Hogyan óvjuk meg a betárolt terményt? Ezt kérdeztük legfrissebb körkérdésünkben, és nagyon sokféle válasz érkezett. Cikkünkben különböző megoldások, technológiák, javaslatok között válogathattok, amivel biztosíthatjátok a betárolt termény minőségét.
Akik ezúttal válaszoltak: Agrogazda.hu Mérőműszerek Kft., Ádám és Társa Kft., BASF Hungária Kft., Agrodivízió, CHH Műszaki KFT, RS Ker. és Szolg Bt., Seed-Imex Kft., Unicomp Kft.
Halmai Géza értékesítő – Agrogazda.hu Mérőműszerek Kft.
A minőség megóvásához elengedhetetlen a betárolt gabona szellőztetése, forgatása, hűtése, ugyanis elég egy nem felügyelt hétvége és a betárolt halmokban olyan káros folyamatok indulhatnak meg, mint például a halom kérgesedése, melegedő gócpontok megjelenése, a termény penészesedésével, berohadásával járó fülledése, izzadása.
A minőség megóvásához elengedhetetlen a betárolt gabona szellőztetése, forgatása, hűtése
Ezek egy kis odafigyeléssel még orvosolhatóak, amíg visszafordíthatatlan vagy komolyabb méreteket nem ölt a probléma. Akárcsak egy kis körzetben történő gócpont kezelésre, de akár az egész síktárolónk átszellőztetésére is használhatjuk a Tayfun mobil gabonaszellőztetőt.
Egy kis körzetben történő gócpont kezelésre, de akár az egész síktárolónk átszellőztetésére is használhatjuk a Tayfun mobil gabonaszellőztetőt
Derék-Pataki Zrt.:
"Nagyon nagy segítség a Tayfun gabonaszellőztető, még akkor is hatékony, amikor már kizöldült a problémás gócpont a tárolóban. Befújással szellőztetjük a gabonát, nem szívatjuk, mert így hatékonyabb és gyorsabb. Elég csak ott használni a gabonaszellőztetőt, ahol probléma van!"
Blóker Zrt. (Tamaskó János):
"Szerencsére csak keveset kellett használnunk a gabonaszellőztetőt, már nem nagyon vannak gondok tárolásnál, de arra kiemelten oda kell figyelni, hogy ne nyomassuk bele a halomba a nedves levegőt, mert azzal nagyobb gondot okozhatunk. Hidegben inkább ne befelé fújjunk a halomba!"
Orosfarm Zrt. (K. Tóth László):
"A kollégák inkább szívó üzemmódban használják a gabonaszellőztetőt, legfőképp búzában volt rá eddig szükség. Ott nagyon jól, hatékonyan működött, eltűntek a kártevők is, egészséges a betárolt gabona.”
Ádám Jenő ügyvezető igazgató – Ádám és Társa Kft.
A mai gazdasági helyzetben – amikor a forint árfolyama az egekben jár, és az import takarmány, input és alapanyagok ára túllépte a tűréshatárt – még inkább indokolt, hogy Magyarországon állítsuk elő a számunkra szükséges magas minőségű gabonát, takarmányt. A kiváló minőségű gabonát nem elég csak előállítani, azt szakszerűen kell tisztítani, szárítani, fertőtlenített silókban és síktárolókban kell tárolni.
Sokan 5-6 méter magasra feldeponálva tárolják a gabonát, ami komoly problémákhoz vezet
A magyar gazdák naponta több mint 1000 milliárd forint értékű szemes terményt állítanak elő, ám ennek jó részét sajnos szakszerűtlenül, gyakran 5-6 méter magasra feldeponálva tárolják. A termény így bemelegszik, elkezdenek benne szaporodni a bogarak, valamint a toxintermelő gombák. A megoldás a hűtés lehet, már csak azért is, mert ennek költsége számottevően alacsonyabb az egyszeri gázosításnál.
A betárolt termény hűtése jóval kisebb költséggel jár, mint az egyszeri gázosítás
A gabonahűtővel történő tárolás egyértelmű előnyei a következők:
• A gabonát nem szükséges 13%-os nedvességtartalomra szárítani, elég 16%-ig.
• A gázenergia-felhasználás, ezáltal a működési költség is jelentősen csökken!
• Harmadával megnövekszik a szárító kapacitása
• A gabona minősége megmarad (nem üvegesedik, nem törik, nem porlik, nem reped meg a héja), és nem keletkezik veszteség, nem csökken a gabona tápértéke.
• A hűtött gabona 7-9 ºC között hibernálódik, nincs toxintermelés, nem szaporodnak el a kártevők – a gabona nem csírázik ki – a gabonát nem kell gázosítani, nem kell forgatni és rostálni, mely újabb költséget, törést és porlást okoz – teljesen vegyszermentes tartósítás.
