A Magyar Talajtani Társaság és a Magyar Talajvédelmi Baktérium –gyártók és –forgalmazók Szakmai Szövetsége 2023. tavaszának kezdetén együttműködési támogatói szerződést kötött.
Miért fontos ez a megállapodás?
Közös kincsünket a termőföldet meg kell óvnunk, hogy unokáink is tudjanak majd gazdálkodni és egészséges élelmiszereket előállítani – írja sajtóközleményében a Magyar Talajvédelmi Baktérium –gyártók és –forgalmazók Szakmai Szövetsége.
Hozzáteszik, hogy abban egyetért a két szervezet, hogy a magyarországi talajok veszélyeztetettek.
- Egyes területeken már nincs hova romlania a termőtalajnak.
- A hazai szántóterületek humusztartalma jelentősen csökkent az elmúlt évtizedben. Az ideális 5-6 % helyett ez az érték már csak 2-3 %.
- A klímaváltozás káros hatásai még jobban felgyorsítják a pusztulási folyamatot.
A 2023. március 11-én az M1-es autópályán bekövetkezett közlekedési tömegbalesetet a termőtalaj vesztése okozta az által, hogy a szél felkapta az elporosodott, szerkezet nélküli talajt – hívják fel a figyelmet.
A Magyar Talajtani Társaság és a Magyar Talajvédelmi Baktérium –gyártók és –forgalmazók Szakmai Szövetsége együttműködési támogatói szerződést kötött – Fotó: Magyar Talajvédelmi Baktérium –gyártók és –forgalmazók Szakmai Szövetsége
Hogyan lehet megállítani a termőtalajok romlását, illetve elérni a javulást?
Mindenképpen komplex rendszerben kell gondolkodni, mely tartalmazza többek között a talajkímélő művelést, a talajélet serkentését, a mikrobiológiai és biostimulátor készítmények használatát, a talajtakarást és jó vetésforgó megválasztását. A leglényegesebb, hogy ismerjék a gazdák a termőtalajuk adottságait, mert csak akkor tudnak hatékony művelési rendszert kidolgozni – emeli ki a sajtóközlemény.
A hazai szántóterületek humusztartalma jelentősen csökkent az elmúlt évtizedben – Fotó: Pixabay
Az együttműködés elsődleges célja a szakmai oldal erősítése. Fontos, hogy a gazdálkodók, a velük kapcsolatban álló szaktanácsadók mindig friss, napra kész ismeretanyaggal rendelkezzenek. Az edukációban rá kell világítani arra, hogy a gazdának saját talajadottságaihoz igazodva szükséges azokat a módszereket, eszközöket kiválasztani, melyek a romlását megállítják. Ebben működik együtt a Magyar Talajtani Társaság és a Magyar Talajvédelmi Szövetség. A szakmaiság közvetítése a gyakorlatban a legnagyobb kihívás, a tudományos oldal ezáltal a gyakorlattal közvetlen tud találkozni – teszik hozzá.
A közleményben kiemelik az augusztus 10-i beérkezési határidővel kiírt pályázatot „Az év talaja" címűt. Hozzáteszik, hogy tavaly, 2022-ben az év talaja kitűntető címet egy Herceghalom határában megtalálható mészlepedékes csernozjom talaj nyerte el. Idén 9 db jelölés érkezett. A Magyar Talajtani Társaság a honlapján bemutatja a szelvények fotóit a jelölés okával és történetével, valamint néhány érdekességet is írnak róluk.
- Szavazni 2023.09.15. 12:00 óráig a Társaság facebook oldalán, vagy a talajtanitarsasag@gmail.com email címen a kép sorszámának beküldésével lehet.
- A legtöbb szavazatot (like-ot) kapott szelvény lesz a 2023-as év talaja Magyarországon.
- Az idén kiírt verseny eredményét szintén a Talaj világnapján, december 5-én az Agrárminisztérium hirdeti ki ünnepélyes keretek között.
A Magyar Talajtani Társaság és a Magyar Talajvédelmi Baktérium –gyártók és –forgalmazók Szakmai Szövetségének vezetői bíznak abban, hogy számos értékes gyümölcsöt terem majd a talajos együttműködés – írják.