A napraforgó Magyarország sikernövénye – emelte ki köszöntőjében Petőházi Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari országos osztály elnöke.
Hozzátette, hogy az elmúlt évtizedekben háromszorosára emelkedett a termésátlag és országosan 3 t/ha körüli termésátlagok a jellemzők. A napraforgó a harmadik legnagyobb területen termesztett szántóföldi növényünk, az elmúlt években stabilan 660-680 ezer hektáron termesztettük a növényt – mondta.
A Terménypiaci kitekintés – A napraforgó áralakulását befolyásoló piaci tényezők című előadásában Magyari Eszter, a Cargill Magyarország Zrt. senior üzletkötője bemutatta, a napraforgómag ára hogyan függ össze a termény iránti kínálattal, kereslettel és raktárkészlettel, ismertette a napraforgóolaj és napraforgódara, valamint a szállítási lehetőségek árbefolyásoló hatásait.
Kiemelte, hogy az elmúlt évek adataiból az látszik, hogy a magas olajsavas napraforgómagnak (HO) jellemzően prémiuma van. A magasabb minőséget és az olajsavtartalmat a felhasználók jellemzően hajlandók megfizetni.
A Stabilitás a napraforgótermesztéseben – vetőmagkínálat című előadásában Dr. Szűcs Péter, a Limagrain Hungária Kft. kukorica és napraforgó termékfejlesztési vezetője bemutatta a legújabb, kórokozók és paraziták elleni napraforgó-nemesítéseket, a széles spektrumú szádor rezisztenicával és a széles spektrumú peronoszpóra rezisztenciával rendelkező napraforgó-vetőmagokat.
Dr. Szűcs Péter többek között kitért arra, hogy az LG termékekben a peronoszpóra elleni genetikai rezisztencia 100 százalékban védi a napraforgót az összes, Magyarországon előfordul peronoszpóra patotípussal szemben, valamint mind a primer, mind a szekunder fertőzéssel szemben, ráadásul a védelem nem függ az időjárástól.
Maximalizáljuk a napraforgó terméspotenciálját az élettani folyamataihoz igazított növényvédelemmel! címmel Sáradi Krisztina, FMC-Agro Hungary Kft. területi szakmérnöke tartott előadást.
A vetés után, de még a kelés előtt alkalmazott startertrágya abban segít, hogy a növényekben rejlő terméspotenciált valóban el tudjuk érni és a vetőmagok csírázáskor már elérhető legyen számukra a szükséges tápanyag – emelte ki a szakember. Hozzátette, hogy a növényeket fejlődését, mindig az életciklusuknak megfelelő készítményekkel lehet támogatni.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a nehezen írható gyomok miatt nagyon fontos, hogy mindenki ismerje a területet, ahol gazdálkodik, és bemutatta az SX formulájú gyomírtó szerek tulajdonságait.
Emellett kihangsúlyozta, hogy a napraforgóban nem engedélyezett szerek használata fitotoxikus hatással bírnak, hatalmas károkat okoznak az állományban.
Kell-e nitrogén? Mit csináljunk, ha jön az aszály? című előadásában Vázsonyi László a VulcanAgro Kft. termékfejlesztő mérnöke többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy annak ellenére, hogy a napraforgó talajzsaroló növény, a napraforgó gyökérzete képes lenne 1,5-2 méterig is lemenni és az ott található vízből és tápanyagokból gazdálkodni, ha nem lennének eke- és tárcsatalpak, ha megfelelő lenne az agrotechnológia.
"Magyarországon is el lehet érni napraforgóból a hektáronkénti 6 tonnát. Nem állítom, hogy mindenhol, de ahhoz képest, ahol ma az agrárium tart, pici lépésekkel 1-1,5 tonnát lehet még találni. Nyilván kell egy jó fajta, az se baj, ha van víz, de fejlődni csak az adatok elemzésével lehet. A próbálkozásokra nincs idő" – mondta Vázsonyi László. Hozzátette, hogy azért lenne fontos méréseket, talajvizsgálatokat végezni, hogy hatékonyabbá válhasson a tápanyagutánpótlás és a termelés.
Horváth Zoltán, okleveles gépészmérnök, a CHH Műszaki KFT ügyvezető igazgatója Napraforgó kalibrálás és hántolás címmel tartott előadást.
A szakember hangsúlyozta, hogy bármilyen formában is kerül a polcra a napraforgó, a feldolgozás lényeges része a magtisztítás és az élelmiszeripari tisztaságnak el kell érnie a 99,9 százalékos tisztaságot.
A magasfokú tisztaság eléréséhez speciális gépekre van szükség – emelte ki. Bemutatta a triőrt, a fajsúlyszeparátort és a színosztályozót, majd rátért hántolókra és a tisztított magok specifikus feldolgozásához alkalmazható eljárásokra.
A Napraforgó Agroinform Webinárium itt nézhető vissza:
Indexkép: Pixabay