Ma már mindenki elfogadja, hogy a korábban megszokott időjárás megváltozott, és csak egy a biztos benne: a bizonytalanság, vagyis kiszámíthatatlan, amit az egyre inkább szélsőséges hőmérsékleti változások és csapadékeloszlás jellemez.

A növénytermesztésünk sikerének egyik legfontosabb mutatója a hektáronként elért haszon, ami növényenként és évenként eltérő. Értékelve az idei terméseredményeket és az átvételi árakat elmondható, hogy alapjába véve a legtöbb tavaszi vetésű növény esetében még a gyengébb adottságú területeken is a megszokottnál jövedelmezőbb volt a gazdálkodás.

Az ország jelentős részén tavasszal, látva a vetést követő több hetes aszályos, vagy éppen özönvízszerű esőkkel tarkított és szokatlanul hideg időjárást még kevesen bíztak benne, hogy ilyen eredményeket lehet elérni.

aszály

Nem bízhatjuk a szerencsére a jó termésozamot – fotó: Pixabay

Szerencséjük volt a termelőknek?

Jellemzően igen, ahogy tavaly és azelőtt is az időjárás összességében kedvezett a legfontosabb tavaszi vetésű növényeink, a kukorica és a napraforgó termesztésének.

Biztosak lehetünk abban, hogy ismét kedvező időjárás lesz jövőre?

Reméljük, hogy az lesz, de véleményünk szerint a tavaszi vetésszerkezet kialakításánál és a hibridválasztásnál nem szabad abba a hibába esni, hogy nem készülünk fel arra, legfeljebb átlagos vagy annál kedvezőtlenebb időjárási körülmények között kell felnevelni a növényeinket. Különösen igaz ez azokra, akik gyengébb adottságú, aszályra hajlamos területeken gazdálkodnak.

Az idei évben a magyarországi vetésterület jelentős részén kimagasló nyereséggel lehetett kukoricát termelni. A növény hagyományosan a vetésszerkezet megkerülhetetlen része, a gazdálkodók szinte rutinszerűen termelik. Azonban itt az ideje kimondani, hogy

a hazai vetésterület egy része alkalmatlan az áru és silókukorica biztonságos termesztésére.

Sokan elfelejtik például a 2017-es évet, amikor a vegetációs időszak alatt fellépő csapadékhiányos, forró hőségnapokkal teli időjárás hatására még a jó adottságú területeken is rekord alacsony eredménnyel takarították be a kukoricát. A legtöbb gazdálkodó rendelkezik olyan területtel, ahol egy átlagos évben is csak 7-8 tonna/ha kukorica szemterméssel lehet reálisan tervezni.

kukorica ára

Kell-e és lehet-e a gazdálkodásunk kockázatát csökkenteni?

A legegyszerűbb megoldás, amit sokat választanak: azt a növényeket és hibrideket kell jövőre termelni, amelyek az idei évben a legjobbak voltak. A következő évben a betakarítás után majd kiderül, hogy helyes döntés volt-e ezt az utat választani. A növénytermesztésnek komoly költsége van, a gazdálkodáshoz szükséges anyagok ára általában inkább nő, mint csökken. Az időjárásra és az átvételi árakra nincs ráhatásunk, az öntözés jellemzően nem megoldható. Ez a megoldás a tőlünk független tényezők miatt komoly kockázattal jár, amit vagy vállalunk, vagy nem.

Véleményünk szerint a gazdálkodóknak ismerve a területi adottságaikat, anyagi és technikai lehetőségeiket tudatosan és előre tervezve arra kell törekedni, hogy minimalizálják a növénytermesztés kockázatát. El kell azon gondolkodni, mivel jár jobban a termelő. Minden évben stabilan, legalább az átlagot elérő, de inkább azt meghaladó termés és jövedelmezőség, vagy egyik évben rekord termés, a másikban meg egy anyagilag is megrendítő veszteséget termelő alacsony bevétel.

A termelők kezében több döntési lehetőség van!

Egyik legfontosabb lehetőség az adottságainak megfelelő vetésszerkezet kialakítása. A magyar termelők keresik azokat az alternatív növényeket, amelyek termesztésével csökkenthetik a termelés kockázatát. Különösen igaz ez rosszabb minőségű területen gazdálkodók esetében. Az elmúlt években rohamosan nő a szemes és silócirok népszerűsége. Sikere nem véletlen, hiszen a cirok termesztésének előnyei (a kukoricánál lényegesen jobb, aszály- és stressztűrése miatt biztonságosabban termeszthető stresszre hajlamos, gyengébb adottságú területeken, vetésforgóba könnyen beilleszthető, nem igényel speciális munkaeszközt…) a növénytermesztők számára már régóta ismertek. A jelenlegi kb. 25.000 hektárnyi vetésterületen nem tudunk annyi szemes cirkot termelni, mint amire a hazai felhasználóknak és az exportpiacoknak szüksége van.

