A jogszabályokban foglalt gazdálkodói kötelezettségek, illetve bizonyos pályázati feltételek teljesítése miatt egyre több gazdálkodó számára válik kötelezővé a talajvizsgálat elvégzése. Nitrátérzékeny területeken például a talajvizsgálat 5 évente kötelező. Ha a termelő talajvizsgálati eredményekkel nem rendelkezik, akkor a terület-alapú támogatás visszatartásával és egyéb szankcióval sújtható.

Sajnálatos módon az eredmények sok esetben a fiókban pihennek, és csak hatósági ellenőrzéskor kerülnek újból elő. Fontos volna azonban, hogy a laborvizsgálati eredmények adatait kellő alapossággal megismerjük, megértsük, majd a gyakorlatban is alkalmazzuk.

Yield ServiceA megszokáson alapuló, rutinszerű műtrágyázással nagyon sok területen kihasználatlanul hagyjuk a hozamnövelés lehetőségét.

A növénytermesztés egyik legfontosabb alappilére a talaj, ami akár 35%-ban is meghatározó lehet a termés mennyisége és minősége, azaz a profitabilitás szempontjából. Ezt tudva, könnyű belátnunk, hogy talajaink, és így a bennük rejlő potenciál alapos ismerete saját jól felfogott érdekünk. Azzal, hogy „ez ennyit tud, nem érdemes rá többet költeni” a saját eredményeink maximalizálásáról mondunk le.

A legtöbb esetben ugyanis helyes gazdálkodással talajaink állapota és így potenciálja javítható!

A sikeres termesztéshez a talaj megismerését a megfelelő hatóanyag mennyiségének meghatározása követi. Annak kijuttatási ideje, helye és formája kiemelkedően fontos a meghatározott terméscél eléréséhez. A tápanyagok felvételét és hasznosulásukat azonban rengeteg tényező befolyásolja, fontos ezek ismerete is. Nem véletlen tehát, hogy nitrátérzékeny területeken évente kötelező a maximálisan kijuttatható tápanyagdózisok, és erre alapuló tervdokumentáció elkészítése.

A megszokáson alapuló, rutinszerű műtrágyázással nagyon sok területen kihasználatlanul hagyjuk a hozamnövelés lehetőségét, míg máshol többlet eredmény nélkül költünk feleslegesen. A termesztési körülményekhez igazított tápanyag-gazdálkodás jelentősen növelheti az eredményt, csökkentheti az évjárathatás mértékét és optimalizálhatja a költségeket.

A Timac AGRO YIELD SERVICE szolgáltatása a fentiekben nyújt támogatást a gazdálkodóknak. A program végeredményben egy méréseken alapuló tápanyag-gazdálkodási terv elkészítését foglalja magában, legyen az hagyományos vagy precíziós léptékű.

A YIELD SERVICE szolgáltatásra alapozott tápanyag-gazdálkodási program első lépése a talajmintavétel. A minták (bővített) laboratóriumi vizsgálati eredményeiből kollégáink a gazdálkodóval egyeztetett célok mentén összeállítanak egy áttekinthető, könnyen értelmezhető és nem utolsó sorban okszerű tápanyag-gazdálkodási tervet. A tervek elkészítésekor – a teljesség igénye nélkül – a talaj tápanyag-ellátottsága, fizikai és kémiai tulajdonságai mellett a növény tápanyagigényét, az elővetemény hatást is figyelembe veszik. Így elkerülhető a hatóanyagok felesleges mértékben történő kijuttatása olyan területekre, ahol nincs szükség azt pótolni.

Yield ServiceA Yield Service egy méréseken alapuló tápanyag-gazdálkodási terv elkészítését foglalja magában, legyen az hagyományos vagy precíziós léptékű.

A YIELD SERVICE szolgáltatás és az így optimalizált tápanyag-kijuttatási gyakorlat eredményeképpen partnereink nem csak a termésük minőségét és mennyiségét növelik, de ezeknek és az optimalizált tápanyag-felhasználásnak köszönhetően magasabb bevételt is el tudtak érni, mindezt úgy, hogy közben a környezeti terhelés is csökkent.

További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon. Az Ön eredménye a mi valódi sikerünk!

hu.timacagro.com/yield-service/

www.facebook.com/TimacAGROHungaria/

Yield Service logó

Timac Agro logó