A növényvédelmi szektor 2023-ban összetett képet mutatott, amelyet a növekedés és a zsugorodás, a különböző szegmensekben egyaránt jellemzett. Az évet jelentős kihívások alakították, például a tartós bérinfláció és a megemelkedett készletköltségek, amelyek sokrétűen érintették a piacot.

növényvédelem

2023-ban jelentős növekedés volt tapasztalható a biológiai szerek és PGR termékek szegmensében – fotó: pixabay.com

Zsugorodás és növekedés egyaránt jellemezte a piaci dinamikát

A piac dinamikáját nagymértékben befolyásolta az a tényező, hogy a kereskedők kiürítették a készleteiket, főleg a generikus, de az egyéb kulcsfontosságú védett növényvédő szerek esetében is. Ez a mozgás a legfontosabb piacokon lefelé nyomta az árakat, és szinte minden régióban az eladások jelentős visszaeséséhez vezetett.

A kulcsfontosságú növények termőterülete a kihívások ellenére stabil maradt, miközben a nyersanyag árak magasak voltak, de alacsonyabb ívű pályát követtek. Ez a forgatókönyv a piac beszűkülésének súlyát mérsékelte, mivel az előző évhez képest a vegyszerek felhasználása nem mutatott akkora drámai csökkenést. A Kynetec Interlytics Predictive Intelligence legfrissebb becslései szerint a piac zsugorodása éves szinten 2-5% között mozgott.

Regionális betekintés

A növekedések tekintetében Észak-Amerika (viszonylag) fényes foltként jelent meg, –  az év erőteljes banki tevékenységgel indult. Szinte valamennyi gyártó első negyedéves teljesítményét fellendítette a kulcsfontosságú, vetés előtti termékszegmensek magas árszintje, valamint az, hogy egyes termékvásárlási döntéseket 2022 végéről 2023 elejére halasztottak, a növényvédő szerek alacsonyabb áraira számítva.

Bár ez a tendencia az év során nem maradt fenn, de segített ellensúlyozni a következő negyedévekben tapasztalt veszteségeket. Ezzel szemben az olyan régiók, mint Latin-Amerika, Európa és ázsiai-csendes-óceáni térsége, zsugorodást tapasztaltak, annak ellenére is, hogy bizonyos növekedési pontok (például egyes gombaölő szerek) esetében az árak tartósan emelkedtek.

növényvédelem

A Kynetec Interlytics Predictive Intelligence legfrissebb becslései szerint a piac zsugorodása éves szinten 2-5% között mozgott – fotó: pixabay.com

A biológiai szerek és a növekedésszabályozók (PGR) felemelkedése

2023-ban jelentős növekedés volt tapasztalható a biológiai szerek és PGR termékek szegmensében. A termelők készséget mutattak a szintetikus szerek biológiai alternatívákkal való helyettesítésére, még az utóbbiak magasabb árai ellenére is. Ez jelentős elmozdulást mutat a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok irányába, és az érték-vezérelt növekedés a hagyományos mennyiség-vezérelt mérőszámoktól való eltérést jelzi.

Mérföldkövet jelent az új gyomirtó szerek kifejlesztésében az AgPlenus Cortevával való együttműködése. A integrált kártevő-kezelés (IPM) a biológiai eszközök széles körét is érintette. Ezek azonban nem váltották fel egy az egyben a hagyományos kémiái szereket, ahogy azt kezdetben várták.

Mindemellett a speciális növényi szegmensek a rugalmasság és a folyamatos piaci növekedés jeleit mutatták, kiemelve az ágazat alkalmazkodó képességét és a termelők változó preferenciáit. Az érték-vezérelt növekedés a legtöbb piacon nyilvánvaló volt a biológiai anyagok növekvő használatával (például az USA-ban, Brazíliában, Franciaországban, Spanyolországban) – főként a biológiai védekezés feromon osztályában.

Mit tartogat 2024?

A 2024-es évet nézve látható, hogy a mezőgazdasági szektor egy jelentős újrakalibrálásra készül. A 2022-es (2023-at is érintő) piaci anomáliáknak a példa nélküli termékkereslet és az égbe szökő árak által jellemezhető visszhangjai, egy árnyaltabb képet festenek. Ez az alkalmazkodási időszak mindent befolyásolhat: egészen a nyersanyagáraktól az innovatív mezőgazdasági gyakorlatok átvételéig bezárólag.

A kemikália szektort korlátozza a magas infláció és befolyásolják a kamatlábak, ami a keresletet befolyásolva gyenge növekedési várakozásokhoz vezethet. A növekedés azonban továbbra is lehetséges, mivel a kártevők és betegségek nyomása – a váratlan időjárási változások és a hosszú távú éghajlati normáktól való eltérések miatt – magasabb.

Árunyomások és mezőgazdasági trendek

A Világbank előrejelzése szerint a nyersanyagok árindexe a 2023. évi, közel 24%-os zuhanás után 2024-ben 4%-kal csökken, ami a világjárvány óta a legélesebb csökkenést jelenti.

