A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói vizsgálhatják meg először azokat az űrfelvételeket, amelyet a Német Légi- és Űrtávérzékelési Központ (DLR-Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) DESIS nevű hiperspektrális, azaz a felszínborítást vizsgáló képalkotó berendezése először készít Magyarország területéről.
Az űrfelvételek középpontjában a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. közel 400 km2-es területe áll, amely felett május elsejétől egészen október végéig minden áthaladáskor a DESIS felvételeket készít.
A képalkotó technológiának köszönhetően 30x30 méteres térbeli felbontásban lehet elemezni digitális képfeldolgozási módszerekkel a területet. Képenként körülbelül 9 milliárd adat jön létre minden egyes áthaladáskor.
Űrfelvétel a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. közel 400 km2-es területéről – Fotó: SZTE
Az adatokat az SZTE Természettudományi Kar Alkalmazott Geoinformatikai és Távérzékelési Laboratórium kutatói elemzik geoinformatikai, távérzékelési képfeldolgozó, elemző rendszerek segítségével. A projekt lehetővé teszi a termesztett növények különböző fejlődési szakaszainak megfigyelését.
A 6 hónapos megfigyelési időszakban elsősorban a tavaszi vetésű napraforgó, szója és a legnagyobb területen termesztett hibridkukorica megfigyelésére lesz lehetőség a vetés előtti talajelőkészítéstől kezdve a vetésen át egészen a betakarításig.
Űrfelvétel a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. közel 400 km2-es területéről – Fotó: SZTE
A kutatók elsősorban a talajadottságok, a csapadék, az öntözés, a tápanyagutánpótlás és a növényzet állapota közötti térbeli összefüggéseket szeretnék elemezni az űrfelvételek segítségével. Emellett fontos tudományos és egyben gyakorlati kérdés a klímaváltozással, a száradással kapcsolatos kutatási eredmények és a növényzet spektrális tulajdonságainak térbeli elemzése, valamint ezek összekapcsolása a növényzet vízigényének meghatározásával és a precíziós öntözési rendszerek üzemeltetésével is.
Űrfelvétel a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. közel 400 km2-es területéről – Fotó: SZTE
A DESIS-t 2018. június 29-én szállította a SpaceX-15 űrhajó a Nemzetközi Űrállomásra. A szenzor 2019 tavasza óta működik folyamatosan, de a kiválasztott mintaterületekre vonatkozó felvételek készítését programozni kell. Ennek lehetőségét egy kutatási terv benyújtása után lehetett elnyerni.