A náluk eredményes Dragster kukorica-vetőmagot forgalmazó IKR Agrár szakemberei hangsúlyozzák, ez korántsem a véletlen műve. Partnereik számára csak olyan kukoricafajtákat kínálnak, amelyek az előző három csapadékos évben épp úgy kiválóan teljesítettek az országos üzemi tesztekben, mint a nehéz 2021-es évjáratban.
A cégnél ráadásul nemcsak fajtákat tesztelnek, komplett kukorica termesztéstechnológiákat is. Így, legyen szó korai, közép-korai vagy épp kései kukoricáról, a vetéstől a betakarításig minden kiszámítható marad még a bonyolult években is a gazdáknak.
A hazai klimatikus viszonyok mellett is megvan a biztosíték a nagy termésre – fotó: IKR Agrár Kft.
Az IKR Agrár kukoricakísérleti eredményekkel, ezt követően a plusz 20%-os terméssel zárt békési gazda gyakorlati tapasztalatival folytatjuk.
IKR Agrár kukorica-vetőmagokkal nehéz évjáratban is jól alakul a kukorica termésátlag
Elődcégeit is számítva a kukoricatermesztés világában a magyar gazdáknak nincs régebbi szövetségesük az IKR Agrár Kft.-nél. A hazai integrátorok között meghatározó vállalat ősét, a CPS-t kimondottan az ipari szervezettségű kukoricatermelés létrehozásáért alapították Bábolnán még az 1970-es években. Az ágazat biológiai és technológiai alapjainak fejlesztéséért a vállalatnál azóta is komoly szakmai munka folyik. Ennek motorját az országban egyedülálló fajtakísérleti hálózat jelenti. Az itt végzett üzemi méretű kísérletek célja mára kettős.
1. Termőképesség, vízleadás, aszálytűrés vagy épp betegség-ellenállóság terén így valóban olyan fajtákat tudjanak a partnereknek kínálni a cégnél, amelyekben a hazai klimatikus viszonyok mellett is megvan a biztosíték a nagy terméshez.
2. A 2021-es évtől kezdve mindehhez olyan, nagyrészt saját fejlesztésű és gyártmányú inputanyagokra, növényvédő szerekre alapozott kukoricatermesztési technológiát is tudnak kínálni. Úttörő jelentőséggel bírnak az olyan szabályozott tápanyagleadású termékek, mint például a Stabile NS folyékony műtrágya. Ez 260-400 kg/ha dózisban kevesebb bemosó csapadék mellett is képes akár 12-16 héten át a kukoricanövények számára elengedhetetlen nitrogén- és kénforrásokat biztosítani.
Starterek terén a termesztéstechnológia alapkövét jelentik a speciális összetételű Corn Starter Plus starter műtrágya mellett a kiváló gyomirtószerek kombinációját tömörítő IKR Kukorica Poszt Gold csomag és a Wizard vagy Mosilpan rovarölő szerek is.
A munka eredményeként jelenleg a koraitól a kései érésig bezárólag minden kategóriában kifogástalan fajták kukorica-vetőmagját találni az IKR Agrár kínálatában.
Az igen korai kukoricák között a cég az RGT Reaxxiont, a 320-as FAO számú kukorica hibridet javasolja. Ez átlagos területeken 68-72 ezres tőszámmal, a kiváló adottságú területeken 73-77 ezres tőszámú vetéssel ideális előveteménye lehet az őszi kalászosoknak. Az IKR Agrár saját 8 állomású országos kísérletében 2020-ban átlagosan 11,639 tonnás eredménnyel zárt 8,7 (Debrecen) és 14,1 t/ha (Ászár) szélső kísérleti értékek között. A kései kukoricafajták közül pedig 2022-re a Marton Genetics Illango FAO 530-as hibridjét kínálja a cég, amely az országos jó átlagok mellett kiemelkedően teljesített az ország déli-délkeleti tájegységeiben.
