Ez az első, Trichoderma hatóanyagot tartalmazó mikrobiológiai növényvédő szer Európában, mely napraforgóban a szklerotínia és makrofomina ellen bevethető. Mikrogranulált formulációja megkönnyíti a szántóföldi növények széles körében történő alkalmazását, plusz művelet nélkül, vetéssel egymenetben kijuttatható.

Mi is a Xilon?

A Xilon egy olyan biológiai talaj fungicid, amelynek kimagasló a hatékonysága a szklerotinia micéliális fertőzésével szemben, pozitív hatása van a talajéletre és annak egészségére. Emellett a Macrophomina phaseolina okozta termésveszteséget csökkenti. Hatóanyaga a Trichoderma asperellum T34-es törzse.

napraforgó

A Xilon egy olyan biológiai talaj fungicid, amelynek kimagasló a hatékonysága a szklerotinia micéliális fertőzésével szemben – fotó: Kwizda Agro Hungary Kft.

Hogyan fertőz a Sclerotinia sclerotiorum?

A talajból indul a fertőzés, a fertőzési forrás a gomba kitartó képlete a szklerócium, mely 5-10 évig is megőrzi életképességét. Ezekből a micéliogén csírázás során fejlődő micéliumok megfertőzik a gyökeret. A gomba eltömíti a növény szállító edénnyalábjait, és hervadását, pusztulását idézi elő. A fungicides kémiai állománypermetezésekkel már nem tudjuk a talajból induló fertőzést kivédeni.

A növényvédő szer engedélyokiratában a makrofominás szárkorhadás is szerepel

A Macrophomina phaseolina (hamuszürke szárkorhadás kórokozója), mint a talajból fertőző, a növényt észrevétlenül gyengítő, tüneteket már későn mutató, nagy termésveszteséget okozó melegigényes gomba.

A fertőzési forrás a talajban lévő mikroszklerócium mely fertőző képességét évekig megtartja. A micéliális csírázást követően, a micéliumok már csírakorban fertőzhetik a napraforgót a gyökerén keresztül.

Vetésváltással nagyon nehéz ellene védekezni, legalább 500 gazdanövénye ismert. Jelenlegi  vetésszerkezetünkben a napraforgón kívül, a kukoricát, cukorrépát, cirkot is fertőzi jelentős termésveszteséget előidézve.

Az ellene való védekezést nehezíti, hogy a kémiai fungicidek közül jelenleg egyiknek sincs engedélye a makrofomina ellen, és hatásuk se kielégítő önmagukban.

A toleráns hibridek használata is az integrált növényvédelem része lehetne, de sajnos a nemesítés terén sincs nagy előrelépés.

Nagy kihívás az ellene való védekezés. Az utóbbi 2 év forró, száraz nyarai kedveztek a betegség fellépésének. Szinte minden napraforgó táblában találkozhattunk kártételével.

A 2021-es aszályos évben a Macrophomina phaseolina fellépését tapasztaltuk a Terepszemle kísérleteinkben is. A komplex technológiák (kémiai fungicid+talajfungicid) esetében 73%-os hatékonyságot mértünk, míg 2022-ben 38%-os volt a hatékonysága a kezeléseknek (1. diagramm). Keressük, hogy a betegség kártételét hogyan tudjuk még hatékonyabban csökkenteni.

Mért több, mint egy fungicid?

Fungicid hatása mellett kedvezően hat a gyökérfejlődésre, a növények fejlődési erélyére, fotoszintetikus aktivitására, és a termést is növeli (2. diagramm). Az abiotikus stresszhatásokat jobban tolerálják a kezelt növények. Továbbá a fungicid rezisztencia kezelésében fontos szerepe van, illetve lesz a jövőben.

A Xilon 4-es hatásmechanizmusa révén hat a kórokozókra és a növényre egyaránt.

  • A gyökér kolonizálásával védi a növényt a talajból fertőző kórokozóktól, így jobb lesz annak tápanyag-és vízhasznosítása is.
  • A Trichoderma enzimeket termel, melyek a kórokozó gombák szaporodását gátolják.
  • Parazitálja a kórokozók gombafonalait és kitartó képleteit.
  • Indukált rezisztenciát vált ki a növényben, melynek hatására a lombleveleken történő fertőzésekkel szemben ellenállóbbá teszi a növényt.

A Xilon használatának lehetőségei

Vetéssel egymenetben lehet kijuttatni mikrogranulátumszóró-adapterrel felszerelt vetőgéppel a szklerotíniás betegség ellen napraforgóban 5-10 kg/ha dózisban, szójában és repcében 10 kg/ha dózisban, kukoricában a fuzáriumos betegség ellen 10 kg/ha dózisban. A makrofomina ellen napraforgóban 10 kg/ha-os dózisban alkalmazzuk.

Összefoglalva: a Xilon használata növeli a termésbiztonságot és a termést, a szklerotinia micéliális fertőzése ellen megoldást nyújt, mérsékli a makrofomina okozta termésveszteséget. A kórtani problémák csökkentése mellett egészségesebb, a szélsőséges időjárási tényezők okozta stresszhatásokat jobban viselő növényeket eredményez. Vitathatatlanul helye van a napraforgó integrált növényvédelmében, ráadásként az Agro-ökológiai Program (AÖP) keretében most plusz 2 pontot is kaphat!

Bővebb információkért keresse a KWIZDA szaktanácsadóit, vagy látogasson el a www.kwizda.hu weboldalra.

Klein Róbert

fejlesztőmérnök, Kwizda Agro

kwizda logó