Már mindenki számára elérhető és részleteiben is elemezhető a 2023. évi GOSZ-VSZT-NAK Őszi búza Posztregisztrációs kísérletek éréscsoportonkénti eredményei. Összességében elmondható, hogy az Isterra fajtái, a Basilio és Frenetic (mindkettő a korai éréscsoportban) és a Celebrity a középérésű fajták között kiemelkedően jól, azaz a fajták közül az első (Basilio) vagy abszolút értelemben is a dobogó legfelső fokán végzett (Celebrity).

Az Isterra hazai őszi búza kínálatának vezető fajtája a Basilio. Korai, szálkás kalásztípusú, sok éve a hazai köztermesztés egyik meghatározó és közkedvelt fajtája (fémzárolt vetőmag forgalma alapján is). A posztregisztrációs kísérletek korai csoportjában évek óta dobogós (akár száraz, vagy nedves, betegségekkel tarkított vagy betegséggel kevésbé sújtott évben is), vagy a legjobban szereplő fajta. Alacsony, nagyon erős szára biztosítja, hogy a legmagasabb termésszintek esetén is megdőlés nélkül termeszthető. Hat éves eredménysora is igazolja, hogy egymástól nagyon eltérő évjáratokban is biztosan lehet rá számítani,

termése a legmagasabb szinteken van, legtöbbször malmi minőséget produkálva.

Másik korai fajtánk a Frenetic, az idén a Basilio mögött közvetlenül a 3. helyen végzett. Fontos megjegyeznünk, hogy

a tavalyi nagyon aszályos évben viszont ugyanezen GOSZ-VSZT-NAK posztregisztrációs kísérlet korai éréscsoportjának győztese volt!

A Frenetic koraiságához, nagy terméséhez kiváló minőségi paraméterek (köztermesztésben is bizonyítottan javító minőségű termés) társulnak.

Fent említett eredmények elérése a korábbi években és az idén különösen azért is kiemelkedő, mert a csapadék és a tavaszi hideg időjárás régen látott gondokkal szembesítette a termelőket, növényvédős szakembereket. Közel 10 év telt el az utolsó sárgarozsda járvány óta, de az idei fertőzés komolyabb károkat okozott. Az érzékeny fajták megvédése sokaknak megoldhatatlan problémát jelentett. A septoria szintén az időjárásnak köszönhetően okozott károkat a szokásosnál nagyobb mértékben.

Kísérletekkel alátámasztva

A Basilio és a Frenetic az Isterra által évek óta beállított agrotechnikai kísérletekben is szerepelnek, melyek eredményinek felhasználásával sikeresebb lehet a termelés. Ezért minden kísérletben nagy hangsúlyt fektetünk a termesztéstechnológia legfontosabb elemeire, a vetésidőre, tőszámra és a vetésmélységre. Mindezek mellett fontos szerepet kap a tápanyag-utánpótlás és a növényvédelem is.

őszi búza

Az Isterra hazai őszi búza kínálatának vezető fajtája a Basilio – fotó: Isterra Magyarország Kft.

Füzesabonyban az intenzitás különbséget a fejtrágyázásban, illetve a gombaölő szeres védekezésben vizsgáltuk. Az extenzív parcellák nem kaptak fejtrágyát, az intenzívek háromszori trágyázásban részesültek. Az extenzív parcellában egy, míg az intenzívben két gombaölő szeres védekezést alkalmaztunk. Itt a vetésidő október 21. volt, ami azt is jelentette, hogy vírusos parcellával elvétve találkoztunk.

A kísérlet egyben tőszám kísérlet is volt, 2,5-3,5-4,5 millió vetett maggal. Két fajta, a Basilio és a Frenetic eredményeit mutatja a diagram, ahol a sárga az intenzív, a zöld szín pedig az extenzív technológia adatait mutatja. Meglepőnek tűnhet, hogy mindkét fajtánál az extenzív technológia eredményezte a magasabb termést. Ez részben indokolható azzal, hogy a talaj jól feltöltött tápanyaggal és a csapadékos idő miatt ezt idén fel is tudta venni a növény.

Az, hogy a gombaölő szeres védekezések számának csökkentése nem okozott terméskiesést a fajták kiváló ellenállóképességének eredménye.

Még a sárgarozsda sem okozott problémát, ami nem véletlen, hiszen a fajtáink ellenállóak erre a betegségre. A tőszám kísérletben, az előző évekhez hasonlóan a 2,5 milliós adta a legkisebb termést és a 4, 5 milliós a legnagyobbat, de a különbségek 2-300 kg-ban mérhetőek.

Egy másik kísérletben Kaposvár mellett a Basilio nagyon magas kalászszámot produkált, és késői vetésben, alacsony tőszámon is jól kompenzált. Ahogy csökkent a tőszám, jelentősen csökkent a kalászszám is, viszont nőttek a kalászméretek és 3 grammot az ezerszem tömeg is. Ennek köszönhető, hogy a 4,5 milliós tőszámon a késői vetés csak 400 kg terméskiesést jelentett.

Fajta

Vetésidő

millió mag/ha

kalászszám db/m2

termés t/ha

mag db/kalász

EMT g

Fehérje%

Sikér %

Zeleny

Basilio

korai

4,5

880

9,16

40

31,7

13,3

26,3

52,2

Basilio

késői

4,5

660

8,69

44

34,7

13,1

26,4

48

basilio

Egy másik kísérletben Kaposvár mellett a Basilio nagyon magas kalászszámot produkált – fotó: Isterra Magyarország Kft.

Az Isterra által forgalmazott őszi búzákra általában, de a Basilio és Frenetic korai fajtákra különösen jellemző:

  • Az átlagosnál alacsonyabb ezermagtömeg miatt a hektárra számolt vetőmag-költség az egyik legalacsonyabb a fémzárolt fajták között (optimális vetésidő és jó magágy esetén 160-180 kg hektáronkénti vetőmag igény)
  • A fajtáink kiválóan vizsgáztak a sárgarozsda járványban, nem kellett Isterra búzát plusz kezelésben részesíteni.
  • Kiváló volt az általános kórtani állapot, ami olcsóbbá teheti a technológiát.
  • A fajtáink tápanyaghasznosító képessége kiemelkedő, akár alacsonyabb műtrágya dózisok mellett is sikeresek.
  • A korai vetés előnye egyértelmű, de nagyon fontos a változó, egyre melegebb őszi időjáráshoz igazítani a vetés időpontját (október 5-20-ig).
  • A fajták kompenzáló képessége átlag feletti, alacsony tőszámnál jelentősen nőtt a kalászméret.

Perczel Péter cégvezető, Isterra Magyarország Kft.

www.isterra-seeds.com

Isterra