Nemrég került sor a tavalyi évre meghirdetett verseny ünnepélyes díjátadójára, melyről az Agroinform is beszámolt. Öntözés nélküli és öntözött kategóriában díjazták a verseny résztvevőit.

A megmérettetésre 21 gazdálkodó nevezett az ország különböző pontjáról, összesen 12 megyéből, különböző talajadottságokkal, időjárási viszonyokkal rendelkező területekkel.

A verseny célja az volt, hogy a különböző gazdálkodási gyakorlatokat összevetve, több termelési adatot elemezve kiderüljön: melyik gazdálkodó tudja a legtöbb nyereséget realizálni a területén.

Az öntözés nélküli kategória első helyezettje György Gergő Dániel, az öntözött kategóriáé pedig ifj. Borbély István lett – velük beszélgettünk.

György Gergő Dániel – forrás: Facebook

– Kétszázötven hektáros családi gazdaságunk van a Bodrogközben, Cigánd határában, illetve 150 hektáron végzünk teljeskörű bérmunkát – bocsátotta előre György Gergő Dániel. –  Búzát, kukoricát, napraforgót termelünk területeinken, melyek nagy része 5 hektár alatti. Talajaink kötöttek, savanyú kémhatásúak, mikroelemekben, káliumban nagyon jól, foszforban és kalciumban gyengén ellátottak. Mivel a területeink ennyire kicsik, a precíziós gazdálkodás csak részben valósulhat meg nálunk, bár azt szoktam mondani, hogy mi már régóta így dolgozunk, egy és öthektáros zónákra bontva... Változó tőszámú, differenciált vetést alkalmazunk minden parcellánkon, legyen az fél hektár, vagy 5 hektár. A teljes területből 100-130 hektárt foglal el a kukorica, melyet öntözés nélkül termelünk. Több mint 16 tonna/hektáros terméseredménnyel neveztünk be  a versenybe, de termelési versenyről lévén szó, nem az elért mennyiség számított, hanem az út, ahogy és amivel ezt elértük, egészen pontosan a költséghatékonyság. Azt gondolom, a siker titka, hogy minden termelőnek nagyon jól kell ismernie a területeit és ahhoz igazítani az okszerű technológát.

György Gergő Dániel jelezte: az idei év nem volt számukra könnyű, meg kellett húzniuk a nadrágszíjat, 2023-at a költségoptimalizálás jellemezte inkább, semmint a termésmennyiség maximalizálása – kicsit talán jól is jött a versenyben az inputanyagok áremelkedése, hiszen ez még nagyobb takarékosságra ösztönözte a termelőket.


– Tavaly még a versenyparcellán sem engedhettem meg magamnak, hogy magasabb költségvetéssel dolgozzak, mint a többi területen – fogalmazott a bodrogközi gazda. – Úgy próbáltuk összeállítani a tápanyag-utánpótlást, hogy a legkisebb termésdepressziót okozzuk a kukoricának. Szerencsére, építhettünk a korábbi évek munkájára, s ennek köszönhetően megengedhettük magunknak, hogy 2023-ban csak nitrogént juttassunk ki 120 kilogrammnyi hatóanyag formájában hektáronként. Itt jelentős megtakarítást értünk el, mivel kimosódó tápanyag, évről évre limitáló tényező, korábban 160-180 kilogramm szokott lenni ez a mennyiség. Használtunk baktériumtrágyát is, ami több éven át bizonyított már. Ami a  csapadékellátottságot illeti: 2022 ősze rendkívül csapadékos volt, s folyamatosan esett egészen 2023 tavaszáig, ezért kicsit meg is csúsztunk a munkálatokkal. A vetést ezzel együtt áprilisban, kellően felmelegedett, jól elmunkált talajba tudtuk elvégezni 6 centiméter mélyen. Egységesen kelt az állomány (egyébként SY Solandri FAO 380-400 fajta), s úgy gondolom, a vetés ideje és sebessége, a hektáronkénti tőszám rendkívül meghatározó a termelés gazdaságossága szempontjából. Minden munkafolyamat korrigálható, a vetés nem, ezért nagy odafigyelést igényel.

kukorica

Ifjabb Borbély István – forrás: Facebook

Az öntözött kategória győztese, ifjabb Borbély István elöljáróban elmondta: 78 hektáros táblaátlaggal neveztek a versenyre, az öntözött területen 14,2 tonna kukoricát takaríthattak be.

– Solt környékén és Dunavecsén gazdálkodunk, viszonylag alacsony, 17-18 aranykoronás területeken. A gazdálkodást édesapám kezdte 1990-ben a nulláról, semmilyen téeszben nem volt része, édesanyámnak se, a nagyszülők rendszeridegenek voltak, szóval tényleg az alapoktól kezdve kellett felépíteni a családi gazdaságunkat. Ma 1450 hektáron termelünk – magyarázta ifjabb Borbély István. – A takarmánykukorica-termelés errefelé nemigen volt jellemző, 2005-ben építettük meg a szárítónkat, amikor még kukoricánk se volt. Ezt a növénykultúrát illetően 2010-ben történt egy nagy előrelépés, amikor megjelent a térségben, tőlünk 15 kilométerre Európa legnagyobb etanolgyára, a Pannonia Bio Zrt. Az öntözésnek köszönhetően takarmánykukoricát, csemegekukoricát, cukorrépát, borsót, az öntözetlen területeken pedig naprafogrót, kalászosokat termelünk.

kukorica

Az öntözés és az okszerű tápanyag-utánpótlás hatása szemmel látható – forrás: ifjabb Borbély István

A versenyre nevezett 78 hektár közel felén az elővetemény cukorrépa volt, ami 2022-ben jó termést hozott és elég sokat kivett a talajból, ha nem így lett volna, nagyobb átlagot érünk el a takarmánykukoricában. Az öntözést a Duna mellékcsatornáiból végeztük, a területre előző év őszén foszfor és kálium mono műtrágyát juttattunk ki kijuttatási térkép alapján. Ősszel alapművelést kapott nehéz szántóföldi kultivátorral (forgatás nélküli technológiát alkalmazunk), tavasszal pedig kiszórtuk a 200 kilogramm karbamidot. Megcsináltuk a magágyat kompaktorral, s vetéskor talajfertőtlenítőt, illetve a sor mellé 150 kilogramm starterkomplexet juttattunk ki. Az állományt kétszer kultivátoroztunk, melyekkel egymenetben folyékony nitrogén műtrágyát adtunk differenciáltan. Ezután már csak az aratás volt vissza, a Poineer 0217-es FAO 490-es fajtával elégedettek voltunk.


A gazda végül hozzátette: úgy véli, a termelési verseny komoly hozadéka, hogy a termelők egymástól is tanulhatnak, ami nagyon fontos dolog ma, amikor minden forint számít.

Még több újdonságért, még több gépészeti, technológiai innovációért gyere a PREGA-ra!

PREGA – Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás 2024 – részletes program

Időpont: 2024. február 6-8.

Helyszín: Budapest, Aquaworld Resort****

Biztosítsd be a helyed már most! Program és jegyvásárlás: www.prega.hu

kukorica