Precíziós talaj- és növényvizsgálatokon alapuló réz- és cink lombtrágyázási rendszer kifejlesztése őszi búzában – című értekezéséről a szerző elmondta, hogy vizsgálatai célkitűzéseit milyen szempontok alapján határozta meg.
Egyre nő a Föld népessége és ezzel párhuzamosan növekszik az igény az egészséges- és környezetkímélő technológiák útján előállított élelmiszerek iránt. Mindezek mellett az élelmiszerek előállítására rendelkezésre álló mezőgazdasági területek nagysága nem növelhető tovább.
Tudjuk, hogy egészséges élelmiszert csak egészséges kultúrnövényből lehet előállítani. Az egészséges kultúrnövények termesztéséhez elengedhetetlenek az esszenciális mikroelemek.
Őszi búza esetében az esszenciális mikroelemek közül a legfontosabbak a réz és a cink.
A fenntartható mezőgazdaság fogalma az iparszerű termelés talajra- és a környezetre gyakorolt negatív hatásait hivatott ellensúlyozni – és ennek az egyik legfontosabb technológiai rendszere a precíziós gazdálkodás.
Mindezek tükrében az őszi búza vizsgálatok célkitűzései a következők lettek:
- A környezetvédelmi előírásoknak megfelelő élelmiszer előállítása a precíziós technológia elemeivel.
- Réz lombtrágya használatával a búza minőségi paramétereinek növelése
- Célkitűzés volt bebizonyítani, hogy az őszi búza hozamának növekedésében is jelentős eredményeket lehet kimutatni cink lombtrágya használatával.
- Fontos cél volt egy olyan esszenciális mikroelem-visszapótlásra szolgáló módszer kidolgozása, amely a gazdálkodók számára is könnyen alkalmazható.
- A kemikáliák kijuttatásának térbeli- és dózisbeli pontosságát a vizsgálatok során mindvégig talaj- és növény analízissel ellenőrizték.
A kísérleteket Tolna megyében, mész-lepedékes csernozjom talajon végezték a Regöly-Recrea Kft. területein – 3 éven át. A kísérletre kiválasztott területeken egy hektáros sűrűségű precíziós talajmintavételeket végeztek, majd az eredményekből kiderült, hogy ezek alacsony réz- és cinkellátottságú, valamint magas mész- és foszfor tartalmú talajok.
A kísérlet talajminta-vételi tervei – fotó: Dr. Forró-Rózsa Eszter
A területek kijelölésekor fontos szempont volt, hogy a lombtrágyát kijuttató berendezés 24 méter munkaszélességben gazdaságosan tudjon dolgozni, ezért az összes parcella nagyságát ehhez mérten alakították ki.
A lombtrágya kezeléseket előre megtervezték és sávos elrendezés mellett, 4 ismétlésben – valamint két fenológiai fázisban – bokrosodáskor és virágzásban – juttatták ki.
A kijuttatott mennyiség mindkét fázisban 8 l/ ha volt réz-szacharóz komplex és bázisos cink-karbonát kijuttatásával.
Fontos hangsúlyozni, hogy mindkét készítmény ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett szernek minősül.
A kísérlet során a kvantitatív és a kvalitatív tulajdonságokat is vizsgálták, így egy szemnedvesség- és hozammérő technológiával felszerelt kombájnnal végezték a méréseket – amelyet egy súlymérő talppal ellenőriztek. – fotó: Dr. Forró-Rózsa Eszter
A beltartalmi értékeket nyersfehérje, Zeleny-szám és W-érték szerint vizsgálták.
A hozammérővel mért adatokat térképeken ábrázolták egy saját fejlesztésű szoftver segítségével.
Réz- és cink kezelések eredményei a három év átlagában:
Kimutatható volt a kezelések hatása az összes vizsgált paraméter esetében.
- 0,5 l/ ha-nál nagyobb dózistól szignifikáns növekedés volt megfigyelhető.
- A hozamot a cink kezelések jelentősebben növelték.
- A minőségi paramétereket a réz kezelések jelentősebben javították.
- Az eredmények térképen is jól ábrázolhatók voltak.
- A választást a leginkább növelni kívánt eredményváltozó határozza meg.
- A kezelések hatása mindkét esszenciális mikroelem esetében 1,4-1,6 kg/ha dózis között a legnagyobb.
