos, a CropLife Europe főigazgatója szerint: „A jelenlegi helyzetben az új és működőképes megoldások bevezetése vagy elakadt a szabályozási folyamatban, vagy nem rendelkeznek a megfelelő, jóváhagyott szabályozási rendszerrel. Egyetlen biopeszticid engedélyeztetése akár hét évig is eltarthat, mire az európai gazdálkodók a gyakorlatban is használni tudják. Ez azt jelenti, hogy a jelen helyzetben hiába van egy megfelelő megoldásunk, az „A termelőtől az asztalig" projektben csak egy napirenden lévő pontként kerülne említésre. Mire egy adott termék bevezetésre kerülne, alkalmazása már nem lesz feltétlen releváns."

repce

A gazdálkodóknak olyan innovatív eszközökre van szükségük, melyek segítségével lehetséges veszteségeiket preventíven minimalizálni tudják – fotó: pixabay.com

Az új, digitális és precíziós beruházások révén lehetővé válik a fenntartható növénytermesztés

Az integrált növényvédelem eszköztárának a biopeszticidek szerves részét képezik, mindazonáltal, nem helyettesítik közvetlenül a hagyományos termékeket. Egy olyan általános szabályozási keretrendszerre van szükség, amely nemcsak a felhasználásukat, hanem bevezetésükhöz szükséges pontokat, valamint alkalmazásukat elősegítő támogatási lehetőségeket is magába foglalja.

A Green Deal célkitűzéseihez tartozik a precíziós és digitális technológiák innovációjának támogatása.Az új, digitális és precíziós beruházások révén, lehetővé tesszük a fenntartható növénytermesztést a gazdálkodók számára, újabb mezőgazdasági technológiák alkalmazásával. Az integrált növényvédelmi intézkedések fő céljai közé tartozik, hogy 20-30%-kal csökkentjük a peszticid-használatot, valamint 50-80%-kal az azokkal kezelt földterületeket is" – nyilatkozta Olivier de Matos.

drón

A gazdálkodók körében lenne igény új digitális és precíziós mezőgazdasági eszközök vásárlására – fotó: pixabay.com

Határozottan nagyobb pénzügyi keretre lenne szükség

Mindazonáltal, a legtöbb eszköz még folyamatos befektetések mellett sem kerül időben – 2030 előtt - az európai gazdálkodók kezébe, hiába van szükség rájuk. Több felmérés is megerősíti, hogy a gazdálkodók körében lenne igény új digitális és precíziós mezőgazdasági eszközök vásárlására, de határozottan több pénzügyi keretre lenne szükség mind az átmeneti időszak, mind a beruházás támogatására.

,,Hogyan tovább? Melyek a leggyorsabban működő és hatékonyak módszerek? Kedvezőbb befektetési környezetre, digitális infrastruktúra kiépítésére, ezzel együtt a felhasználók képzésére és az adatok elérhetőségére lesz szükség" – összegezte Olivier de Matos.

Napjainkban nem csak az éghajlatváltozás van erős hatással a mezőgazdaságra, az orosz-ukrán háború a világ számos részén növekvő élelmiszerválságot szít. A precíziós mezőgazdaság elterjedése és fejlődése, valamint a biopeszticidek alkalmazása pozitívan befolyásolhatja a világ élelmezés- és élelmiszer biztonságát is.