Ezt dr. Kovács István, a KITE Zrt. terménykereskedelmi üzletág-igazgatója mondta az Agroinform TechMagnak annak kapcsán, hogy a napraforgó terménypiaci helyzetéről és kilátásairól kérdeztük.

– Tíz évvel ezelőtt olyan 600 ezer hektár környéki vetésterület volt a jellemző, majd 2017-ben volt egy kiugrás, amikor a termőterület alulról súrolta a 700 ezer hektárt, '19-ben pedig visszaesés történt, amikor 570 ezer hektáron vetettek a gazdák napraforgót – bocsátotta előre dr. Kovács István.

– Azóta viszont egyértelműen növekszik a vetésterület, éves szinten 610-680 ezer hektár között mozog. Az idei év egyfajta mérföldkő lehet a hazai napraforgó-termesztés történetében, jó eséllyel átlépjük a 700 ezres határt. A kukorica egyre jobban szenved a nyári hőség és az aszály miatt, valamint a tavalyi toxinhelyzet sem kedvezett a tengerinek. Mindez a piacon afelé terelte a gazdákat, hogy már az őszi vetésű kalászosokat, tehát az őszi árpát és az őszi búzát is az előző évhez képest 10 százalékkal nagyobb területen vessék. Sajnos a repce területe tovább csökkent. Ha pedig a tavaszi vetésekre gondolunk, akkor a napraforgó, illetve a cirok irányába történő elmozdulást valószínűsítjük. A szója sok helyen nem hozta a várt eredményt, tehát ott nagy növekedésre már nem számítunk a tavalyihoz képest, de azt a vetésterületet valószínűleg tartani fogja.

A szakember kitért a napraforgóolaj-árakra is, és elmondta, hogy az úgynevezett hatkikötős jegyzést figyelembe véve 2019-től 2020-ig 750 dolláros tonnánkénti napraforgóolaj-árról beszélhettünk. Nagy kilengések ekkor nem történtek, '21-ben azonban 1700-ig felment az ár, majd következett egy visszarendeződés 1200 dollárig. Ahogy kitört az orosz-ukrán háború, a pánikban 2800-3000 dolláros olajárszinteket is tapasztalhattunk. Ebben az időszakban volt a leghektikusabb az árszintek mozgása. Ezt követően '23-ban ismét 1000 dollár alá csökkent a napraforgóolaj ára. Tavaly a betakarítás végére a hatkikötős olajár 1200-1250 dolláros szinten mozgott, ami a dollár erősödésével is párosult, ennek köszönhetően összességében a napraforgóolaj ára, illetve a mag jegyzése 2024 első félévéhez képest is magasabb szinten tart most. A nagy kérdés: mit hozhat ez az idei évre?

KITE ábra napraforgó

– Itt egy érdekességre hívnám fel a figyelmet: hogy a napraforgóolaj-ár általában a repceolajár alatt szokott lenni – jegyezte meg dr. Kovács István. – Most ez a trend megfordult, tehát a napraforgóolaj drágább, mint a repceolaj. Ez általában nem tartós, ezért ebben várok visszarendeződést a repce javára. Egyrészt lokálisan is, hiszen a repce vetésterülete csökkent, ha jó termés lesz, akkor fogjuk elérni körülbelül a tavaly betakarított összmennyiséget. Másrészt, ha a napraforgó-vetésterület nőni fog, de figyelembe vesszük, hogy a 2024-es hazai termésátlag alacsonyabb volt a sokéves átlagnál, akkor valószínűsíthető, hogy a nagyobb hazai terméssel a napraforgó, illetve a napraforgóolaj ára visszarendeződhet.

