A hideg, száraz március, április első fele visszaszorította az olyan betegségeket, mint amilyen a szeptóriás levélfoltosság (1. fotó), a vörösrozsda, az árpa hálózatos levélfoltossága. Ezek a betegségek a növény alsó részeire húzódtak vissza, és várják a számukra kedvező feltételeket. Április közepén a várva várt csapadék megérkezett, több részletben esett, átlagosan 15-20 mm eső. Az előrejelzések alapján további esős napok valószínűsíthetőek, folyamatosan nedves állapotban tartva a levélzetet. Április 19-ig az országos áprilisi átlaghőmérséklet nem érte el a 7,5 ºC-t (7,4 ºC), lassú melegedés várható.
Szeptória fertőzés őszi búza levelén (Murony, 2021.03.02.) — fotó: BASF Hungária Kft.
Ezek a tényezők elsősorban a nálunk általában kevésbé jelentős szeptóriás levélfoltosság, valamint az utóbbi években előforduló sárgarozsda fertőzését segíti elő. A szeptóriás betegség kialakulásához kevesebb csapadék (10 mm) is elegendő, de több egymást követő napon lehulló néhány mm eső hatására is létrejöhet a fertőzés. Hidegkedvelő kórokozó, a fertőzés már 10 ºC alatt beindul. A nyugat-európai országokban ez a legfontosabb búza kórokozó, nagyon jelentős terméskiesést tud okozni. A sárgarozsda fertőzéséhez is kedvezőek a feltételek, szereti a hűvös időjárást és a jelenlegi csapadékviszonyok elégségesek a kórokozó terjedéséhez. Ez a betegség rugalmasan tud alkalmazkodni az eltérő feltételekhez, melegebb időjárást kedvelő rasszai is kialakultak már.
Érdemes tehát fontolóra venni a gombaölő szeres védekezést, és a biztonságra törekedni. A terményárak kedvezőek, így még biztosabb a befektetett pénz, a munka megtérülése.
A terményárak kedvezőek, ezért érdemes a biztonságra törekedni és fontolóra venni a gombaölő szeres védekezést. — fotó: Pixabay
Jelenleg a korán elvetett őszi kalászosok 2-4 nóduszos, a kései kelésűek egy szárcsomó körüli állapotban vannak. Körülményektől és a növény fejlettségétől függően a kezelések várhatóan 1-3 nóduszos állapotban, akár a tavaszi gyomirtással, szárszilárdítással egy menetben vagy a zászlóslevél kiterülése tájékán a felső levelek védelmére fog megtörténni.
A gazdák idén használhatják először a BASF legújabb fejlesztésű azol hatóanyagát, a Revysol®-t tartalmazó Revycare® gombaölő szert (Revysol® + piraklostrobin), ami kiemelkedő hatékonysággal bír a szeptóriás betegség ellen. Több országban elvégzett kísérleti eredmények és a nyugat-európai felhasználási tapasztalatok alapján a szeptória ellen jelenleg a Revycare® az egyik leghatékonyabb azol tartalmú készítmény (1. ábra).
1. ábra: BASF Hungária Kft.
Az eddigi körülményeket figyelembe véve erre a tudására nálunk is szükség lesz. Emellett a rozsdaféléket, beleértve a sárgarozsdát is kiválóan visszaszorítja, amit a hazai eredmények is igazoltak (2. ábra).
2. ábra: BASF Hungária Kft.
Az azol tartalmú gombaölő szerek 10ºC alatt kevésbé szívódnak a növény belsejébe, csökken a hatékonyságuk. A Revycare® speciális formulációjának köszönhetően nagy mennyiségben és rövid időn belül a növény belsejébe jut, már 5 ºC-on hatásos a betegségek ellen.
Őszi búzában 1-3 nóduszban a javasolt dózis 0,75 l/ha, egyidőben kijuttatható más növényvédő szerrel együtt is. Ha később a zászlóslevél védelmére irányul a védekezés, akkor 1,0 l/ha adagban permetezzük ki. Univerzális gombaölő szer, kalászfuzárium ellen, DON tartalom csökkentésére is számíthatunk. Ebben az esetben virágzás közepén kijuttatva 1,0 -1,2 l/ha a kívánatos megoldás.
3. ábra: BASF Hungária Kft.