• A terménytárolónak meg kell felelnie a hűtve-tárolás követelményeinek.
A jövőt tehát a gázosítók és más vegyszerek elhagyása jelenti, valamint a magas minőség és nagy mennyiség együttes produkálása, amihez viszont elengedhetetlen a termelők szövetkezése.
A gabonahűtő egyik előnye, hogy a gabonát nem szükséges 13%-os nedvességtartalomra szárítani, elég 16%-ig
A piac elvárása az, hogy a termékek megfeleljenek a legmagasabb takarmányozási, táplálkozási, egészségügyi követelményeknek. A KLIMAGEM gabonahűtő berendezések segítségével biztonságosan, vegyszermentesen, egészségesen, bio tartósítással tartósíthatja gabonáját, hatékonyan és takarékosan.
Dr. Vanó Imre – BASF Hungária Kft., Agrodivízió
A raktári kártevők közül a legösszetettebb védekezési stratégiát a rágcsálók elleni védekezés követeli meg. A rágcsálók rendjén belül gazdaságilag a legjelentősebb két faj a házi egér és a vándorpatkány. Az ellenük való védekezést nehezíti, hogy ezek a rendkívül gyanakvó, óvatos állatok, testméretükhöz képest nagy területet képesek bejárni az élelemszerzés folyamán, ezért gabonasilók, raktárak, gazdasági épületek, állattenyésztő telepek környékén állandó betelepülésükkel számolnunk kell. Világszinten 42 millió tonna élelmiszert (benne szemesterményt) tesznek tönkre évente. Ürülékükkel, vizeletükkel, szőrükkel
akár 45 féle humánegészségügyi szempontból veszélyes kórokozót is terjeszthetnek.
Az ellenük való védekezés jogszabályi kötelezettségünk. A BASF, igazodva a 2018-ban megszigorított biocid rendelethez, kifejlesztette a 25 ppm flokumafen tartalmú Storm® Ultra Secure rágcsálóirtót. A 25 ppm koncentráció szabadforgalmú (III. forg. kat.), széles körű felhasználást (nem csak gázmester) tesz lehetővé, ennek ellenére a letális dózis (LD 50) elfogyasztásához patkányok esetében már 3,8 g-, míg egereknél 1,2 g Storm® Ultra Secure elegendő. Ez egyszeri fogyasztást jelent a rágcsálóknál.
Storm® Ultra Secure magas hőmérsékleten nem olvad meg, fagypont alatt pedig nem porzik.
A versenytárs véralvadásgátló csalétektömbökhöz képest kétszer olyan ízletes, továbbá fizikai stabilitásának köszönhetően magas hőmérséklet esetén a csalétek dobozban nem olvad meg, míg fagypont alatti hőmérsékleten nem porzik. A bromadiolon és difenakum hatóanyagokkal szemben rezisztens populációkat is irtja. A benne található denatónium-benzoát rendkívül keserű íze és jellegzetes kék színe megakadályozza a véletlenszerű emberi fogyasztást. A Storm® Ultra Secure az új generációs védelem a rágcsálók ellen!
Horváth Zoltán okleveles gépészmérnök – CHH Műszaki KFT
A betakarítást követően a szemes termények eltérő biológiai állapotban, és eltérő homogenitással kerülnek be a telephelyre. A termelő célja, hogy a legjobb áron, a legnagyobb profitot realizálva értékesítse azt. Szakmai oldalról három fő részre bontanám a feladatot:
• szárítás
• tisztítás
• kártevők elleni kémiai védelem.
A Cimbria Delta rostagépek hatékonyan csökkentik a toxinszennyeződés mértékét.
A magtisztítás jelentőségét szeretném kiemelni. Tízből kilenc ember a magtisztítás szó hallatán az idegen anyagok eltávolítására gondol. Ezt az alapfunkciót minden tisztítógéptől elvárjuk. Az utóbbi időben egyre gyakrabban szóba kerül a gabonatoxin, a fusárium fertőzött búza. Ezek nem a klasszikus értelemben vett idegen anyagok.
A toxin a beteg magot fertőző gomba anyagcsere terméke, amely rendkívül káros élettani hatásokat okoz.
Emberre, állatra mérgező. Ha a gombás magokat benne hagyjuk a betárolt terményben, akkor a gombásodás elterjed és átveszi a hatalmat a maghalmazban. Se a malmok, se a takarmány gyártók nem engedik be az üzemeikbe a toxinnal fertőzött szemes terményt.
