A Kukorica Kör Egyesület "Kukoricázz velünk!" termelési versenyének célja nem az, hogy a gazdák minden lehetőséget kimaxolva a lehető legnagyobb hozamot érjék el, hanem a költség-bevétel aránya lesz a döntő szempont a sikeresség értékelésében.

A tavalyi év kukoricatermesztési szempontból sajnos új tapasztalatokat hozott, hiszen az extrém aszályos időjárás nem kedvezett a nagy terméshozamoknak. A mennyiség önmagában is gond, de sajnos emellett a minőséggel is komoly problémák voltak, a hosszú aszályos időszakot megszenvedték a növények, ami miatt a károsítók felszaporodtak, különösen a mikotoxin termelésre is képes penészgombák megtelepedésének kedveztek a körülmények. A tárolás során pedig további minőségromlás következett be.

A tavalyi tapasztalatokból kiindulva a gazdálkodók a lehetőségeikhez mérten más-más megoldási stratégiát követhetnek az idei kukoricatermesztési szezonban, írja honlapján a Kukorica Kör Egyesület.

A 2023-as meghívásos termelési verseny minden bizonnyal rendkívül tanulságos lesz, hiszen egy új szemléletű versenyben, egy csalódásokkal teli évet követően követhetjük nyomon az eseményeket.

Változatos kép alakult ki az inputanyagok alkalmazása kapcsán a gazdák körében, de hogy kinek milyen megoldás fog eredményre vezetni, az kiderül a szezon végén, addigra mindent tudni lehet majd a versenyben résztvevő gazdák által alkalmazott technológiáról, a csapadék mennyiségéről és mindegy egyéb, termelést befolyásoló tényezőről.

Daoda Zoltán, a Kukorica Kör Egyesület ügyvezető igazgatója az Agroinform kérdésére elmondta, hogy a versenyben résztvevő gazdák az idei évben mire fókuszálnak leginkább:

"A tavalyi évet követően jellemzően kétféle gondolkodásmód tapasztalható a gazdáknál. Van, aki kevesebb kukoricát vetett, mint tavaly, sőt volt, aki teljesen ki is hagyta a sorból, és ezért nem is vesz részt a versenyben. Viszont a gazdák egy másik része úgy döntött, hogy mivel sokan el fogják hagyni a kukoricát, ezért inkább növelik a területet. Egy szűkebb réteg pedig lényegében nem változtatott az eddigi vetésszerkezeten.

21 gazdát látogatottunk meg az utóbbi hetekben, több helyen látható volt, hogy törekednek a tavalyi évből kiindulva az öntözött területek megnövelésére, de van, aki tőszám-optimalizálással kísérletezik. Sokan úgy gondolták, hogy rövidebb tenyészidejű kukoricával kevesebb kockázatot vállalnak. Ha nem is teljes területen álltak át más technológiára a gazdák, legyen szó fajtaválasztásról, tápanyag-utánpótlásról vagy művelésmódról, egyre többen kísérleteznek kisebb-nagyobb területeken az eddigiektől eltérő módszerekkel. Mindenki azon van, hogy kitapasztalja, melyik az a tényező, aminek a változtatásával nagyobb termésbiztonság és ennek mentén több nyereség várható.

A kalászosokkal sokan annak is örülnek ha kijöttek nullára, a kukoricával viszont a termelési versenyben résztvevő gazdák mindegyike jól áll jelenleg, de meg is tettek mindent ezért az utóbbi hónapokban. Én úgy látom, hogy a gazdalátogatásoknak köszönhetően felbuzdult a versenykedv, odafigyelnek arra, amit csinálnak, érdeklődnek a többiek eredményességét illetően.

Bízom benne, hogy kezd előtérbe kerülni a gazdaságos termelés és nem csak a terméshozam maximalizálására koncentrálnak a termelők. Egyre többen megfogalmazzák azt is, hogy inkább a jó szakmai döntések meghozatala a fontos, mert akkor a támogatás már "csak" talált pénz" – összegezte a verseny eddigi tapasztalatait Daoda Zoltán.

Alább az idei versenyben rész vevő gazdákat soroljuk fel, a képek a Kukorica Kör által szervezett gazdalátogatások során készültek.

Az idei verseny résztvevőinél így néz ki a kukorica (a fotók június-júliusban készültek):

Bakó Norbert (Fácánkert)

termelési verseny

Bartus Péter (Varsány)

kukorica

Beregi Endre (Nagyvenyim)

kukorica

Berki Gyula (Bicsérd)

kukorica

Velez András (Szigetcsép)

jó állapotban van a kukorica

Borbély István (Solt)

kukorica

Csepregi Attila (Lajoskomárom)

öntözött kukorica

Dusnoki Csaba (Dunapataj)

óriási a kukorica

Farkas László (Zimány)

zöld kukorica

György Dániel és György Gergő (Cigánd)

kukorica termelése

Ménesbirtok (Bábolna)

kukoricaföld

A Bábolnai Ménesbirtok növénytermesztési vezetője, Vida László ottjártunkkor beszámolt arról, hogy a 2022-es szezon 1,5 tonnás hektáronkénti eredményt hozott a kukoricában, jobb években 7-9 tonnás termésátlagokat érnek el. A vele készült interjú ITT olvasható.

Mondok József (Karád)

kukorica

Pájtli József (Tamási)

kukoricatermelési verseny

A Pájtli családi gazdaság tagjai közül legutóbb Pétert (a fotón bal oldalon) faggattuk arról, hogy miért tartja jónak a Kukorica Kör által szervezett versenyt, a vele készült interjú ITT olvasható.

Szőke Antal Tordas

kukoricatábla

Sztrakon Zsolt (Sóstófalva)

traktor

Török János (Zomba)

kukorica

Fotók: Kukorica Kör Egyesület

Ha kíváncsi vagy a kukoricatermelési verseny eredményeire, kövesd az Agroinformot! Az Agroinform Média Kft. a Kukorica Kör Egyesület tagjaként követi az eseményeket, tarts velünk!