Öntözés precíziós vezérlését a termésbiztonság, a termésmennyiség és a vízmegtakarítás céljából szükséges alkalmazni! A cikkünkben bemutatjuk, hogy a T-Markt Kereskedőház kft. pilot ügyfeleinél a precíziós öntözésvezérlő rendszerrel termelő partnereinél milyen terméseredmények születtek a legutóbbi 3 évben. A közölt eredményeket a termelők által szolgáltatott adatokból állítottuk össze!

Kérjük az űrlap (itt) kitöltésével jelezze felénk, ha tervben van az öntözéses gazdálkodás fejlesztése a saját területén.

Az AgriSmartGreen (ASG) öntözésvezérlő állomáson a felhasznált szenzorok és az alkalmazott vezetéknélküli IoT mérőállomások lehetőséget adnak a termeléshez kapcsolódó öntözési események mintavételezésére, az adatok tárolására, elemzésére, felügyeletére.

fokhagyma

1. ábra Hagyma öntöző alkalmazás – fotó: T-MARKT

Köszönhetően a folyamatos adatáramlásnak, mintegy belelátunk a talajba, a vízállapotok alakulásába, a mért értékeken alapuló öntözési, művelési folyamatok döntéselőkészítése egyszerűbben kivitelezhető.

fokhagyma

2. ábra Fokhagyma öntözés kontroll – fotó: T-MARKT

A jelenlegi gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, ha a termelő véleményére vagy a hagyományos (nem szenzoralapú) mérési módszereikre alapozzuk az öntözési döntéseket, akkor vagy alulöntözés és rendszerint terméskiesés keletkezik, vagy túlöntözés és így költségnövekedés, vízpazarlás jön létre. A növény nem biztos, hogy meghálálja, ha állandóan vízbe lóg a lába!

A megfelelő valós adatok nélküli öntözés vezérlés olyan, mint egy nagyon sáros szélvédőjű autóval közlekedni az országúton: életveszélyes!

A száradó talajban életmentő adat, szenzorral mérhető a növényre jellemző vízstressz pont, amit a szárazság irányában túllépve a növény egyre nehezebben tud vizet felszívni a talajból. Az öntözéses termelés esetében ez a támpontja a START parancsnak az öntözés elindításához.

A másik költségkímélő adatot a gyökérzóna-specifikusan telepített talajnedvesség érzékelő szolgáltatja, ez arra szolgál, hogy a gyökérzóna talajspecifikus víztartási határának elérésekor detektálja az öntözési STOP szükségességét, megakadályozva, hogy a víz a gyökérzóna alá szivárogjon az oldott tápanyagokkal együtt. Ez talajvédelmi szempontból is fontos tulajdonság.

Az öntözésvezérlő állomás műszaki felépítése és a működési elv leírása az űrlap kitöltésével igényelhető a szerzőtől (itt).

Az elmúlt 4 évben 14 db pilot öntözésvezérlő állomást telepítettünk több termelőnél az országban a öntözésvezérlési módszer validálására a gyakorlati termelésben. A termelők által közölt adatok alapján készítettünk egy kimutatást a releváns pilot terméseredményekről.

Terméseredmények: Vöröshagyma

A legtöbb pilot kísérlet hagyma öntözésben történt, a legkiemelkedőbb terméseredmények is ennél a növénynél születtek.

Helyszín 1

Termelési Év

Learatott termés (t/ha)

KSH országos átlag (t/ha)

Termésmennyiség az átlaghoz képest (%)

2021

100 t/ha

29.07

344%

2022

75 t/ha

31.87

235%

2023

91.3 t/ha

31.87 (2022)

286%

Terméseredmények: Fokhagyma, hagyma

Helyszín 2

Termelési Év

Növény

Learatott termés (t/ha)

KSH országos átlag (t/ha)

Termésmennyiség az átlaghoz képest (%)

2022

Fokhagyma

13

6.33

205%

2023

Lila hagyma

65

31.87 (2022)

204%

2023

Vöröshagyma

65.3

31.87 (2022)

205%

Terméseredmények: Zöldborsó

Helyszín 3

Termelési Év

Learatott termés (t/ha) fajtánként

KSH országos átlag (t/ha)

Termésmennyiség az átlaghoz képest (%)

2023

6.2

8.1

8.2

7.3

4.5 (2022)

140%

180%

182%

162%

Terméseredmények: Ipari Paradicsom

Helyszín 3

Termelési Év

Learatott termés (t/ha);

fajtánként

Learatott Brix

szárazanyag (%)

Országos átlag hozam (t/ha)

Országos Brix átlag

(%)

Eredmény az átlaghoz képest.

Hozam; Brix

2023

67

80

94

6.3

5.8

5.1

61.9 (2022)

5 (2022)

108%; 126%

129%; 116%

152%; 102%

A fenti pilot területeken az öntözés változatos gépparkkal, mint mikróöntözéssel, csepegtető szalaggal, lineárokkal, öntöző dobbal történt. Minden helyszínen az öntözés emberi beavatkozással van elindítva és megállítva, automata öntözésvezérlő rendszer az egyik helyszínen sincsen még kiépítve.

Az öntözés kontrollja a mérések grafikus megjelenítésének a vizsgálata alapján manuálisan történtek.