A cirok értékesítése így biztos és tervezhető.

Miért válassza az Euralis cirok hibrideket?

Az Euralis és a résztulajdonában lévő EUROSORGHO a legnagyobb cirok nemesítői hátérrel és a legbővebb fajtaválasztékkal rendelkező cégek Európában. Új generációs hibridjeink a hazai termesztési viszonyok között évek óta bizonyítják kiemelkedő képességeiket és emiatt a piac megkerülhetetlen szereplőivé váltak.

Az idei szezonban az alábbi hibrideket ajánljuk a figyelmébe:

cirok

A fajtaválasztás egy stratégia döntés, ami alapjaiban eldöntheti a gazdálkodás jövedelmezőségét!

Az utóbbi évek egyik sikernövénye a napraforgó. Az idei évben, ha csak a jövedelmezőséget nézzük, akkor nincs okunk panaszra. A napraforgó számára kevésbé kedvező időjárás miatt a termésátlagok a legtöbb helyen elmaradtak a megszokottól, azonban a rekord magas átvételi ár bőven kompenzálta a kieső termés miatti elmaradt hasznot. Sokan azonban így is csalódtak, hogy a kiválasztott piacvezető hibridek nem az elvárt eredményt hozták.

A hazai termelők számára a különböző nemesítő cégek bőséges választéka áll rendelkezésre, amiből nehéz választani. Sokan megszokásból ragaszkodnak egy-egy nemesítő céghez vagy hibridhez.

Egyre többen látják azonban azt be, hogy egyes népszerű és amúgy kiváló tulajdonságokkal rendelkező napraforgó hibridek akkor tudnak biztosan kiemelkedő eredményt produkálni, ha az intenzív termesztésükhöz minden szükséges körülmény (pl. talajminőség, tápanyag, időjárás) adott.

Az adottságokhoz kell hibridet választani!

Az elmúlt években terjed egy szemlélet, miszerint a hibridválasztás egyedüli szempontja a termőképesség. Sokan elfeledkeznek azonban arról, hogy a területeik gyenge minősége, aszályra, stresszre hajlamos jellege alapvetően meghatározza és korlátozza a reálisan tervezhető és elvárható termés mennyiségét, illetve egy bizonyos költségszint felett ezeken a területeken termesztett növényeket nem lehet és érdemes intenzív technológiával termeszteni.

Miért válassza az Euralis napraforgó hibrideket?

A világ egyik legnagyobb napraforgó nemesítő vállalata az Euralis résztulajdonában álló SOLTIS cég. Ebből a kiemelkedő genetikai potenciálból származó hibridek Magyarországon a 3. legnagyobb mennyiségben értékesített napraforgók. Kínálatunkat úgy alakítottuk ki, hogy gyakorlatilag

akár hagyományos, akár magas olajsavas szegmensben bármilyen gyomirtási technológia mellé tudunk ajánlani átlag feletti képességű napraforgó hibrideket.

Aki belátja és elfogadja, hogy vannak olyan területei, ahol nem lehet biztosítani az intenzív termesztéshez szükséges feltételeket, annak olyan napraforgót kell választani, aminek átlagon felüli a stressztűrése, nagyon jó az általános betegségellenálló-képessége, kiemelkedő a szádorral szembeni rezisztenciája és a kevésbé intenzív technológia mellett is stabil, átlagon felüli a termőképessége. Ebben pedig jelentős különbségek vannak hibrid és hibrid között. Portfóliónkból azokat a hibrideket ajánljuk a figyelmébe, amelyek már ilyen körülmények között is évek óta bizonyítják megbízhatóságukat.

napraforgó

Összegezve:

A gyengébb adottságú területeket is lehet biztonságosan és jövedelmezően gazdálkodni, ha Euralis cirkot vagy napraforgót termel! Cirok és napraforgó hibridjeinkkel kapcsolatban keresse a területileg illetékes kollégánkat, vagy bővebb információ található róluk a honlapunkon.

Balogh László
Junior Product Manager
Euralis Kft.

Aktuális katalógusunkat itt tudja megtekinteni.

euralis