Hiába az öntözés, mire a Lineár visszaér, újra száraz a talaj!
Sajnos sokaknak ismerős ez a gondolat – és azok a gazdák, akik öntözhetnek, még szerencsés helyzetben vannak! A Tiszától Keletre – de különösen az Alföldön – ugyanis elképesztő, talán soha nem látott aszály pusztít hosszú hónapok óta.
Jász-Nagykun-Szolnok megyébe utaztunk, ahol egy szimpatikus fiatal házaspárt látogattunk meg a kukoricaföldön. A tábla megyei viszonylatban kielégítő képet mutatott, azonban a családi gazdaság helyzete még így is súlyos, ugyanis a teljes szántóterületükből csak ez az egy tábla öntözött – és otthon még 100 szarvasmarha is várja, hogy bekerüljön a tárolóba a téli takarmány.
Szabó János így mutatta be stábunknak a helyi viszonyokat:
– Gazdaságunk 270 hektár területet művel – és ebből 70 hektár lucerna, valamint fű a húsmarháink szálastakarmány-ellátására. A fennmaradó területen a klasszikus szántóföldi kultúrákat termesztjük.
A szántóföldek közül ez az egy – idén kukoricával elvetett – 40 hektáros tábla öntözött. – És talán ez a tábla megment minket a bukástól. – fűzte hozzá keserűen János.
Most Szabó Grétához fordulunk, aki vállalta, hogy összefoglalja ennek a bizonyos 40 hektáros kukoricatáblának a technológiai történetét. Gréta nem csak gazdász feleségként támogatja férjét, hanem önmaga is szakember és növényorvosnak tanul.
– Bevallom őszintén, hogy én nagyon el vagyok keseredve, ugyanis ez a kukorica idén gyakorlatilag még nem kapott számottevő esőt.
Amivel csak lehetett, azzal támogattuk ezt a kukoricatáblát – és mivel 3 éve már megelégedéssel használjuk a Huminisz termékeket napraforgóban, ezért idén itt is bevetettük, hátha könnyebben átvészeli a kultúra ezt az elképesztő hőstresszt.
Ahogyan Ti is látjátok, a tegnapi 20 mm öntözővíz szinte meg sem kottyant a kukoricának – ezért is próbáltuk ki a Huminisz szaktanácsadója által javasolt kezeléseket, hogy a két öntözés közötti időt könnyebben átvészeljék a növények.
Ez az öntözött tábla a Szabó házaspár utolsó reménysége – fotó: Agroinform.hu
Debreczeni László, a Huminisz Kft. területi vezetője is velünk volt a terepszemlén. A szakembert arról kérdeztük, hogy milyen technológiai ajánlásokat tett kukoricában a stresszhatások enyhítése érdekében.
– Magam is gazdálkodó vagyok és emellett 35 éve dolgozom növényvédelmi szakmérnökként. A szakmai területen szerzett sokéves tapasztalatomat minden tanácsadás során igyekszem kamatoztatni – de természetesen nincsen két ugyanolyan év az agráriumban. Ezt a tényt sajnos idén jócskán alátámasztotta az időjárás, egyfajta negatív rekorddal.
Még tart a kalászos gabona betakarítása és a napokban várjuk az eredményeket. Természetesen a saját területeimen is alkalmazom a Huminisz technológiát és első sorban most azt várom a kalászos betakarítási eredményektől, hogy a környező gazdák kezeletlen tábláihoz képest 5-10%-kal magasabb hozamot érjek el. Ez első sorban gazdaságossági szempontból fontos számomra, de a munkám során is tudom kamatoztatni ezeket a tapasztalatokat, amelyeket mindig örömmel osztok meg a többi termelővel.
Szabó Gréta és János esetében – ahogyan már Gréta említette – tavaly és tavalyelőtt is sikerült elérnünk a kívánt eredményt náluk napraforgóban.
Idén ebben a kukoricában úgy kezdtük a célzott tápanyag-utánpótlást, hogy először megvizsgáltuk az alaptrágyázást, amely egy komplex műtrágya volt. Ezt követően a vetéssel egy menetben kapott 27 kg 34%-os Pétisót, majd figyeltük, hogy miként fejlődik a növény.
Azt láttuk, hogy az aszály miatt a gyökeresedés nem volt megfelelő. Ekkor a kukorica 8-10 leveles állapotban volt. Növénykondicionáló készítményeket ajánlottam úgy, hogy közben az egyenletlen kelés miatt kialakult szórt állományt is igyekeztünk homogénebb, vitálisabb állapothoz segíteni. Mindezekre Kondisol Bór és Ként-, valamint mellé egy magasabb Nitrogéntartalmú Solvitis Trinitrot javasoltam. Már akkor látszott néhány levélen a molykártétel ezért a Ként mellé tettük, valamint kapott az állomány Cinket is, hiszen ez kihagyhatatlan tápelem kukorica esetén.
Kukoricában most még mindig van lehetőség a kezelésekre, például a molyok elleni védekezésben – hiszen a Solvitis lombtrágya termékünk kéntartalommal rendelkezik, amely a molyok ellen viszonylag jó védettséget nyújt. Mindezek mellett egészséges kukoricacsöveket kaphatunk, hiszen a fuzárium sem támadja meg a kezelés után – ami a takarmányozás szempontjából is nagyon fontos.
Szárazságtűrés fokozására még kijuttatható Kénes Kálium és Kénes Nitrogén kombináció. A Solvitis SN lombtrágya például remek választás lehet.
Aki most időt nyer, az életet nyer.
Napraforgóban is jelentős az aszálykár és az eső megérkezéséig 2-3 hétig még növénykondicionáló termékekkel életben lehet tartani az állományt. Itt is a Kondisolt ajánlom, valamint a Solvitist Bóros kombinációkban. Az alaptrágyázástól függően hatásos lehet mindezt kiegészíteni Trinitroval, vagy Magnetoval is.
Aki 2-3 hétig időt nyer ezekkel a kezelésekkel, majd szerencsével jár és kap természetes csapadékot is, az a gazdálkodó kihozhatja a kukoricát-, vagy akár a napraforgót is nyereségesre, még itt a Dél-keleti országrészben is. – nyilatkozta Debreczeni Lászó, végezetül pedig a szakember hozzátette:
– Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy aki esetleg bizonytalan a technológiájában és szívesen venné az ajánlásunkat, keressen fel minket bizalommal a Huminisz weboldalán megtalálható elérhetőségek egyikén.