A NAK Szántóföldi Napok és AgrárGépshow rrendezvényen Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes köszöntőjében elmondta, hogy az idei rendezvényen olyan technológiai megoldásokat, jó gyakorlatokat ismerhetnek meg az idelátogatók, amelyek megoldást jelenthetnek a mai gazdasági, időjárási és környezeti nehézségekre. A kihívásokra adott megfelelő válaszok jelentősége azért óriási, mert
az alkalmazkodás létfeltétele a versenyképességnek.
"Ebben az évben nincs okunk panaszra az időjárással kapcsolatban, még az Alföld legszárazabb részein is volt annyi csapadék, amennyi fontos volt. Az őszi kalászosok már rendben vannak, ezt már nem lehet tőlünk elvenni, de a kapások is sokkal szebb képet mutatnak most, mint tavaly ilyenkor" – mondta az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára.
Farkas Sándor: a versenyképesség alapfeltétele az alkalmazkodás – Fotó: Agroinform
A magyar mezőgazdaság eredményei kapcsán arról számolt be Farkas Sándor, hogy Magyarország az egy hektárra jutó termelékenységben az EU-ban az ötödik legnagyobb növekedést érte el. Annak ellenére, hogy rendkívüli gondokat okozott a koronavírus-járvány és okoz a háború miatti finanszírozási és ellátási probléma, kijelenthető, hogy a magyar mezőgazdaság nem ingott meg.
Az ágazatban technológiai modernizáció zajlik, 2022-ben 680 milliárd forintot költöttek el a magyar gazdák beruházásokra. Ebből 226 milliárd forintot tett ki az állami támogatás. A hazai mezőgazdaság termelékenységének javulásához jelentősen hozzájárul az új mezőgazdasági gépek és eszközök értékesítése, mely a tavalyi évben dinamikusan nőtt, és elérte a 385 milliárd forintot.
Jól látható, hogy felértékelődnek bizonyos fejlesztési irányok:
- az inputanyagok felhasználásának hatékonyság-növelése,
- a környezeti változásokra való reakciókat segítő beruházások,
- és az energiahatékonyság növelését célzó beruházások.
Gépberuházási pályázatok az új támogatási időszakban
Szalai László, a MEGFOSZ alelnöke a megnyitó során arra hívta fel a figyelmet, hogy a gépforgalmazók számára a rendkívül hosszú szállítási idők miatt fontos lenne tudniuk, hogy milyen feltételekkel lesznek majd kiírva az új gépbeszerzési pályázati felhívások. Farkas Sándor az Agroinform kérdésére ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy jelen pillanatban nincs nyitva mezőgazdasági géppályázat, de tekintettel arra, hogy 2022-ben 385 milliárd forint értékben vásároltak a gazdák támogatás nélkül gépet, pontosan látja az agrárkormányzat, hogy műszaki fejlesztés nélkül nem lehet előrelépni. "Ezért amikor lehetőség lesz rá, természetesen megteremtjük az újabb lehetőséget" – mondta Farkas Sándor. "Bár a KAP Stratégiai Terv forrásaival nincsenek komoly fennakadások, amíg nem kapja meg azokat a támogatásokat az ország, amelyek nekünk járnak, addig nehéz helyzetben van a gazdaság". Az államtitkár elmondta azt is, hogy a precíziós pályázatokkal kapcsolatban a napokban már elkezdődtek a kifizetések.
Magasak a hitelkamatok
A magas hitelkamatok nem használnak sem a mezőgazdaságnak sem a többi gazdasági ágazatnak, emiatt olyan lépéseket fog tenni az agrárkormányzat, hogy év vége felé már közelíthessünk az egyszámjegyű inflációhoz. Ha ez sikerül, akkor remélhetőleg a banki kamatok is csökkeni fognak.
"1-1,5 százalékra nem valószínű, hogy vissza tudnak csúszni, de egyszámjegyű hitelkamattal azért már bátrabban lehet hitelfelvételben gondolkodni" – mondta Farkas Sándor.
Nőt a magyar mezőgazdaság termelékenysége
77,1 százalékkal nőtt az elmúlt 12 évben a magyar mezőgazdaság termelékenysége. "Ez egy nagyon jó szám, de ezen tovább kell javítani. Célnak azt tekintjük, hogy utolérjük vagy megelőzzük az európai mutatókat" – fejtette ki a miniszterhelyettes.
Mint mondta, benne van a lehetőség az ágazatban, ehhez szükség van az új technológiákra, szakmai felkészültségre. "Ezt a szakmát sem lehet egyszer megtanulni, állandóan fejlődni kell. Ha megvannak a stratégiai források, megvan az elképzelés és a hitelek elérhetőbbé válnak, akkor a termelékenység további növelésének terve abszolút vállalható".
A NAK Szántóföldi Napok és AgrárGépshow kapcsán Farkas Sándor azt emelte ki, hogy a helyszínen, a gyakorlatban meg lehet nézni a mezőgazdasági gépeket, itt nem csak egy prospektus alapján tudja végiggondolni a gazda, hogy az ő körülményei, lehetőségei között, a gazdaságára jellemző talajadottságai mellett hogyan tudja alkalmazni ezeket a technológiákat.