A grafikonokról leolvasható az idő függvényében a talajnedvesség státusza, változása, látható a növényi stressz becslésére szolgáló talajtenzió paraméter, és a gyökérzóna víztelítettsége is.

A terméseredmények tapasztalatai szerint az öntözésvezérlő rendszert úgy lehet eredményesen használni, ha az öntözésért felelős személy rendszeresen vizsgálja a mérések grafikonján a vízállapot paramétereit, valamint a várható csapadék előrejelzését is figyeli és ezek alapján hoz döntést a termelési szempontból kívánatos öntözési ütemezés kontrolljáról.

3. ábra – Hagyma teljes vegetációs ciklusában a nedvesség állapot mérései – forrás: T-MARKT (A grafikon a képre kattintva nagyítható)

Az öntözés csak egyik eleme a termelésnek, az egyéb tényezőket is folyamatosan felügyelni kell. Ismerve az egyes termelőket és a helyszíneket, a tapasztalatok alapján elmondható, hogy csak a megfelelő talaj, tápanyag, növényvédelem alkalmazása esetén érhető el a kimagasló termés.

Öntözés = Termésbiztonság

Az ASG öntözésvezérlő rendszer legnagyobb előnye nem csak a megnövekedett termésmennyiségben keresendő. Gazdasági, túlélési szempontól sokkal fontosabb a termésbiztonság megtartása a rossz időjárási körülmények esetén is, mint pl. a 2022 évben.

Az aszályos 2022 évben a vöröshagyma terméseredményében jól látható csökkenés lépett fel a Helyszín1 területen, sok esetben nem volt víz volt a csatornában, fizikailag nem lehetett öntözni. De az egész szezont figyelembevéve a végeredmény (75t/ha) még bőven hozott termelési profitot a konyhára.

Deficit öntözés = Víztakarékosság terméscsökkenés nélkül

Világhírű magyar származású Dr. Selye János orvosprofesszor, a stressz elmélet kidolgozója állította: „A STRESSZ AZ ÉLET SAVA-BORSA”.  Másik híres megállapítása: „A STRESSZMENTES ÁLLAPOT CSAK A HALÁL”. A stressz kapcsán a legtöbb ember negatív dologra gondol, pedig mint Selye professzor munkáiból kiderül, a stressz az alkalmazkodóképességet, így a túlélési esélyt javítja, sőt a teljesítményt is fokozza. A stressz minden élet velejárója, a növényeké is.

A deficit öntözés módszere a növényt enyhe vízhiány stressz állapotba juttatva kényszeríti gyorsabb gyökérzet-fejlődésre, ami kevesebb öntözővíz felhasználással jár. A szakirodalomból származó kísérletek tapasztalatai alapján a kevesebb víz ellenére történő termés minőségjavulás a növényi gyökér működésével magyarázható.

A száradó gyökérzóna azt eredményezi, hogy több víz- és tápanyag-felvételre alkalmas hajszálgyökeret kezd fejleszteni a növény, a stressz állapot elkerülésére, tehát keresik a vizet a gyökerek. Ezek az új gyökerek a nagyobb talaj-térből több kioldódott tápanyagot tudnak majd felvenni, amikor az adott gyökérzóna újból öntözésre kerül, így javul a termés beltartalma, minősége, sokszor a mennyiség csökkenése nélkül.

A vegetatív ciklus elején a reproduktív fejlődéshez biztosítani kell a megfelelő vízellátottságot, majd amikor a növény elérte a megfelelő vegetációs állapotot, a deficit öntözés alkalmazásával a termésképzés szakasz eredménye a deficit-eseményekkel fokozható.

Az AgriSmartGreen precíziós szenzorai elegendően pontosak ahhoz, hogy a még kíméletes stressz állapotát differenciálni tudjuk a halálos stressztől és a biztonságos növényspecifikus határérték elérésekor az öntözést újraindítva a megfelelő időpontban a szükséges vízellátottságot helyreállítsuk.

Összefoglalva a rendszer előnyeit:

  • Termésbiztonság, ha az öntözési körülmények valamennyire fenntarthatóak a szezonban.
  • Kedvező időjárású, vízállású években jelentős termésnövekedés.
  • Növényspecifikus vízstressz jelentősen csökkenthető a termelési szezonban.
  • A rendelkezésre álló vízkészlethez igazítható öntözési program kivitelezhető.
  • Nincs túlöntözés, vízpazarlás, a vízbázis szennyezése a gyökérzóna alá leszivárgó Nitrogén tartalmú öntözővízzel.
  • Környezeti paraméterek, talaj állapot mintavételezett, adatbázisban tárolt adatai elérhetők az utólagos elemzéshez.
  • Deficit öntözés szakszerű alkalmazása esetén akár 50% vízmegtakarítás elérhető, elhanyagolható vagy nem is jelentkező terméscsökkenés mellett, lényegesen jobb beltartalmi tényezőkkel.

Kedves Olvasó!

Az űrlap (itt) kitöltésével jelezze felénk, ha segíteni tudjuk a precíziós öntözéses gazdálkodást létrehozni a saját területén.

Szerző: Dr. Tóth Csaba villamosmérnök, precíziós gazdálkodás szakmérnök

T-Markt Kereskedőház Kft.

2013 Pomáz Határ u 5/A
06 26 525-500
www.agrismartgreen.com