Osztrák szakértők már évek óta az ország termőföld alapjának veszélyes fogyására figyelmeztetnek, ami az Osztrák Gazdaságkutató Intézet (WIFO) szerint „Kassandra-intésnek" tekinthető, bár ez egyébként világjelenség.
Az elmúlt két évtizedben nyugati szomszédunkban összesen mintegy 130.000 hektár mezőgazdasági terület (ezen belül 72.000 hektár szántóföld) került beépítésre, ami napi átlagban 10 hektárt tesz ki – olvashatjuk a bauernzeitung.at, német nyelvű hírportálon. Ez azt jelenti, hogy 20 év alatt 480.000 osztrák állampolgár élelmiszer szükségletének alapja tűnt el.
Mi a cél?
Az osztrákok deklarált célja, hogy a művelésből kivett területet 2030-ig napi 2,5 hektárra korlátozzák, mivel a termőterületnek a jelenlegi ütemben történő fogyása néhány évtized elteltével komolyan veszélyeztetné a lakosság saját termelésből való ellátását, 200 év múlva pedig elfogyna a termőföld a talpuk alól. A kívánatos napi átlagos fogyástól egyelőre nagyon messze vannak. Az utak, vasutak és ipari létesítmények építése gyakorlatilag elkerülhetetlen, ezeken nemigen lehet spórolni.
Tényleg szükség van ennyi szupermarketre? - fotó: pexels.com
A nagyobb probléma akkor kezdődött, amikor értékes szántóföldek helyére többek között szupermarketeket építettek, anélkül, hogy azok szükségességéről meggyőződtek volna. A szupermarketek is fontosak, de élelmiszer alapanyagot nem teremnek, és ezért az osztrák lakosság feleslegesnek és a termőföldek elfoglalása miatt károsnak tartja további építésüket. Németországban ugyanis csak 40, miközben Ausztriában 60 szupermarket (+ parkolóhely) jut 100.000 lakosra, ami végső soron megdrágítja a vásárlást.