A termőföldek már rengeteget tudnak mesélni saját magukról, de a gazdálkodók feladata, hogy „meghallgassák" földjeiket a precíziós gazdálkodási szolgáltatások segítségével.
Ennek egyik alapvető forrását maguk a földeken dolgozó gépek jelentik, de egészen a közelmúltig ezeknek az alapvető adatoknak a begyűjtése se volt teljesen gördülékeny. Napjainkban rohamosan megnőtt az IT és térinformatika szerepe, ezért a farmmenedzsment alkalmazások is új szintre léptek. Telepített szoftverek helyett egyre inkább webes kezelőfelületek jelentek meg és az adattárolás is a számítógépekről a felhőbe került át. Az erőgépek ma már internetkapcsolaton keresztül cserélnek adatot, amire kiváló példa a Trimble Ag szoftvere, hiszen biztosítja az adatok automatikus szinkronizálását, akár számos más gyártó felhőjéből származó adatokkal is.
A gépekkel történő adatcsere azonban a szükséges információnak csak egy részét fedi le
Legalább ugyanennyi változatos adattípus rendszerezett gyűjtésére és feldolgozására van szükség akkor is, ha kijuttatási tervek szerint szeretnénk dolgozni. Itt meg kell különböztetnünk két fázist. Az első fázis a technológia bevezetésekor történő, illetve az azt megelőző adatgyűjtés. Ilyenkor egyszerre rendelkezésünkre kell álljon több évnyi olyan adat, ami a táblán belüli zónák lehatárolásához szükséges. Ha például nincsenek kalibrált hozamadatok, akkor jó alternatívát kínálnak a műholdas távérzékelésre alapozott módszerek.
Az AXIÁL Kft. kínálatában szerepelnek például a Trimble Power Zone és a mAXI-Hozam megoldások, amelyek akár 3-15 évre visszamenőleg és akár 400 szakszerűen feldolgozott műholdfelvételre alapozva segítenek.
Trimble Power Zone térképek a mAXI-MAP farmmenedzsment szolgáltatás felületén – fotó: AXIÁL Kft.
A beszerzett vagy begyűjtött adatok megjelenítéséhez pedig ma már modern és átlátható szoftverek állnak rendelkezésre. Ilyen a mAXI-MAP farmenedzsment szolgáltatás is, amelyben egyszerű kezelőfelületek segítségével a gazdálkodó maga is el tudja készíteni a kijuttatási terveit. A szoftverben a különböző szolgáltatások segítségével megszerzett, vagy a saját precíziós géppark segítségével összegyűjtött adatokból automatikusan, akár csoportosítva készíthetők el a térképek.
Az adatgyűjtés második fázisa, amikor már a működő rendszert üzemeltetjük. Ilyenkor adatokból képet kapunk arról, hogy a terveket hogyan sikerült végrehajtani. Kiegészítő műholdas adatgyűjtésből származó adatok alapján pedig követni tudjuk a talaj hőmérsékletének és nedvességtartalmának alakulását és vegetációs aktivitási-index térképeken a növényállomány fejlődését és vízellátottságát rögzíthetjük. Meteorológiai állomások kihelyezésével lokálisan tovább pontosíthatóak a műholdas mérések.
Az agrárdigitalizáció tehát nem kis feladat
A korszerű technológiára és átgondolt fejlesztésre épülő megoldások azonban lehetővé teszik, hogy ehhez ma már rengeteg hasznos adat álljon rendelkezésre, minden földterületről. Ráadásul ehhez az összetett funkcionalitáshoz a felhasználók számára végre könnyen kezelhető, hatékonyan működő szoftveres felületek állnak rendelkezésre. Ezt a teljes körű digitalizációt foglalja magába az AXIÁL Kft. Vantage precíziós gazdálkodási portfoliója.
A teljes körű digitalizációt foglalja magába a Vantage precíziós gazdálkodási portfolió – fotó: AXIÁL Kft.