Az inváziós fajok megtelepedése és terjedése az egyik legnagyobb természetvédelmi probléma, mely sok esetben gyorsan, akár jelentős gazdasági károkat is okoz. A világszerte veszélyeztetett vizes élőhelyeket és a hozzájuk kötődő fajokat is számos inváziós faj veszélyezteti. Napjainkra hazánk számos vízrendszerében jelentek meg inváziós tízlábú rákfajok (pl. cifrarák, jelzőrák, vörös mocsárrák), amelyek részben természetes úton terjednek, de gyakran a felelőtlen szabadtéri tartás, vagy a nem megfelelően végzett növény- és haltelepítések miatt újabb és újabb élőhelyeket fertőznek meg – írja Facebook-posztjában a Fertő-Hanság Nemzeti Park.

A Fertő és környéke eddig mentes volt az inváziós tízlábú rákoktól, de 2023 nyarán kimutatták a márványrákot (Procambarus virginalis) a tó osztrák oldalán a purbachi vitorlás kikötőnél. A 2024-ben végzett felmérések már a faj tömeges jelenlétét jelezték az osztrák oldalon.

A márványrák az egyik legjobb példája a díszállat-kereskedelem káros hatásainak. Ezt a magas inváziós kockázattal rendelkező, partenogenetikusan (szűznemzéssel) szaporodó fajt német akvaristák tenyészették ki, így a világon kimutatott szabadon élő populációi mindenhol idegenhonosnak tekintendők. A márványrák az általa kolonizált élőhelyeken rövid idő alatt jelentős állományméretet képes elérni. Napjainkra már számos hazai vizsgálat során igazolták a kutatók, hogy a faj télen is aktív, folyamatosan táplálkozik és szaporodik.

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és a nemzeti park szakemberei 2025 március elején végeztek célzott felméréseket a faj kimutatására, és sajnos minden vizsgált helyszínen (Virágosmajori-csatorna, Rákos-patak) sikerült kimutatni a márványrákot, ezzel növelve a Fertő ismert fajainak számát, de ennek sajnos nem örülhetünk. A márványrák a Fertő tó vízrendszerében továbbterjedve jelentős kedvezőtlen hatással lehet a hozzájuk kapcsolódó vizes élőhelyek (pl. Hanság) fajkészletére, ökológiai állapotára, a víz minőségére, a meder és a partfalak, illetve a csapadékvíz-elvezető csatornahálózatok állapotára is.

A nemzeti park és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szakemberei idén folytatják a vizsgálatokat a faj jelenlegi elterjedésének megismerése érdekében és megoldást keresve a továbbterjedés megakadályozására.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park felhívja a Fertőn és a Rákos-patakon horgászók, természetjárók figyelmét, hogy ha tízlábú rákkal találkoznak, az szinte kizárólag az újonnan megjelent inváziós faj lehet, ugyanis az őshonos folyami rák a tóban nem fordul elő. A jelenleg érvényes jogszabályok alapján pedig idegenhonos faj egyedét tilos szabadon vagy visszaengedni bármilyen természetes víztestbe, így a kifogott egyedeket meg kell semmisíteni.

A lakosságot ezért arra kérik, hogy amennyiben tízlábú rák egyedet találnak a Fertőn, fognak, akkor haladéktalanul értesítsék a nemzeti parkot a központi ügyeleti telefonszámon: +36 30 166 0949!

Indexkép: Facebook-bejegyzés