A gyökerek gyűjtésének mindig kíméletesen és biztos növényismerettel kell nekilátni. A természet ezen kincseinek alkalmazásával számos betegség megelőzhető vagy orvosolható – írja az egy.hu.

A gyökerek gyűjtésnek is számos szabálya van

Fontos, hogy kizárólag csak tiszta, megbízható helyről gyűjtsünk, és feltétlenül csak alapos növényismerettel felvértezve fogjunk hozzá!

Legyenek hozzá megfelelő eszközeink, amelyekkel a gyökereket a legkönnyebben és a növény legkisebb roncsolása mellett tudjuk kiemelni. Figyeljünk arra is, hogy a növénynek mindig hagyjunk elegendő gyökeret a további életéhez! Gondoskodjunk olyan dobozról vagy papírral bélelt kosárról, amiben hazavisszük a gyökereket!

Mindig csak annyit szedjünk, amennyire valóban szükségünk van. Csak olyan növényeket gyűjtsünk, amelyeknek tisztában vagyunk a felhasználási és elkészítési módjával, és már előkészítettük a tisztításukhoz, szárításukhoz, feldolgozásukhoz kellő eszközöket, alapanyagokat!

Lényeges, hogy a begyűjtött gyökereket alaposan meg kell tisztítani, lekefélni, megmosni, és csak ezután dolgozhatjuk fel a megfelelő módon: megszáríthatjuk teának, készülhetünk belőle alkoholos kivonatot (tinktúra), a szárítmányokat aprítógép segítségével porrá őrölhetjük, a felhasználási mód függvényében.

A tinktúra készítés során alkohollal vonjuk ki a hatóanyagokat a gyökérből. Ehhez a gyökeret felaprítjuk, üvegbe tesszük, majd annyi alkoholt – pálinkát, vodkát, gyógyszertári alkoholt – öntünk rá, amennyi ellepi, légmentesen lezárjuk. Több héten át tartó érlelés után leszűrjük, és sötét, hűvös helyen tároljuk.

tea

Fontos, hogy kizárólag csak tiszta, megbízható helyről gyűjtsünk, és feltétlenül csak alapos növényismerettel felvértezve fogjunk hozzá – fotó: pixabay.com

Milyen gyökereket érdemes gyűjteni?

Gyermekláncfű

Szárított gyökerének a teája nagy segítség lehet különböző emésztési panaszok, étvágytalanság vagy csökkent epeműködés esetén. Az inulintartalma miatt a cukorbeteg teája is lehet.

Fekete nadálytő

A frissen felaprított gyökérből készülhet tinktúra vagy meg is száríthatjuk a későbbi felhasználáshoz. Hatásos ízületi fájdalmak, rándulások, ficamok esetén.

Mezei katáng

A gyökeréből készül a cikória kávé. A népi gyógyászatban teáját alkalmazzák étvágytalanság, rossz emésztés esetén, de inulintartalma miatt a cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása.

Angyalgyökér

A főzete erősíti a gyomrot, oldja az emésztőszervi görcsöket, megszünteti a puffadást.

Orvosi kálmos

A gyökér rágcsálása segíthet a dohányzásról való leszokásban. A gyökere aromás, illóolajokat, keserűanyagot, cseranyagot tartalmaz, emiatt kiváló étvágygerjesztő, emésztést serkentő, de a hurutos köhögést is csillapítja.

Nagy bojtorján

Mindig az első éves, még nem virágzó növény gyökerét gyűjtsük, amelynek főzete kezeli a keléseket, a bőrgyulladást, táplálja a hajhagymákat. A lisztté őrölt száraz gyökérből pedig hatékony pépes pakolást készíthetünk pattanásos, gyulladt bőrre.

Fehér mályva

Teája hatékony lehet a száraz köhögés, a torok és a gyomor nyálkahártyájának gyulladása esetén. Mályvacukor készítéséhez is felhasználhatjuk.

Csalán

Készíthető belőle tinktúra, ami kiváló jóindulatú prosztatanagyobbodás, vizelettartási panaszok kezelésére. Teája gyulladáscsökkentő, antibakteriális, segít hurutos betegségek esetén, a főzetét a hajápolásban is bevethetjük.

A természet hatékonyan alkalmazható gyógyerőket rejtett a gyökerekbe, ismerjük meg őket és használjuk tudatosan!

Indexkép: pixabay.com