Horváth Zoltán, a CHH Műszaki KFT ügyvezetője a szójavetőmag feldolgozásáról tartott előadást a Szója Agroinform webináriumon. Elmondta, hogy körülbelül 70 ezer hektárnyi területen termesztenek Magyarországon szóját, amihez 7-8000 tonna vetőmagra van szükség. A vetőmag potenciál azonban ettől jóval nagyobb, körülbelül ennek a duplája. A magyar vetőmagnak a nemzetközi piacon is jó híre van, ez pedig kellő alapot ad ahhoz, hogy akár az export lehetőségére is gondoljunk.

A magyarországi vetőmag-feldolgozó kapacitás nagyon jó állapotban van, régóta fejlett és fegyelmezett vetőmag-kikészítési technológiával dolgoznak, ami folyamatosan megújul és bővül, így el tudja látni a megnövekedett vetőmag igényt.

Horváth Zoltán az előadásában bemutatta a vetőmag-feldolgozási technológia egyes lépéseit. A vetőmag feldolgozásához gépek csoportjai állnak rendelkezésre, a különböző feladatokat, különböző célgépekkel végzik el. A feldolgozási sorban vannak egyszerűbb, általános jellegű gépek, és vannak speciális gépek – ilyen például a fajsúlyszeparátor és a szín szerinti osztályozó. Ezen gépeket különböző szállító eszközök és elszívó berendezések szolgálják ki.

A feldolgozást addig kell folytatni, amíg van mit javítani, van mit kivenni a vetőmagnak szánt maghalmazból ahhoz, hogy a megfelelő minőséget kapjuk. Elmondta, hogy így a szemveszteség a vetőmag-feldolgozás velejárója, valamennyi értékes szemet el kell engedni ahhoz, hogy biztosítani lehessen az elvárt színvonalat. Ez a gyakorlatban fizikai ismérvek alapján történő osztályozást jelent – szélesség, vastagság, hosszúság, eltérő fajsúly, alak és forma, eltérő felületi struktúra, teljes vagy részleges színeltérés, fényelnyelés – ezekre tudják a gépesítést optimalizálni.

A szója tisztítása, feldolgozása során különböző szennyezőkkel kell számolni, amiket el kell távolítani: ásványi szennyezőkkel (kő, föld), idegen magokkal (szerbtövis, fekete ebszőlő), csíraképtelen félszemekkel, beteg magokkal (gombás fertőzés), elszíneződésekkel (éretlen zöld magok), sérült magokkal (tört és rágott szemek), könnyű szennyezőkkel (por és szármaradványok) találkozhatunk.

A mechanikai feldolgozást zárják azzal a precíziós csávázó berendezéssel, ami attól különleges, hogy nagyon pontosan dolgozik, megméri azt az adagot, amit be kell csávázni, pontosan hozzáméri azt az adalékot, amit ahhoz az adaghoz fel szeretnének használni, egyidőben képes több vonalon is adagolni, lehetőség van por hozzáadására is, miközben minden folyamat kontroll alatt fut.

Az előadásban szó esett a precíziós csávázás, bevonatolás előnyeiről, arról, hogy amellett, hogy meg tudjuk védeni a magot a rovaroktól, gombafertőzéstől, a mag számára kellő mennyiségű és minőségű tápanyagot tudunk adni a kezdeti fejlődéshez. A  csávázás során a vetőmag mérete igazítható a vetőgép igényeihez és oltószer is felvihető a magra.

Horváth Zoltán kihangsúlyozta, hogy a fémzárolt vetőmag használata biztonságot nyújt a termelőknek.

További információkat a CHH Műszaki KFT tevékenységéról az alábbi elérhetőségeken szerezhetsz:

CHH Műszaki KFT

  • H-9027 Győr, Körtefa u. 4. Ipari Park
  • GPS:47.682763,17.714579, térkép
  • Telefon/fax:(+36) 96/ 527-357
  • E-mail: info@chh.hu

logó