Mezőkovácsházán például, ahol bemutatkozása első évében, 2016-ben listavezető lett, azóta is a legjobbak között szerepel.
A korábban említett, az IKR Agrár Kft. által képviselt Dragster az RAGT a közép-korai FAO 390-es hibridje, amely a hazai klimatikus viszonyok alakulása alapján a legideálisabbnak tekinthető.
A Dragster átlagos területeken 70-72 ezres tőszámmal, kedvező adottságú területeken 75-78 ezres tőszámmal vetve pont elég kései ahhoz, hogy nagy termést hozzon, viszont elég korai ahhoz, hogy biztonságosan be is érjen. Virágzása korai, így a megtermékenyülése még nagy valószínűséggel a száraz, forró időszak beköszönte előtt megtörténik. Vízleadása kiváló, ahogy betegség-ellenállósága is. Nem véletlen, hogy sorra könyveli el a kiemelkedő kísérleti eredményeket.
2019-ben az RAGT saját hálózatában 11 helyen ért el dobogós helyezést országosan 11-13 tonna/hektár terméseket mutatva, néhol akár 14 tonna/hektárral zárva a mérlegelést. Az IKR Agrár saját kísérleteiben szintén jól szerepel évek óta. 2019-ben 14,6 t/ha termése csak kevéssel maradt el a 10 FAO számmal magasabb legjobbtól. 2020-ban 9 kísérlet átlagában 12,961 t/ha termést hozott, és ezzel a teljesítményével éréscsoportjának az 1. helyezettje lett, két kísérleti helyszínen: Biharnagybajomban és Végegyházán az 1. helyen végzett, de a többi 7 kísérletben is rendre a legjobbak között teljesített.
Kiemelkedő termőhelyi stabilitását pedig jól mutatják a 2021-es eredmények: Reménypusztán 11,103 t/ha, 700 kg-mal az átlag fölötti, Nádudvaron 13,563 t/ha, 800 kg-mal az átlag feletti termést hozott.
Dragster kukorica-vetőmag: 20% plusz termés Békés megyében
A Dragster kukoricafajtában rejlő lehetőségekről Békés megye aszálytól fokozottan sújtott földjein Barecz Mihály is első kézből szerzett tapasztalatokat. A gazdálkodó mezőkovácsházi központtal mintegy 1200 hektáron foglalkozik kukoricatermesztéssel. A gazdaság kiterjedt területeket művel meg Mezőhegyestől kezdve Battonyán át Szarvassal és Csabacsűddel bezárólag. Így számos eltérő talajtípushoz kell megtalálniuk az ideális agrotechnikát évről évre. Barecz Mihály szerint ebben a tekintetben 2021 kimondottan nehéz volt.
„Az égiek sajnos nem kedveztek nekünk 2021-ben, és nedvesség nélkül még a legjobb vetőmagoktól sem lehet csodát várni. A vegetációs időszak végére a legtöbb saját táblánk kiszáradt, akár a kőszikla, keményen próbára téve a kukoricahibridek genetikai adottságait. A Mezőhegyes környéki 38-40 aranykoronás földeken általában szép termést lehet realizálni, de olyan súlyos aszály volt ebben az évben, hogy az 5 éves átlagnál jóval szerényebb eredményekkel zártunk. Korábban a régi kapcsolatok miatt szinte csak egy USA-beli nagy vetőmagforgalmazó termékeit használtuk, de aki eredményeket szeretne, érdemes nyitott szemmel járni a világban.
Így ma számos nagy nemesítőház fajtáit vetjük, közéjük tartozik az RAGT Dragster-je is az IKR Agrár Kft.-n keresztül. A korábbi csapadék szempontjából ideális évjáratokban 10-11 tonna/hektár átlagokkal takarítottunk be vele kukoricát az amúgy felénk száraznak számító Csorvás térségében található földekről is. Az idei év ettől messze elmaradt az 5-5,5 tonna/hektár átlagos terméssel. Azonban, ha azt mondom, hogy a többi nagy nemesítő ház kukoricafajtáival az átlag egyébként 4-4,4 tonna/hektár lett, máris másként hat az eredmény. Nehéz évjáratban fontos az a 20%-os terméstöbblet, amire a Dragster kukorica hibrid nálunk képes volt!" – meséli a 2021-es év kihívásairól Barecz Mihály.
