Az utóbbi években megtapasztalhattuk, hogy a mezőgazdaságban nincs két egyforma évjárat. Az egyre gyakoribb hosszan elhúzódó meleg őszi időjárás és a rövid, enyhe telek számos kártevőnek és kórokozónak teremtik meg az ideális feltételeket a károkozáshoz.

A gabonákat támadó vírusok esetében a korai vetéseken túl, ma már a fent említett időjárási trend is közrejátszik abban, hogy egyre gyakoribbak a vírusfertőzött őszi búza és őszi árpa állományok. Sajnálatos módon pedig a védekezésre alkalmazható növényvédő szerek köre is egyre szűkebb a hatóanyag-kivonások miatt.

Örömmel jelentjük, hogy a Syngentánál erre is megérkezett a megoldás!

A Hyvido® hibrid árpáink egyik legnagyobb előnye a konvencionális fajtákkal szemben, hogy robusztus, mélyrehatoló gyökérzetüknek köszönhetően sokkal eredményesebben és nagyobb hatásfokkal veszi fel a talajban lévő tápanyagot és nedvességet, így akár laza, homokos vagy sekély termőrétegű, erodált talajokon is jövedelmezően teremnek.

Szintén kiemelt szerepe van az őszi árpák életében a vetésidőnek. Sok szempontból előnyükre válik, ha időben, október elején elvetésre kerülnek, hogy legyen idejük a tél beállta előtt erőteljes gyökérnövekedést produkálni.

árpa

Az első vírusrezisztens hibrid árpa – SY Zoomba – fotó: Syngenta Kft.

A folyamatos fejlesztéseknek és azon törekvéseinknek, hogy a termelői igényeket minél jobban ki tudjuk elégíteni, megérkezett a Syngenta portfóliójába az egyedülálló vírusrezisztenciával rendelkező SY Zoomba névre hallgató Hyvido® Neo hibrid árpa! Ennek az újdonságnak köszönhetően többé nem kell félni a korai vetéstől és a vírusnyomástól!

A gabonákat károsító vírusokról általánosságban tudni kell, hogy az egyszikűeken károsító levéltetvek (árpa sárga törpülés vírus/ Barley Yellow Dwarf Virus) vagy a gabonaféléken élő kabócák (búza törpülés vírus/ Wheat Dwarf Virus) útján terjednek, átvitelükhöz a levéltetvek, kabócák tartós jelenléte szükséges. Az árpa sárga törpülés vírusnak (BYDV) öt szerotípusa létezik (MAV, PAV, RPV, RMV, SGV) melyeket a vektor levéltetvek alapján differenciálunk, s amelyek hazánkban is jelen vannak.

Levéltetvek esetében a szárnyas és szárnyatlan alakok is képesek a vírus átvitelére. A MAV és PAV szerotípusok a legelterjedtebbek, jelentős gazdasági károkat okozva az Egyesült Királyságban és hazánkban is. A MAV szerotípus vektora a gabona levéltetű (Sitobion avenae, syn.: Macrosiphum avenae), míg a PAV szerotípus vektorai lehetnek a gabona-levéltetvek (S.avenae) és a zselnicemeggy- levéltetvek (Rhopalosiphum padi) is. Az RPV genetikailag elkülöníthető szerotípus, mely a gabona sárga törpülés vírus nevet kapta, vektora elsősorban a zselnicemeggy- levéltetű (R. padi).

gabona árpa gabona
Vírus korai állományban Gabona vírus bokrosodásban Gabona vírus szárbaindult állományban

Fotók: Syngenta Kft.

A két kórokozó (árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV)) egyszerre is, illetve az árpa sárga törpülés vírus különböző törzsei együttesen is károsíthatnak.
A tünetek bármely vírus által okozottak is, nagyon hasonlóak, pontos meghatározásukhoz laboratóriumi vizsgálatra van szükség (PCR, Elisa teszt).