Az anyagárakra nehezedő nyomás várhatóan a vetésterületek csökkenéséhez vezet, ami elmozdulást jelent az előző évi trendhez képest. Ez a zsugorodás végiggyűrűzhet a mezőgazdasági szektoron, befolyásolva a növényvédő szerek iránti keresletet és átalakítva a piac dinamikáját.

növényvédelem

A speciális növényi szegmensek a rugalmasság és a folyamatos piaci növekedés jeleit mutatták – fotó: pixabay.com

Új lehetőségek: biológia, kertészet, szabadalmi fejlesztések

A kihívások ellenére, a 2024. év növekedési lehetőségeket is ígér. A környezetbarát megoldásokra összpontosító biológiai ágazat ígéretes terjeszkedésre készül. Néhány, a közelmúltban piacra dobott fontos biológiai termék célja innovatív megoldásokat kínálni a kártevők és betegségek elleni védekezésre. Ezek természetes összetevőket, (pl. Beauveria bassiana és a Bacillus fajokat) használnak a kártevők széles skálája ellen, beleértve a liszteskéket, a kukorica levélkagylót és a fonálférgeket, valamint a rizsben előforduló levélrothadást. Ezek a termékek is a növények ellenálló képességének és termésének fokozására összpontosítanak, aktiválva a növények saját védekező rendszerét. A zöldség-gyümölcs szegmens is növekedésnek indul, megerősítve ezzel a szélesebb körű piaci kiigazításokat.

Az alacsonyabb terményárak kihívást jelentenek a gazdálkodók számára, de az üzemanyag- és műtrágya költségek csökkenése várhatóan részben ellensúlyozza ezt a hatást. Több aktív összetevőnek (AI) az elmúlt években történt szabadalmaztatása növekedési lehetőségeket biztosít a generikus szegmensben. Az ötletgazdák számára is lehetőség nyílik saját innovatív készítményeik piacra dobására és a szabadalmaztatás nyomán a piaci részesedés védelmére, valamint a kínálat diverzifikálására szélesebb terményspektrumban és kiterjesztett földrajzi lefedettségben.

Piaci átrendeződés és stratégiai eltolódások

Az idei év előreláthatólag a stratégiai átrendeződésé lesz, amelynek jelei már 2023-ban láthatóak voltak a 2022-es rendkívüli körülményektől való eltávolodásban. A piac várhatóan mérsékeltebb lesz, a végfelhasználók és a kiskereskedők vásárlási döntéseikben pedig egyre határozottabbak lesznek. Az előrejelzések szerint az árrések normalizálódnak, ami a termelőket szelektívebb befektetésekre ösztönzi.

Szabályozás: („rövid távú") lehetőség?

A Fenntartható Felhasználásról szóló Rendelkezés (SUR) európai végrehajtásának késése, több szabadalmaztatott mesterséges intelligencia alkalmazással párosulva, rövid távon lendületet ad a piacnak. Tekintettel a SUR-ra vonatkozó döntésre, várható, hogy az iparág szereplői az alábbi stratégiák egyikét vagy mindkettőt (vagy ezek keverékét) követhetik:

  • Néhány további év volumennövekedési hullámát kihasználva – mivel a nyersanyagok árai csökkenő pályán vannak – és a növényvédelmi árak új/régi mélypontra esnek. A költségnyomás csak nőni fog a következő évben, és talán még később is.
  • Továbblépés az innováció felé vezető úton a fenntarthatóság és az IPM szem előtt tartásával.

Ez kihívást jelent az ipar számára, de több időt és lehetőséget biztosít a mezőgazdaság és az inputfelhasználás zöldebb jövőjére való simább átmenethez. A tranzakciós költségek növekedni fognak, de a következő években valószínűleg némi volumenbeli konzisztenciával kiegyenlítődnek.

Egy másik fejlemény, hogy az Európai Parlament megszavazta az új genomikai technikák növénynemesítésben történő alkalmazását, ezzel február 7-én jelentős előrelépés történt a mezőgazdasági innováció és a fenntarthatóság terén Európában. Ez a jóváhagyás rávilágít az ilyen technológiákkal járó előnyökre, pl. a növények ellenálló képességének és tápértékének javítására és a környezeti hatások csökkentése. A döntés az EU Tanácsának kezében van, és elfogadása fellendülést jelenthet az európai mezőgazdaság számára.

növényvédelem

A Fenntartható Felhasználásról szóló Rendelkezés (SUR) európai végrehajtásának késése, több szabadalmaztatott mesterséges intelligencia alkalmazással párosulva, rövid távon lendületet ad a piacnak – fotó: pixabay.com

Környezeti bizonytalanságok és anyagköltségek

Míg az időjárás és a klímaváltozás bizonytalanságot okoz, a körülmények a legtöbb régióban stabilak maradnak, vagy enyhén romlanak. Egy erős El Niño hatás várhatóan kihívások elé állítja a globális mezőgazdaságot, de egyes régiók (Dél-Brazília, Argentína és az USA egyes részei) számára előnyöket hozhat a 2023/24-es időszakban. A legfontosabb anyagok, köztük a gyomirtó, gombaölő és rovarirtó szerek piaca várhatóan stabilizálódni fog, és az áresések elérik a mélypontjukat. Ez a stabilizáció kulcsfontosságú a végfelhasználók időben történő döntéshozatalához.

Leltár és logisztika

A készletszintek várhatóan igazodni fognak a hosszú távú normákhoz, ami felgyorsíthatja a készletezési folyamatokat, különösen, ha a szállítási költségek magasak maradnak.

Az ilyen kiigazítások fontosak a 2024-ben várható számtalan kihívás kiegyensúlyozásához, és olyan piaci kilátásokhoz vezetnek, amelyek lapos növekedést sugallnak, és enyhe hajlamot mutatnak az egy-számjegyű csökkenés felé.