Lengyel Zsoltot, a Pannonia Bio Zrt. kereskedelmi igazgatóját arról kérdeztük, hogy milyen érvek szólnak a kukorica vetése mellett.

Ön nagyon sok gazdával áll kapcsolatban, miként élték meg ők a tavalyi évet?

A tavalyi évet sokan szívesen elfelejtenék, akik mezőgazdaságból élnek. Mindenki bízik benne, hogy az idei év nem egyenes folytatása lesz 2022-nek, és ennek már most is vannak jelei. A kukoricatermelők számára vannak bíztató jelek, ezeket szedtük most össze.

Mint ahogyan a legtöbb magyarországi szántóföldi terménynek, a kukoricának is nehéz volt a 2022-es aszályos év Magyarországon. Jelentősen visszaesett a megtermelt mennyiség és a szárazság miatt minőségi problémákkal is küzdöttek a gazdák.

A körülmények egyaránt sújtották az élelmezési- és a takarmánykukoricát, az árakra pedig az orosz--ukrán-háború miatt a piacra ömlő, szükséges, olcsóbb, sokak szerint kétes minőségű kukorica hatott negatívan. Szakértők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy érdemes kitartani a növény termelése mellett 2023-ban.

pannónia bio

Pannonia Bio: a kukorica mellett kitartó gazdálkodók stabil felvevőpiacra, reménykeltő időjárási környezettel kalkulálhatnak 2023-ban – Fotó: Truce Drone

Mi szól ön szerint a kukorica termesztése mellett? Miért érdemes idén is belevágni?

Vegyük sorba a befolyásoló tényezőket. Minden jel arra mutat, hogy 2023-ban több csapadék öntözi majd a földeket, mint az elmúlt 2 évben. Eső már tavaly szeptemberben, majd novemberben és decemberben is bőséggel hullott, az idei év első két hónapjában ez a tendencia folytatódott. A számok nyelvén ez azt jelenti, hogy az Alföld jelentős részén és összességében az ország körülbelül 37%-án lett 2022. december 10. a legcsapadékosabb decemberi nap 1901 óta. Január első 10 napján az ország egyes részein az átlagos teljes januári csapadékmennyiség lehullott, sőt, az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint a Veszprém vármegyei Bakonybélben új csapadékrekord született.

És elegendő lehet ez a csapadékmennyiség idén?

Legalábbis bizakodásra ad okot. Aki kukoricában gondolkodik tavasszal, az ország nagyobb részében nedvesebb talajba vethet és bizakodhat a csapadék utánpótlásban. Májusban elegendő lenne 2x20 mm csapadék ahhoz, hogy a tavalyi év hozama megduplázódjék. A fentiek ellenére persze nem lehet kijelenteni, hogy idén nem lesz aszály, de a népi bölcsesség szerint a kukorica szempontjából 10 egymás követő évből 3 év az, amikor a kukorica „szenved". És már túl vagyunk pár komoly kihívásokkal bíró éven az elmúlt időszakban... Az időjárási statisztikák azt mutatják, hogy az aszályos periódusok 1-2 évig tartanak, utána jellemzően csapadékban gazdagabb periódusok követik.

kukorica

Megalapozott vetőmagválasztással és az időjárásnak megfelelő védekezési mód választásával csökkenthető a minőségi problémák kockázata – Fotó: Adobe Stock

De nem csak a csapadéktól függ a termés, más szempontok is szerepet játszanak

A vetéssel sem kell sokat várni, mivel a talaj hőmérséklete – az idei, rendkívül enyhe tél hatására – jó eséllyel eléri az optimális 7 fokot. Annak érdekében, hogy csökkentsük az egészséges termést veszélyeztető kockázatokat, a termőterület jellemzőitől függően érdemes az aszályt jobban tűrő vetőmagfajtákat, és majd az időjárásnak megfelelő védekezési módot választani. Ebben pedig a falugazdászok és más szakemberek tudnak segíteni a bizonytalanoknak.

A kukoricára mindig volt kereslet itthon, és még exportra is jutott. De ezt a piaci struktúrát erősen befolyásolja a keletről érkező termés.

A bizonytalanságot erőteljesen fokozták tavaly az ukrán szállítások, de a friss jelentésekből az tűnik ki, hogy az ukrán mezőgazdasági termelés vetésterülete jelentősen csökken idén, a tavaszi munkálatok pedig csúsznak. A magyar kukoricaigény közben jelentősen nem csökken, ha visszatérünk a normál folyamatokhoz, ami garantálja a hazai termény felvásárlását. Elegendő csak arra a több millió tonnás igényre gondolni, amit a hazai feldolgozóipar – közöttük a Pannonia Bio – támaszt a gazdákkal szemben. Vagyis a kukorica mellett kitartó gazdálkodók stabil felvevőpiacra, reménykeltő időjárási környezettel kalkulálhatnak 2023-ban.

aratás

Idén biztosan csökken a kukorica termőterülete Magyarországon – Fotó: iStock

Akkor az ön végső következtetése az, hogy megéri kukoricát vetni néhány hét múlva?

Nehéz ma megmondani a növénytermesztésben, hogy mivel lehet biztosra menni. Tapasztalat, hogy a nehéz évek után csökken a kukorica termőterülete. És ez idén is biztosan így lesz: kevesebb kukoricát termelnek a gazdák! A kukorica kapcsán tehát elmondható, hogy nagyot nyerhet az, aki megpróbálkozik vele mivel a relatív új kukoricaár kedvezőbbnek tűnik az előrejelzések szerint, mint az egyéb termékek ára.

Lengyel Zsolt
kereskedelmi igazgató 
www.pannoniabio.com