A kísérletek elsődleges célja volt, hogy a gazdálkodók számára a gyakorlatban jól hasznosítható technológiai ajánlásokat tegyenek, ezért az eredmények tükrében Dr. Forró-Rózsa Eszter az alábbi javaslatokat fogalmazta meg:
Cink- és rézhiányos területeken aszályos és csapadékos időjárás esetén egyaránt ajánlott a búza mennyiségi paramétereinek növeléséhez (hozamnöveléséhez) bázisos cink-karbonát lombtrágya kijuttatása két fenológiai fázisban 1,5-1,6 kg/ha optimális mennyiségben.
Minőségi paraméterek növeléséhez ajánlott kijuttatás:
- Nyersfehérje-tartalom növeléséhez réz-szacharóz komplex kijuttatása javasolt két fenológiai fázisban, 1,5 kg/ha optimális dózisban.
- Sikértartalom növeléséhez réz-szacharóz komplex kijuttatása javasolt két fenológiai fázisban, 1.5 kg/ha optimális mennyiségben.
- Zeleny-szám növeléséhez réz-szacharóz komplex kijuttatása javasolt két fenológiai fázisban, 1.5 kg/ha optimális mennyiségben.
A tapasztalatok alapján új tudományos eredményeket is sikerült leírni, amelyek a következők:
- A jelentősebb (relatíve) a rézhez (0,8-1,49 mg/kg) képest nagyobb (0,5-0,8 mg/kg) cink hiánnyal rendelkező talajokon a vegetációs időben kétszer alkalmazott (szárba szökkenéskor és virágzáskor) réz-szacharóz komplex és bázisos cink-karbonát lombtrágya kedvezően hat a búza hozamára, fehérje- és sikér tartalmára már 0,5 kg/ha dózistól kezdődően.
- 1,5 kg/ha dózisú réz-szacharóz lombtrágyázás kedvezőbben hat a nyersfehérje tartalomra, mint 1,5 kg/ha cink-karbonát kezelés mészlepedékes- csernozjom talajon réz- és cink hiányt mutató területek esetében.
Az RAGT Vetőmag Kft. fejlesztői percei szintén a kalászos kultúrákhoz kapcsolódtak. Ezúttal Mózes Petra területi képviselő tartott előadást a témában.
A búzatermesztés kiemelkedően nagy jelentőséggel bír a magyar mezőgazdaságban – és világviszonylatban is a három legnagyobb területen termesztett növénykultúra közé sorolható a kukorica és az árpa mellett.
Jelentősége mára az élelmiszer- és takarmányipar mellett a vegyiparban és a textiliparban is növekszik.
A hazai búzanemesítés sikerének alapja a legjobb genetikák kiválasztásában rejlik. Az RAGT Vetőmag Kft. célja, hogy saját nemesítésű francia genetikai alapanyagai közül kiválassza a hazai klímához- és természeti adottságokhoz legjobban alkalmazkodó fajtákat.
A szélsőséges piaci- és időjárási viszonyok mellett jó stressztűrő képességű, valamint a betegségekkel szemben is ellenálló, bőtermő fajták felelnek meg.
Az RAGT Vetőmag Kft. az elmúlt évek során mindezen kihívásokhoz alkalmazkodva, sikerült egyre nagyobb piaci részesedést elérnie a búza vetőmag piacon.
Az RAGT búza vetőmag palettája – fotó: RAGT Vetőmag Kft.
A búza vetőmag palettáról két anyagot emeltek ki idén az RAGT szakemberei.
RGT Rubisko jellemzői:
- Középkorai érésidő
- Szálkás búza
- Bőtermő
- Malmi minőség
- Kiváló télállóság
- Nagyon jó bokrosodás
- Átlag feletti betegségellenállóság
- Franciaország vezető búzáinak egyike
RGT Sacramento jellemzői:
- Közép-korai érés
- Szálkás kalászú fajta
- Bő termőképesség a stabil malmi minőség mellett
- Erőssége a magas fehérjetartalom, a jó szálszilárdság és a nagyon jó télállóság
- Kimagasló fuzárium-toleranciával rendelkezik
A jövőbe tekintve az RAGT Vetőmag Kft. bemutatja azokat az anyagokat, amelyek a 2020/2021-ben megrendezett Őszi Búza Országos Kísérletben demóparcellákon szerepelni fognak.
A megmérettetésben résztvevő anyagokat az RAGT Vetőmag Kft. minden évben, az ország három különböző pontján beállított kisparcellás termelési kísérletekben vizsgálja meg, amelyek eredményei alapján el tudják dönteni, hogy mely fajták felelnek meg leginkább a magyarországi termesztési feltételeknek és mely fajták kerülnek majd értékesítésre.
Szívesen tanulmányozná részletesebben az RAGT szakmai videósorozat előadásait?