Szárbontó Talajőr – forrás: Terragro Kft.
Az élelmiszeripar növekvő igényei arra sarkallják a mezőgazdasági szektor szereplőit, hogy hatékonyabb és fenntarthatóbb megoldásokat találjanak a termények termelésére. Az intenzív gazdálkodás irányába történő elmozdulás azonban komoly kihívásokat is hoz magával, különösen a talajok megóvásának és termőképességének fenntartása szempontjából. A magyar fejlesztésű BIOFIL Szárbontó és BIOFIL Talajőr az aratás utáni talajkezelésben kínál hatékony és minőségi megoldást.
A talaj szervesanyag-tartalmának optimális szinten tartása elengedhetetlen a talaj szerkezetének, a vízgazdálkodásnak, a tápanyagkörforgásnak, a biológiai aktívitásnak és a biodiverzitásnak a megőrzéséhez. Az aratás utáni időszakban történő talajkezelésnek kiemelkedő jelentősége van ebben a folyamatban. Az aratás után a földben maradt szármaradványok lebomlása olyan természetes folyamat, amelynek során a mikrobiológiai szervezetek közreműködésével lebontott szerves anyagok tápanyagokká válnak. Azonban, ha a talajainkban a lebontást végző mikrobák száma alacsony, a folyamat nem hatékony, a bomlásnak indult szervesanyag a soron következő kultúra számára nem, vagy csak részben tud tápanyagként hasznosulni.
1. ábra: A BIOFIL Szárbontó termék baktériumtörzsei közül három törzs végzi a növényi maradványok bontását: a Cellvibrio fibrivorans, a Brevundimonas mediterranea és a Achromobacter spanius – forrás: Terragro Kft.
A BIOFIL Szárbontó készítmény hatékony megoldást kínál az aratás utáni talajkezelésre. A termék permetezéssel kerül a talajra, majd a növényi maradványokkal együtt a talajba forgatva, a termékben található cellulóz bontó baktériumok elkezdik a lebontási folyamatot (1. ábra).
A szárbontás során a talajban átmeneti nitrogénhiány léphet fel. A megfelelő C/N arány biztosításához, a pentozánhatás elkerülésére a szármaradványok beforgatásakor nitrogénpótlásról is gondoskodunk kell. A BIOFIL Szárbontó tartalmaz olyan nitrogénkötő baktériumot (Azotobacter chroococcum), mely – a levegőből megkötve – hatékonyan tudja a hiányzó nitrogént pótolni.
2. ábra: A gombák az agarlemez közepére kerültek beoltásra, a BIOFIL Talajőrt – a szántóföldi felhasználási dózisnak megfelelően hígítva – az agarlemezbe fúrt alsó és felső lyukba cseppentettük – forrás: Terragro Kft.
A BIOFIL Talajőr fő feladata a talaj- és növényegészség védelme. A termékben található Bacillus baktériumtörzsek a BIOFIL Szárbontó hatását kiegészítve elsősorban a növényi kórokozók szármaradványokon való megtelepedését gátolják, szaporodásukat visszaszorítják, emellett növényi növekedést serkentő hatásúak (PGP).
3. ábra: A BIOFIL Talajőr hatásmechanizmusa – forrás: Terragro Kft.
A törzsek sziderofór molekulákat termelnek, melyek a gyökérkörnyezetből megkötik a vasat vas-sziderofór formában. A gyökérkörnyezet így vashiányossá válik sok patogén gomba számára, mert a vas-szidorofórokat nem tudják felvenni, hasznosítani, ezáltal növekedésük, elterjedésük visszaszorul, gátlódik (2. ábra). Ugyanakkor vas-sziderofórokat növényi gyökerek képesek felvenni.
A Bacillus baktériumok élettérfoglaló stratégiájuk révén is gyorsan és nagy számban képesek a gyökérfelületen megtelepedni, azt kolonizálni, így gyakorlatilag kiszorítják onnan a kórokozó gombákat (3. ábra). A BIOFIL Talajőrt a legnagyobb hatékonyság érdekében a talaj előkészítésekor, vagy legkésőbb vetéskor ajánljuk kijuttatni.
Figyelem! Az AÖP támogatásban szárbontásra, illetve talajelőkészítésre csak azok a készítmények alkalmazhatók, amely termékek engedély okiratában ez külön fel van tüntetve. Az engedélyokiratban jelzett technológiai előírások betartása, az engedélyezett kultúrák figyelembevétele és a feltüntetett dózis alkalmazása mind elengedhetetlen feltétele az AÖP támogatáshoz szükséges előírások teljesítésének.
Terragro Kft.
1095 Budapest, Soroksári út. 48–54.
+36 1 793 2670