Mák és aprómag tisztítás eredménye Cimbria géppel
Hogyan óvhatjuk meg terményünk minőségét? Távolítsuk el a maghalmazból a nem kívánatos, könnyen fertőződő anyagokat! Úgy mint:
1. A por és a könnyű szemét. Jelentős mennyiségű levegőt munkára fogva tudjuk eltávolítani a magok közül. A megoldás az intenzív előszelelővel felszerelt síkrostás magtisztító.
2. A törtszem és a sérült felületű magok. A megoldás az excenteres rostarázás.
3. A külsőleg épnek tűnő, de belülről már szivacsos, beteg magok szelektálása. A megoldás a rostálás után a rendkívül erős és precíz utószelelés.
A Cimbria Delta rostagépek hatékonyan csökkentik a toxinszennyeződés mértékét. Feldolgozási céltól függően további gépeket (triőr, fajsúlyszeparátor, színosztályozó) tudunk a technológiai sorba tervezni.
Síkrostás tisztítógép szárító telepen
Speiser Ferenc ügyvezető, a precíziós szárítás szakértője – RS Ker. és Szolg Bt.
A szemestermény-védelem technológiai megoldásai
Adatokkal, információ technológiai irányból közelítjük meg a kérdést. A raktározás biztonságát elsősorban a szárítás minősége határozza meg. Ha sok a törtszem és a liszt (az endospermiumból kimorzsolódó fehér por) a raktározás feltételei romlanak. Tovább romlanak, ha a kiadagolt száraz terményen belül nagy a nedvességtartalom eltérés. Még rosszabb, ha a kukorica melegen kerül a magtárba.
A tárolást nehezítő körülmények:
1.) Szárítás közben többféle gyártmány a szárítózóna bizonyos szintjein hirtelen felhevíti a kukoricát. (1. ábra)
1. ábra A szárítózóna alján 100 °C fölé hevül a kukorica (Forrás: termenyszaritas.hu)
A hirtelen hevítés miatt minden szem elreped (2.ábra), a legkisebb mechanikai behatásra eltörik. Így lesz sok törtszem és liszt.
2. ábra Repedések a kukoricán (Forrás: termenyszaritas.hu)
A hűtőzóna előtt közvetlenül 100 °C felett van a maghőmérséklet 40-50 °C helyett. Ezért a hűtőzónában nem tud lehűlni, melegen kerül a raktárba, ahol 5-6 méter magasan tárolják, mert kevés a tárolókapacitás. A magban zajló életfolyamatok élénkülnek, mindez a toxintermelő mikrobáknak kedvez.
2.) Gyakori, hogy a szárítózóna egyik fele nagyobb hőterhelést kap. (3. ábra)
3. ábra A bal oldalon 43 °C, a jobb oldalon 86 °C a maghőmérséklet (Forrás: termenyszaritas.hu)
Emiatt a bal oldalon 16%, a jobb oldalon 10% lesz a kukorica nedvességtartalma, ez az ürítéskor összekeveredik, átlagban 13%-os lesz, ami éppen jó. Ám a raktárban nagy baj lesz belőle, mert a betárolt termény fele 15-16%-os. A Videokontroll szárító felügyeleti rendszer segíti az eltérések felderítését és a korrekciót is, kevesebb dolga lesz a gabonainasnak. A magtári ellenőrzéshez ajánljuk a terményhalmazba szúrható érzékelőket, melyek külön-külön kommunikálnak a távoli szerverrel, az adatokat rögzítjük. Az érzékelők igény szerint áthelyezhetők.
Hogyan óvjuk meg a betárolt terményt?
Ha a szárító túlhevíti a kukoricát, vagy aszimmetrikus a hőeloszlás, nagyon nehéz „megvédeni” a kukoricát a magtárban. Mi azt ajánljuk, hogy legyen az a kukorica a tárolásra szakértő, kontrollált módon felkészítve, ez a leghatásosabb védelem. Videokontroll felszerelése, az eltérések felderítése, korrekciója, tehát a szárítási folyamat optimalizálása a megoldás! Így a raktározás feltételei a termény oldaláról optimálisak.
A szárítóban 50-70 tonna kukorica van folyamatosan. A szárító elé borított kukorica nedvességtartalma is változó, 4-5% eltérés sem ritka. Az optimalizált szárítók képesek ezt +/- 1%-ra leszorítani, ezért helyes, ha 12,5 és 13,5% között igyekszünk tartani a szárított kukorica nedvességtartalmát egész szezonban! Így rosszabb esetben sem lesz 14,5%-nál nedvesebb kukorica a raktárban.
Ezt csak úgy lehet elérni, ha a folyamat kontrollált és a nedvességtartalom mérése pontosan történik. Ha nem derítik fel, mi okozza a nagy nedvességtartalom eltérést, akkor a kukorica megromlását helyileg csak túlszárítással tudják megakadályozni, ez drága megoldás.
