Enyhülés jöhet a növényvédőszer-felhasználás uniós korlátozása kapcsán, a magas kockázatú növényvédő szerek használatát illetően várhatóan uniós célértéket határoznak meg a tagállami helyett. Ennek azért van jelentősége hazánk számára, mert egyes nyugat-európai országokban jóval nagyobb arányú a növényvédőszer-felhasználás. Így Magyarország jóval könnyebben teljesítheti majd az előírt egységes célértéket, tudtuk meg a MAGOSZ-tól.
A növényvédő szerek használatának korlátozásáról szóló EU-s rendelettervezet jelenlegi státuszáról Görög Róbertet, a Növényvédelmi Szövetség ügyvezetőjét kérdeztük.
A rendelettervezet a növényvédő szerek használatának 50 százalékos csökkentését írja elő 2030-ig, most amiatt folyik a vita, hogy mennyire igazságos az 50 százalékos csökkentési cél. A tagállamok nagyon felháborodtak a rendelettervezetben megadott számolási módon, és azon, hogy az érzékeny területeken nem lehet(ne) majd növényvédő szert használni. Az eredeti terv szerint ebbe a kategóriába tartoznának a nitrátérzékeny területek is. Magyarország területének 70 százaléka nitrátérzékeny, Dániában ez az arány közel 100 százalék.
Folyamatosan zajlanak a szakértői egyeztetések, a sarkalatos részek tárgyalásába azonban még nem fogtak bele, mert nagyon sokáig kellett várni az előzetes hatástanulmány elkészítésére is. A tanulmány egyébként azt mondja ki, hogy a növényvédő szerek drasztikus korlátozása nem fog terméskiesést és élelmezési gondokat okozni.
"Én viszont azt gondolom, hogy a tagállamok ebben a formában ezt nem fogják elfogadni ráadásul közel vagyunk az EP választásokhoz, akkor új bizottság fog felállni. Ha addig nem születik döntés, akkor az új bizottságnak szinte elölről kell kezdenie az egyeztetéseket" – fogalmazott Görög Róbert.
A következő EP választás 2024 júniusában lesz.
Görög Róberttel korábban hosszan beszélgettünk a növényvédő szerek kivonásának következményeiről, az interjú ITT olvasható.
Indexkép: Shutterstock