Majdnem sikerrel jártak azok, akik a burgonyafogyasztás ellen hangolták a vásárlókat. Azért majdnem, mert az élelmiszerek között betöltött vezető szerepét nem sikerült megtörniük, azonban sok más tényező oda vezetett, hogy sokat csökkent a burgonya termesztési kedve – írja a novenyvedoszer.hu
Nemcsak Magyarországon, hanem szokatlan módon Európában is hiány lesz burgonyából – fotó: pixabay.com
Az elmúlt években a hazai burgonyatermesztés jelentősen csökkent
Tavaly év végén számos cikk szólt arról, hogy januárra elfogyhat a magyar burgonya. Ennek az oka sokkal összetettebb, mint azt elsőre gondolnánk: az elmúlt években a hazai burgonyatermesztés jelentősen csökkent, a termesztőket pedig a jelenlegi gazdasági helyzet továbbra sem ösztönzi arra, hogy változtassanak ezen.
Ráadásul nemcsak Magyarországon, hanem szokatlan módon Európában is hiány lesz burgonyából. A helyzet megoldása érdekében az Országos Burgonya Szövetség folyamatosan egyeztetett a szakmai szervezetekkel. A szövetség sajtóreferense, Kulik Éva elmondta, hogy az importőrök, valamint a belföldi áruházak igényei alapján a magyar burgonya mennyiségének drasztikus csökkenése január közepére volt „várható", ami most egy picit még kitolódhat.
Öt év alatt a felére esett vissza a termőterület
2022-ben a megtermelt burgonya menyisége 144 ezer tonna volt, amit közel 6500 hektárról sikerült betakarítani. Az elmúlt 5 évben a felére esett vissza a burgonya termesztésre használt szántóföldi terület, ahonnan az elvárthoz képest tavaly a terméshozam jóval alulmúlta magát. Ebben szerepet játszott a rendkívüli szárazság, a nem kellő időben érkezett eső, bizonyos területeken a jégkár, valamint a kora tavasszal elhúzódó fagyok.
Polgár Zsolt, a MATE Keszthelyi Burgonyakutatási Központjának igazgatója szerint a hazai burgonyatermesztés csökkenése tíz éves probléma.
Meglehetősen nagy a konkurencia minden oldalról, ráadásul a növénnyel szemben előtérbe helyeződnek olyan megfontolások, hogy együnk inkább friss zöldséget, fogyasszunk több tésztát, vagy válasszuk az édesburgonyát, amelynek semmi köze a termesztett burgonyához
- mondta, majd hozzátette, hogy a dietetikusok és a gasztronómusok egy része burgonya ellenessé vált az utóbbi néhány évben.
Ez meglátszik a fogyasztásban, emiatt nem olyan népszerű, mint korábban volt. Ennek ellenére továbbra is a harmadik legfontosabb élelmiszer: kenyérből fogyasztunk a legtöbbet, utána tésztát, majd burgonyát, aztán jön a rizs
-tette hozzá az igazgató.
A burgonya a harmadik legfontosabb élelmiszer – fotó: pixabay.com
Hátrányos közgazdasági környezetbe került a burgonyatermesztés
A szakértő szerint az elmúlt két év volt igazán nehéz, mert folyamatosan emelkedtek az imputanyagok költségei, a műtrágyák, a növényvédő szerek ára, a munkabér, vagy az energiaárak.
Az étkezési burgonya felvásárlási ára azonban nem követte a költségek emelkedését, aminek eredményeképpen csökkeni kezdett a hazai termelés, így már nem vagyunk képesek az önellátásra.