Farkas László ügyvezető igazgató – Seed-Imex Kft.
A terményminőség megőrzésének kulcsa kétség kívül az okszerű szellőztetés. A klíma változásával a jelentősége tovább nő, mivel manapság előfordul, hogy október végén 28 fokos, nyárias melegben aratunk kukoricát. Ugyan szárításra minimális szükség van, a magas hőmérséklet miatt hosszú távú tárolásra mégis alkalmatlan állapotban kerül be a termény a tárolóba, így annak hűtését meg kell oldani.
A termény hűtésére a legköltséghatékonyabb megoldás (beruházási ás üzemeltetési szempontból egyaránt) egy automata szellőztető rendszer. A minőség szempontjából nagyon fontos azonban, hogy nem egyszerű hőmérséklet alapú vezérlésre van szükség. Egy korszerű szellőztető rendszer egyensúlyi nedvességtartalom alapján üzemelteti a ventilátorokat, azaz figyelembe veszi a környezeti levegő páratartalmát is. Ezzel elkerülhető a túlszárítás miatti veszteség, valamint az is, hogy a nedves szellőztető levegő esetleg gombásodást indítson be.
Az automata szellőztető rendszer felépítése
Fontos, hogy a tárolt termény minőségének esetleges romlásáról is mielőbb tudomást szerezzünk, hogy megfelelő, korai beavatkozással a veszteséget elkerüljük. A termények rossz hővezető képessége miatt a hőmérséklet ellenőrzése (melegedés detektálása) nem alkalmas az állagromlás jelzésére. A legkorszerűbb megoldás erre a szén-dioxid koncentráció mérése, mivel bárminemű nemkívánatos biológiai aktivitás szén-dioxidot termel. A szén-dioxid gáz gyorsan terjed a termény tömegében, ezért a tároló cellában akár egyetlen érzékelő elegendő, amellyel gyakorlatilag órákon belül észlelhető, ha problémás folyamatok indulnak be a tárolt terményben.
A szén- dioxid koncentráció emelkedése jelzi leghatékonyabban a nem kívánatos biológiai aktivitást
Az iGrain terményellenőrző rendszer és szellőztető vezérlés egyedi adottságokra és igényre szabható. A rendszer a termény automata szellőztetésén felül a mért paraméterek alapján tárolhatóság szerint rangsorolja is a tároló cellákat, amellyel a döntéshozatalt is segíti.
Az iGrain terményellenőrző rendszer mobil applikációjának képernyőképe. A figyelmet igénylő siló legfelül.
Szemerei Tamás mezőgazdasági szaktanácsadó – Unicomp Kft.
Az idei aratás még előttünk áll, de jelen gazdasági helyzetben lehet, hogy bizonyos terményeinket a megszokottnál tovább, vagy kényszerből a megszokottól eltérő helyen kell majd tárolnunk. Ez a helyzet fokozott felkészülést kíván meg a termelőktől, hogy a minőségromlást a tárolás során elkerüljék.
A legnagyobb mennyiségben betakarított kukoricánál különösen fontos a megfelelő tárolás, mivel ezen termény van legtovább a tárolóinkban. Napraforgó esetén egy csapadékos ősz minőségi, tárolási problémákat hozhat a gazdáknak.
A folyamatos hőmérsékletmérés személyi problémákat von maga után, az illetékes kolléga nem ott és akkor járja be a magtárban lévő terményhalmot, amikor szükséges lenne, elmarad a dokumentáció, a távolban lévő felelős vezetőhöz nem jut el, vagy csak hiányosan jut el az információ.
Magyar fejlesztésű terménymonitorozó rendszer
Ezeket a problémákat megszünteti a a magyar fejlesztésű és gyártású GrainPatrol rendszere, mivel állandó, valós idejű adatot szolgáltat, amely online elérhető a jogosultsággal rendelkezőknek, a bejárás ténye is naplózható, hogy az adott szondánál tényleg járt-e az, akinek ez a feladata. Melegedés esetén pedig lokalizálható a gócpont, ahol szellőztetni kell, nem kell az egész magtárt átmozgatni.
A terménymonitorozó rendszer vezeték nélküli – nem kell a hőmérsékletméréshez állandóan a halomra felmászni és végigmenni, vezetéket kiépíteni, elég a tárolási idő alatt egyszer elhelyezni a hőmérő szondákat a halomban vagy a silóban. A mért értékeket bármikor elérhetjük online, számítógépen vagy tableten. A rendszer azonnali riasztást küld, amennyiben a beállított hőmérséklethatárokat átlépi.
|