Jellegzetes a törpe növekedés, megemelkedett turgor a növényekben, foltokban sárguló növényállomány, jellegzetes “sündisznószerű” tapintás, erektív levélállás figyelmeztet már a bokrosodási stádiumban a baj jelenlétére, míg a tavaszi felmelegedéssel szárba induló, haragoszöld, egészséges állományban messziről is könnyen felismerhetőek a fertőzött növények. Fontos megemlíteni, hogy az elmaradt őszi inszekticides védekezések esetében a tavaszi látható tünetek már semmiféle növényvédő szerrel nem orvosolhatóak, garantálható a termésveszteség.

A vírusok jelentős termésveszteséget okozhatnak (akár 50-60 %), ugyanakkor a fertőzés mértéke függ a növénybe jutott vírusok agresszivitásától és a bejutás idejétől is. Az optimális időben elvetett árpákba, búzákba betelepülő vektorszervezeteket az első komolyabb fagy elpusztítja (-4, -5 Celsius fok), így  a vetésidővel “játszva” kivédhetjük, hogy ne biztosítsunk elegendő időt a vektorszervezetek káros ténykedésére. 
Gyakran a fertőzött egyed valamelyest felzárkózik az egészséges egyedekhez, hoz esetlegesen kalászt is, de jellemzően e kalászok sterilek maradnak. Természetesen a fertőzés mértékét befolyásolja a fajta/hibrid ellenálló képessége is.

A nemesítés során etióp árpafajtákban azonosított Ryd4 gén felhasználásával alkottuk meg az eddigi legszélesebb spektrummal rendelkező, egyedülállóan vírusrezisztens hibrid árpánkat. Az SY Zoomba a gabonákat károsító vírusokra, úgy mint a hazánkban leginkább elterjedt árpa sárga törpülés vírusra, annak bizonyos szerotípusaira, a gabona törpülés vírusra, illetve a búza törpülés vírusra is rezisztens. A rezisztenciának köszönhetően bár az állomány a vírussal megfertőződhet, a vírus tünetei viszont már  nem jelennek meg, így a termésre negatív hatással nem lesz.

A vírusrezisztenciáján túl elmondható a hibridről, hogy stabil termőképességű, az általános levélbetegségekkel szemben ellenálló, s természetesen magában hordozza a Hyvido® Neo hibrid árpákra jellemző erős, robusztus gyökérfejlesztés, robbanásszerű tavaszi újraindulás, erős bokrosodás képességét. Kitűnő szárazság és egyéb, időjárás okozta stressztolerancia jellemzi, ezeken kívül pedig még kiváló vízhasznosítási és tápanyagfeltárási-, -haszonítási képessége is megkülönbözteti a konvencionális fajtáktól.

zoomba

SY Zoomba – forrás: Syngenta Kft.

Szintén az idei év újdonságaként üdvözölhetjük SY Moovy névre keresztelt Hyvido® hibrid árpánkat, mely egy középérésű, hatsoros takarmányárpa. Kiemelkedő terméshozama mellett nagyon jó termésstabilitással bír, és kitűnő kalászfertilitással rendelekezik. Kimagasló betegségellenállóság jellemzi, kiemelten a Helmintosporiummal és Rynchosporiummal szembeni ellenállósága erős. Erős szárszilárdsága miatt dőlésre nem hajlamos.

Az SY Moovy nem titkoltan az egyik legnagyobb terméspotenciálú hibrid a portfóliónkban, hiszen az elmúlt évek fejlesztői kísérleteiben rendre az elsők között végzett, termésben megelőzve “pályatársait” és legnagyobb kihívóit is.

 

árpa

Csúcstermés az SY Moovy hibriddel kivitelezhető! – fotó: Syngenta Kft.

Bővebb információnkért keresse fel a Syngenta Kft. weboldalát, vagy töltse le katalógusukat, illetve keresse bizalommal a helyileg illetékes területi értékesítő kollégáikat.

Kiss Nikolett
Fejlesztőmérnök

Syngenta Kft.