Nem csak a szántóföldi munkához szükséges kompetenciák elsajátításában segít az aranykalászos gazda képzés. A DEKRA Akademie arra hívja fel a figyelmet, hogy a tanfolyam sikeres elvégzését követően a végzettség egyszerre többféle gépkezelői jogosítványt is garantál, ami tovább növelheti egy mezőgazdasági vállalkozás vagy az ott dolgozó munkavállaló versenyképességét.
A többféle gépkezelői jogosítvány tovább növelheti egy mezőgazdasági vállalkozás vagy az ott dolgozó munkavállaló versenyképességét – fotó: KRQ
Elengedhetetlen a magas szakértelemmel bíró humán erőforrás alkalmazása
Napjainkban a mezőgazdasági termelés gépi felszereltsége meghatározó fontosságú a gazdálkodás hatékonysága szempontjából. A gépekkel végezhető munkafolyamatok szerves részét képezik a betakarításnak, szállításnak, raktározásnak és a feldolgozásnak. Növekvő tendenciát mutat a különböző kiegészítőkkel, sokféle feladat elvégzésére alkalmas alapgépek száma.
A technológiai fejlődés ugyanakkor hozzájárult a mezőgazdasági eszközök, munkagépek specializálódásához is. A gépi eszközök mind szélesebb körű alkalmazása a mezőgazdasági termelésben elengedhetetlenné teszi a magas szakértelemmel bíró humán erőforrás alkalmazását – ezt felismerve iskolázzák be munkavállalóikat az agrárium vállalkozásai.
A támogatásokhoz megfelelő szakképzettségét igazoló végzettség kell
„A tanfolyamon egyszerre többféle gépkezelői jogosítványt is megszerezhetünk, ami tovább növelheti egy vállalkozás, vagy épp az adott munkavállaló verseny-, és piacképességét. A bizonyítvány mellé ugyanis egy mezőgazdasági gépkezelő jogosítvány jár, amely alapján 37 kW teljesítményhatár feletti, a szántóföldön alkalmazható traktort, önjáró mezőgazdasági betakarítógépet is vezethetünk, de kezelhetünk fejő- és tejkezelő gépet, s egyes keltetőgépeket is" – tájékoztatott Tornyi Lajos, a DEKRA Akademie értékesítési igazgatója.
A magyar támogatási rendszer is csak akkor tudja segíteni anyagiakkal a gazdálkodásba kezdőket, ha az fel tudja mutatni az üzleti terve mellett a megfelelő szakképzettségét igazoló végzettséget, például az aranykalászos gazda szakképesítés meglétét. A DEKRA Akademie értékesítési igazgatója hozzátette: aranykalászos gazdaként a várhatóan már márciusban megjelenő „Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával" című pályázaton is elindulhatnak a 18 és 40 év közötti, Magyar Államkincstár ügyfél-nyilvántartási számmal rendelkező fiatal gazdák.
A mezőgazdasági termelés gépi felszereltsége meghatározó fontosságú a gazdálkodás hatékonysága szempontjából – fotó: KRQ
A képzésforma a mezőgazdaság szinte teljes területét érinti
A piaci tapasztalatok szerint az aranykalászos gazda tanfolyamok azért is népszerűek Magyarországon mind az egyéni munkavállalók, mind pedig vállalatok körében, mert a résztvevők rövid idő alatt, gyakorlatorientált módon a lehető legösszetettebb tananyagot sajátíthatják el, ár-érték arányban kedvező anyagi ráfordítással.
E képzésforma a mezőgazdaság szinte teljes területét érinti az állattartástól a növénytermelésen, kertészeti, géptani, agrárkereskedelmi ismereteken át egészen a vállalkozási és ügyviteli készségekig.