A sós talajok területe – főleg a fokozott öntözés következményeként – világszerte egyre növekszik. A FAO felmérése szerint már a teljes művelt terület egyötödét teszik ki, és a sótartalom növekedése miatt azok egyre nagyobb hányada válik terméketlenné. A sótalanítás pedig komoly beruházást igényel, amit a szegény országok nem tudnak megfizetni – írja a freshplaza.com.
Az Izrael középső részén elhelyezkedő SaliCrop vállalat kutatói az utóbbi időben kidolgoztak egy új módszert, amely egyes, magasabb sótartalmú földeken is lehetővé teszi a sikeres növénytermesztést, éspedig nem génmódosított növényekkel, sőt nem is a sótűrő képesség genetikai fokozásával, csupán a vetőmagvak inkrusztálásával és vegyi kezelésével.
Az öntözés következtében egyre nő a sós talajok területe – fotó: Pixabay
Ennek a kezelésnek a lényege az, hogy az elvetendő magvakat olyan védő és tápláló réteggel veszik körül, amelyek átsegítik a csíranövényeket a kelés nehézségein, így azok azután megerősödve, a sós talajból is képesek elegendő tápanyagot felvenni a fejlődésükhöz. Az új módszer kipróbálása Izraelben és Indiában szántóföldi kísérletekben, 12 növény bevonásával három éve folyik, amelynek alapján megállapították, hogy az új kezelés 13-32 százalékkal képes javítani a terméseredményt.
A SaliCrop vállalat megállapodást írt alá a Mexikóvárosi Egyetemmel, így az új módszert Mexikó és Ausztrália területén is kibróbálják majd. Ezen felül a vállalat további nemzetközi kapcsolatokat keres az új kezelés elterjesztéséhez, amely lényegesen növelheti a globális növényi termékek előállítható mennyiségét.