A Dragster kukoricafajta számos olyan jó tulajdonsággal bír, amit a békési termelő mindenképpen kiemelne a gazdatársaknak.
„A Dragster-nél nemcsak ígérik, tényleg korai virágzású fajtáról beszélhetünk, még az évnek abban időszakában lezajlanak a növényeknél a megtermékenyüléshez, szemkötődéshez lényeges folyamatok, amikor még van nedvesség, és nem okoz stresszhatást a hőmérséklet. Jobban hasznosítja a talajban megtalálható nedvességet, gyorsabban célt tud érni, mint egy hosszabb tenyészidejű, későbbi virágzású kukorica. A vízleadása is kiváló, az ezt megelőző csapadékos évjáratokban is lábon leszáradt az állomány.
Általában kalászos elővetemény után vetjük, és bár külön nem folytatunk ilyen célú növényvédelmi kezeléseket, de csőbetegség vagy toxinprobléma még sosem volt a terméssel. A nagy nemesítőházak hibridjeihez mérten a Dragster-t kedvezőbb, közepes árkategóriában lehet beszerezni. Az, hogy ennek dacára a csúcskategóriásnak tartott konkurensekkel probléma nélkül felveszi a versenyt, szerintem nagy fegyvertény. 100 hektáros területen vetjük évente, de nem lepődnék meg, ha nálam vagy más gazdatársaknál egyre nagyobb szerepet kapna."
Corn Starter Plus starter műtrágya: intenzív technológiában nem kérdés, meghálálja a kukorica!
Barecz Mihályék gazdaságában az ajánlott 70 000-res tőszámmal vetették a Dragster kukorica hibridet, ami jó döntésnek bizonyult. Ahogy a gazdálkodó emlékeztet, ebben az évben más forgalmazók 80 000-res tőszámmal vetett állományai náluk sorra összeomlottak.
• A talajművelés hagyományos, forgatásos technológiával zajlott, ami az extrém aszályban jobb eredményeket hozott a kukoricáikban, mint a talajlazítás.
• Tápanyag-visszapótláshoz a kukorica esetében 300 kg/ha NPK 10-26-26-os műtrágyát juttatnak ki az IKR Agrár Kft.-től, ezt tavasszal 400 kg/ha MAS vagy pétisó kijuttatása egészíti ki a földeken.
• Gyomirtást a gyomflórához igazodva végeznek, 3-4 gyomirtószer kombinációt alkalmazva, a legfontosabb feladatot a fenyércirok visszaszorítása jelenti. Ezen a téren a Dragster szintén jó választás, eddig semmilyen toxicitás nem mutatkozott az állományban ilyen kezelések után.
• Frissen bérmunkába vont kukorica vetésterületeken, illetve intenzív technológiájú, öntözött parcellákon a tápanyag-visszapótlást a Barecz Mihályék Corn Starter Plus starter műtrágyával egészítik ki.
„A Corn Starter Plust 170-200 kg/ha dózisban juttatjuk ki ezekre a földjeinkre a kukorica-vetőmaggal egy menetben. Hála a kukoricanövény igényeire hangolt tápelemtartalmának, cink és bór kiegészítésének, mindig homogén kelést, gyors fejlődést tapasztalunk. Mivel ammónium és nitrát formában is tartalmaz nitrogént, így segítségével a tápelemek azonnal és hosszútávon egyaránt biztosítottak a növényeinknek. Alkalmazása így mindig érezhető a termésben."
Nagy termés a nehéz évjáratokban is reális ráfordítással? Válassza a kísérleti eredményekkel igazolt hatékonyságú IKR Agrár kukorica hibrideket és termesztéstechnológiát!