Azoknál a készítménynél, ahol csak formai változtatások miatt módosítottak az engedélyeken, ott *-gal jelölte azt a mondatot, amit a második oszlopba írt volna: „A határozat véglegessé válását követően gyártott tételek a jelen határozat alapján jóváhagyott címkeszöveggel kerülhetnek forgalomba.” Tehát ezeknél a növényvédő szereknél módosítani kell a címkék feliratán, csak így árusíthatóak.
|
Az Európai Unióban engedélyezett hatóanyagok között immár 26-ra bővült az ún. „egyszerű anyagok" száma – fotó: pexels.com
A Marsh 480 SL engedélyében szerepel a „közterületek” szó. A növényorvos az okiratából idéz. Hasonló előírások vonatkoznak minden olyan készítményre, melyek közterületen is használhatóak.
„ A kezelés szempontjából közterületnek minősül a tulajdonformától függetlenül minden olyan közhasználatra szolgáló földterület, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat, ideértve pl. a parkokat, köztereket, parkolókat, gyalogos közlekedésre használt utakat, temetőket.
A készítményt közterületen csak felsőfokú növényvédelmi képesítéssel és hatályos engedéllyel rendelkező személy irányítása mellett lehet kijuttatni. A közterületeken történő felhasználáskor a kezelésről az érintett lakosságot a helyben szokásos módon tájékoztatni kell, és fel kell hívni a figyelmet a kezeléssel járó közegészségügyi előírások betartására. Frissen kezelt, permetezett területen tartózkodni tilos!”
"Már nem kell, hogy az eredeti névtől eltérő, új nevet kapjanak a párhuzamos, illetve a származtatott engedélyű készítmények. Ezért megegyezhet az 1. és a 2. oszlop. Önök számára a 3. oszlop fontos lehet, ott találják meg a pulton lévő, konkrét készítmény „tulajdonosát”, akit keresni lehet a kérdéseikkel. A változásokat a címkén is fel kell tüntetni" – olvasható Zsigó György cikkében.
|
Fontosnak tűnő, a jövőt érintő hír a Nébih oldaláról:
„A Nébih felhívja az engedélytulajdonosok figyelmét, hogy módosult a növényvédő szernek nem minősülő készítmények összetételére vonatkozó korábbi rendelkezés. Ezentúl az e körbe tartozó készítmények egyszerű anyagokat is tartalmazhatnak, azonban ehhez az engedélytulajdonos kiegészítő nyilatkozata szükséges.
E körbe tartoznak: a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású termékek, a csávázási segédanyagok, a védőanyagok, a kölcsönhatás-fokozók, a segédanyagok, a hatásjavítók és a növényvédelmi célú eszközök.”
"Az egyszerű anyagokról már többször írtam. A fenti jogszabály-módosítás is azt sugallja, hogy egyre nagyobb jelentőségük lesz a házikerti, de a nagyüzemi termelésben is. Idézek a Nébih honlapjáról:
„Az Európai Unióban engedélyezett hatóanyagok között immár 26-ra bővült az ún. „egyszerű anyagok” száma. Az alábbiakban ismertetett lista olyan anyagokat tartalmaz, melyek jelenleg élelmiszerként vagy gyógyhatású anyagként forgalmazott termékek, de bizonyíthatóan van növényvédelmi hatásuk és a megadott felhasználási körülmények között a környezetre, illetve az emberi egészségre nem jelentenek kockázatot.”
Ez a lista és az egyszerű anyagok engedélyei megtalálhatóak erre a LINKRE kattintva" – írja Zsigó György.
Indexképek: pexels.com