A világpiaci árat erősen befolyásolja az orosz-ukrán helyzet, a vetésterület, illetve az ottani terméskilátások. Hogy lássuk az összképet: a világ napraforgó-össztermése 55-60 millió tonna közötti szintre ért el. Ebből, ha az előző pár évet tekintjük, az orosz termés 15-16 millió tonnát képvisel. Ukrajnában a háború előtt, '21-ben még 17 millió tonnát takarítottak be napraforgóból. Ez utóbbi mostanra 13 millió tonnára csökkent. 2022-ben nem volt biztos az ukrajnai napraforgó-feldolgozás, ezért exportálták a magot, amiből hozzánk is jutott nagyságrendileg 700.000 tonna. Azt gondolom, a közeljövőben ez már nem lesz jellemző. Ukrajnából a mag helyett inkább az olajat exportálják, leginkább a nyugat-európai piacokra. Az oroszok a török-kínai export irányába adják el az olajukat. Az orosz-ukrán termés együttesen 30 millió tonna az 55 milliós világtermésből, Európa pedig hozzávetőlegesen 10 millió tonnát termel, amiből Magyarországon terem meg 1,8-2 millió tonna. Ekkora részt képviselünk ezen a piacon, és ezt a hazai termést a belföldi feldolgozókapacitás teljes egészében fel tudja dolgozni. Normál évben a napraforgóexportunk és -importunk is 2-300.000 tonnát ér el.

Dr. Kovács István arra is rámutatott: mivel a magas olajsavas napraforgó prémium termék, és az élelmiszeripar több szegmense is előszeretettel használja, ez a prémium jelentkezik a mag felvásárlási árában is. A magas olajsavas napraforgómag prémiuma az átlagos években 10.000 Ft/t körül alakult. Tavaly a betakarításig ez a prémiumszint volt jellemző, de a betakarításkor érkező alacsonyabb termésátlagok ezt a prémiumot több tízezer Ft/t-ra emelték úgy, hogy a linolsavas napraforgómag ára is jelentősen emelkedett mindeközben. Jelenleg a 2024. évi termésű magas olajsavas napraforgómag prémiuma a linolsavas napraforgóhoz képest rekordközeli szinten van.

– Azt látjuk, hogy kevesebb az eladatlan, áttárolt tétel, mint tavaly ilyenkor – jelezte a szakember. – Tavaly a termés is kevesebb lett, ezért a maradék készletért várhatóan nagy verseny lesz a piaci szereplők között. Hogy meddig tarthat a sikerszéria? Úgy gondoljuk, hogy 800.000 hektárig, és a vetésforgó szempontjából nézve még bővülhet a vetésterület. Ez még az a szint, amit a helyi gyárak könnyedén fel tudnak vásárolni, ha jó termés van, akkor is. Illetve kelendő a nyugati piacokon is a napraforgónk, német, olasz és cseh piacra is el lehet adni a tételeket. Tehát nem gondolom, hogy a napraforgó piaca a belföldi területnövekedés miatt össze tudna zuhanni. Nagyobb veszélyt jelent a termésnövekmény, ami az orosz-ukrán piacon mutatkozott, ez az, ami nagymértékben befolyásolja a világpiaci árakat.

Ami pedig a feldolgozókat illeti: elsősorban az élelmiszeripari feldolgozás jöhet szóba, de a biodízelipar kereslete is jelentős. A biodízelpiac esetében most az olcsóbb repce a keresettebb. Ha megfordul, pontosabban visszatér normál kerékvágásba a repceolaj és napraforgóolaj ára, azaz a repceolaj lesz a drágább, akkor biztosan bővülnek a napraforgó lehetőségei a biodízel-előállításban.

– Végül érdemes néhány pillantást vetni a hazai termésátlagokra is. Az előző tíz évben 2,7-3 tonna körül alakultak az eredmények, a 2022-es 1,8 és a tavalyi 2,5 tonna/hektár volt a legalacsonyabb érték. Látszik, hogy a napraforgó viszonylag jól tűri a szárazságot, a 2024-es rendkívül aszályos év legjobban jövedelmező szántóföldi növénye volt, de nyilván csodákra víz nélkül ez a növény sem képes – zárta mondandóját dr. Kovács István.

Ez a cikk a Merre fordul a napraforgó? Agroinform TechMag-ban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni:

Agroinform TechMag 2025/3