A glifozát hatóanyag státuszának megújítására vonatkozó kérelem szakmai értékelését négy tagállam (Franciaország, Hollandia, Magyarország és Svédország) közösen végzi – olvasható a Nébih tájékoztatójában. Az uniós jogszabályok alapján meghatározott adatkövetelmények és az egységes értékelési alapelvek szerint összeállított jelentéstervezet – a tagállami hatóságok összehangolt szakmai együttműködésének köszönhetően – határidőre elkészült.

gyomirtózás

A glifozát hatóanyag megújításán dolgoznak a szakemberek – Fotó: pixabay

A megújítási folyamat következő szakaszában az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), valamint a hatóanyag harmonizált osztályozásának felülvizsgálatával kapcsolatos feladatok ellátása tekintetében az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) folytatja a megkezdett munkát. Amint a két uniós testület a jelentéstervezetet formai és tartalmi szempontból megfelelőnek ítéli, honlapján elérhetővé teszi és nyilvános konzultációra bocsátja.

A nyilvános konzultáció előreláthatóan 2021. szeptember elején indul, ezt követően két hónap áll majd rendelkezésre, hogy bárki szakmai észrevételt tegyen a mintegy 11 ezer oldalas tervezettel kapcsolatban. Az észrevételek alapján a jelentéstervezetet, amennyiben szükséges, a négy tagállami hatóság szakemberei módosítani fogják.

napraforgó

Glifozáttal szárított napraforgótábla – Fotó: Dr. Szoboszlay Sándor, 2019

Az eddigi adatok alapján a jelentéstervezet a glifozát hatóanyag megújítására tesz javaslatot.

Kiemelendő, hogy az összes rendelkezésre álló, releváns adatot és információt figyelembe véve, az értékelő tagállamok továbbra sem találtak bizonyítékot arra, hogy a hatóanyag rákkeltő (karcinogén) volna, vagyis ezen besorolására véleményük szerint nincs szükség.

Az ECHA által koordinált, harmonizált osztályozási vélemény várhatóan 2022 nyár elején lesz elérhető, a szakmai értékelést lezáró EFSA összefoglaló jelentés pedig jövő őszre készül el a tervek szerint. E kettő szolgál majd a hatóanyag megújításához kapcsolódó döntéshozatali eljárás alapjául. A végső döntés meghozatala mindenképpen a glifozát hatóanyag jelenlegi státuszának lejárati ideje, azaz 2022. december 15. előtt esedékes.

Bővebb információ az eljárásról, annak további szakaszairól, valamint az értékelő jelentéstervezet főbb megállapításairól az Assessment Group (europa.eu) oldalon tekinthető meg.