A talajok elsavanyodását többek között a talajban lévő kalcium kiürülése okozza, amely a talajszemcsék kötésében, a morzsalékosság kialakításában, valamint a talaj kémhatásának és puffer-kapacitásának alakításában is szerepet vállal. A talajegészség megőrzése, valamint a kémiai és szerkezeti szempontból is leromlott állapotú területek feljavítása egyre inkább beépül a szélsőséges időjárási hatásokat vizsgáló és azok ellen aktívan tenni akaró nemzetközi szervezetek célrendszereibe is.
A talajsavanyodás meghatározó tényezői – fotó: Carmeuse Hungária Kft.
Az alul- és túltrágyázás elkerülése a káros növényélettani hatások, a felesleges környezetterhelés megelőzése, illetve a tápelemarányok egyensúlyban tartása mellett gazdasági szempontból is indokolt. A pH-érték csökkenésével, a talaj savanyodásával a tápanyaghasznosulás jelentősen romlik. Savanyú talajainkban a tápelemek, főleg a makro- és mezoelemek felvehetősége a savanyodás mértékével arányosan korlátozódik.
A nitrogén, a foszfor és a kálium mellett fontos a kalciumtartalomra is figyelmet fordítani, mert a talajaink javításához és a növények kezdeti fejlődésének támogatásához esetenként a foszfornál is nagyobb mennyiségben van rá szükség.
Műtrágya hasznosulás változása a pH érték függvényében – fotó: Carmeuse Hungária Kft.
A talaj kémhatásának helyreállításához, és a felvehető kalcium biztosításához ismerni kell a kalciumpótló anyagok hatóanyagtartalmát, valamint annak feltáródási, felvehetőségi összefügéseit. A tudás alapú felhasználáshoz a korszerű gazdálkodók számára a vízben oldódó aktív kalcium-hatóanyagú (kalcium-oxid) TERRACALCO 95 jelenti az ideális megoldást. 2-8 mm szemcsés szerkezetének és kezelhető dózisának (0,3-1,0 tonna/ha) köszönhetően műtrágyaszóróval könnyen kijuttatható.
A savanyú talaj kémhatását a semleges irányba mozdítja el, aktiválja a talajéletet, javítja a talaj szerkezetét, vízháztartását, a műtrágya-hasznosulást, és felvehető kalciumot biztosít a növények számára még az enyhén lúgos talajokon is.
Aktív kalcium-hatóanyagú TERRACALCO 95 – fotó: Carmeuse Hungária Kft.
A talajállapot részletes ismerete nélkül azonban nincs hatékony talajjavítás sem. A tápelemek mennyiségének, a pH és a talajszerkezet változásának nyomon követése információt ad a talaj állapotáról és a termékenységet limitáló tényezőkről. Ennek elsődleges eszköze a növénytermesztésben a kötelezően elvégzendő talajvizsgálat. A precíz talajmintavételben, valamint a differenciált kijuttatáshoz szükséges digitális adatok előállításában, az AgroForce International Kft-vel való szoros együttműködés jelent a Carmeuse Hungária Kft. számára garanciát arra, hogy ki tudják szolgálni jelenlegi és jövőbeli partnereiket egyaránt.
AgroForce International Kft. mintavevő egysége – fotó: Carmeuse Hungária Kft.
A különféle talajok eltérően reagálnak a különböző mesterséges beavatkozásokra. Ennek következtében bizonyos termelési és kezelési stratégiák egyes helyeken beválnak, míg máshol kudarcot vallanak, és eredménytelen gazdálkodáshoz vezetnek. Ezért különösen fontos, hogy a mezőgazdasági tevékenység során a különböző területek talajait olyan módszerekkel értékeljük, amelyekkel minél részletesebb képet kaphatunk a termőképességüket alakító folyamatokról, és azoknak megfelelően állapítsuk meg tápanyagutánpótlási munkák során kijuttatott anyagmennyiségeket.
Amennyiben információra van szükségük a termékről és a szükséges kijuttatási mennyiségekről, illetve a Carmeuse Hungária Kft. talajmintavételi szolgáltatásával kapcsolatos kérdéseikkel keressék bizalommal a cég kollégáit!
Ne késlekedjen kihasználni ezt a kedvező megoldást!