Minden haszonbérlő számára törvény írja elő, hogy a haszonbért időszakonként utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni, így mostanában időszerű a bérleti díjak megfizetése – írja a NAK a jogszabályi összefoglalójában.

A haszonbérleti szerződés megkötése alkalmával a bérbeadó és a bérlő a haszonbér a teljes időtartamára, minden évre ugyanakkora összegű bérleti díjban állapodik meg, azaz évről-évre ugyanannyit kell fizetni, függetlenül a termés mennyiségétől és minőségétől. A jogszabály azonban lehetővé teszi, hogy egy aszályos évben bérleti díj mérséklési igénnyel forduljon a bérlő a földtulajdonos felé.

tarló

A hozamcsökkenés csak a feltétele a díjmérséklésnek, a kedvezmény tényleges mértéke a hozamérték-csökkenés mértékéhez igazodik – fotó: pixabay.com

Mit jelent a haszonbérfizetési kedvezmény?

A jogszabály lehetőséget biztosít a haszonbérlőknek a haszonbér mérséklését kérni a haszonbérbeadótól, arra az évre, ha elemi káresemény vagy időjárási és más természeti jellegű elháríthatatlan külső ok (vis maior) miatt legalább 30%-os mértékű hozamcsökkenést szenved el.

A szabályozás utal a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvényre (röviden: Mkk tv.). Ebben a jogszabályban  választ kapunk arra, hogy mi az az elemi káresemény (üzemi szinten a növénykultúrában 30%-ot meghaladó mértékű hozamcsökkenést okozó aszálykár, belvízkár, felhőszakadáskár, jégesőkár, mezőgazdasági árvízkár, tavaszi fagykár, őszi fagykár, téli fagykár vagy viharkár), de az aszály fogalma is itt található meg.

Hozamcsökkenés, hozamérték-csökkenés

Szintén az Mkk. tv. segít megérteni azt, hogy mi a különbség a hozamcsökkenés és a hozamérték-csökkenés között. A NAK fontosnak tartja felhívni a figyelmet arra, hogy a Fétv. 63. § (1) bekezdésében nevesített hozamcsökkenés csak a feltétele a díjmérséklésnek, a kedvezmény tényleges mértéke a hozamérték-csökkenés mértékéhez igazodik, vagyis maximum annyi lehet, amennyi a hozamérték-csökkenés.

Azaz a haszonbérlőnek legalább 30 %-os hozamcsökkenést kell elszenvednie ahhoz, hogy a bérbeadó felé bérleti díj-mérséklési igénnyel fellépjen és majd csak a hozamérték – csökkenés ismeretében, annak mértékével arányos díjmérséklésre lesz jogosult.

Tehát a 30%-os (vagy nagyobb) hozamcsökkenés nem azt jelenti, hogy a bérleti díj csökkentés mértéke is ugyanannyi, azaz 30% - írja a NAK

aratás

Egy aszályos évben bérleti díj mérséklési igénnyel fordulhat a bérlő a földtulajdonos felé – fotó: pixabay.com

Milyen igazolást szükséges beszerezni?

hozamcsökkenés mértékéről az agrárkármegállapító szerv igazolását, vagyis egy kormányhivatali határozatot kell bemutatni. (Az agrárkár-megállapító szerv nem más, mint a kormányhivatalok Agrárügyi Főosztálya.) Jelenleg a kormányhivatalok – a referencia ár hiányában – kizárólag a hozamcsökkenés mértékét tudják igazolni.

Lényeges, hogy a kárenyhítési rendszerben nem tag mezőgazdasági termelőt érintő káresemény kapcsán, a termelő kérelmére is a megyei kormányhivatal állítja ki a hatósági igazolást.

Hogyan szerezheti meg az agrárkármegállapító szerv igazolását a kárenyhítési rendszerben nem tag mezőgazdasági termelő?

Az agrárigazgatásért felelős minisztérium tájékoztatása szerint a kárenyhítési rendszerben nem tag gazdálkodóknak az igazolás beszerzéséhez szükséges kérelem minta kidolgozásra és megküldésre került a megyei kormányhivataloknak, így az a kormányhivataloknál elérhető.

Mi a teendő, ha megvan az agrárkár-megállapító szerv hatósági igazolása?

Ekkor a haszonbérlő, aki legalább 30%-os hozamcsökkenést szenvedett el és úgy dönt, hogy érvényesíteni kívánja a haszonbérbeadó felé a haszonbérfizetési kedvezményt, akkor a hatósági igazolás kézhezvételét követő 8 napon belül, írásban köteles közölni a haszonbérbeadóval, hogy haszonbérfizetési kedvezmény iránti igénye van, majd annak mértékét –a referencia ár ismerete után – a későbbiekben közölni - írja a NAK.