A talajban lévő tápanyagtőke felvehetővé tételének és a gazdálkodási hatékonyság növelésének egyik meghatározó eleme a talaj éves kalciumveszteségének pótlása, illetve a kémhatás optimumra való beállítása. A kalciumionok segítenek összeköttetést teremteni a szerves anyagok és az agyagásványok között, így járulva hozzá a megfelelő aggregátum szerkezethez, az agyag-humusz komplex kialakulásához. Amikor a kalcium kiürül a talajból, a helyét könnyedén veszik át a hidrogénionok az agyagásványok felületén ezzel elindítva a talajsavanyodás folyamatát.
A talajlakó mikroorganizmusok tevékenysége során kedvező közegben olyan savak képződnek, amelyek az oldhatatlan foszfátokból felvehető vegyületek képződését teszik lehetővé. Az eredendően savas élettérben azonban a talaj hasznos mikrobiológiai tevékenységében is zavar keletkezik.
Fotó: Carmeuse Hungária Kft.
A talaj forgatásával felszínre hozott, a humuszos rétegnél mélyebb és a már degradálódott talajok esetében kedvezőtlen kémiai, illetve fizikai tulajdonságú talajrétegek kerülnek a felszínre. Tehát a talajművelés alkalmazott gyakorlata is jelentős hatással bír a talajok leromlására, a forgatás csökkenti a biológiailag legaktívabb felső talajréteg humuszanyagainak mennyiségét és ezen keresztül a kalciumpótlás hatékonyságát is.
A TerraCalco 95 a talaj pH szintjének befolyásolásán túl nem csak a tápanyagszolgáltató képességen javít, hanem megfelelő körülményeket teremt az aktív biológiai talajélet számára és a talaj szerkezetét, illetve vízháztartását is pozitívan befolyásolja.
Mivel a gazdálkodás költséghatékonyságának értékelésekor az alkalmazott tápanyagmennyiség hatása a terméshozamokra sarkalatos kérdés, a megfelelő kalciumpótlásnak szintén központi szerepet kell kapnia a tervezés során. Kísérletsorozatunk egyik állomásán ősszel juttattuk ki a tavaszi napraforgó vetését megelőzően. Már a tavaszi, ismételt talajmintavételnél látható volt a talaj kémhatására gyakorolt kedvező hatás, amivel együtt az oldott alumíniumtartalom lecsökkent, a talaj telítettsége pedig megnövekedett szignifikáns növekedést mutatva a kalciumtartalomban.
A megváltozott körülmények előnyei leglátványosabban a kultúra kezdeti fejlődésekor mutatkoztak meg. Az érettség fokában előrébb tartó táblákon a betakarítás is korábban ütemezhető volt. A tápanyagszolgáltató képesség javulása azonban nem csupán az erőteljes fejlődésben és a kezdetihez képest javult talajvizsgálati eredményekben, hanem a napraforgó hozamának alakulásában is megfigyelhető.
Mivel a napraforgó mészigénye viszonylag magas, a TerraCalco 95 beépítése a technológiába megfontolandó akár rendszeres, akár egy 2-3 éves kijuttatási program keretein belül. Kalciumtartalma a napraforgó mészigényének kielégítése mellett pH korrekciós hatása miatt segíti a többi tápanyag felvételét is a gyökérzónában.
A TerraCalco 95 oxid tartalmú kalciumpótló anyag, amely kb. 90-95% hatóanyagot tartalmaz és tulajdonságaiban más, mint a karbonát alapú készítmények. Nedves környezetben gyorsan oldódva aktív kalciummal látja el a talajt. Ezt úgy tudjuk legjobban kihasználni, ha betartjuk a kijuttatás egyik alapvető szabályát, miszerint a talaj legfelső maximum 20 cm-es rétegébe kell bemunkálni, illetve egyenletesen bekeverni. A bekeverés során figyelmet kell fordítani rá, hogy az minél egyenletesebben történjen, és az anyag minél nagyobb felületen érintkezzen a talajjal.
A savanyú talaj kémhatását a semleges irányba mozdítja el, aktiválja a talajéletet, javítja a talaj szerkezetét, vízháztartását, a műtrágya-hasznosulást, és felvehető kalciumot biztosít a növények számára még az enyhén lúgos talajokon is.
A gyors kalciumleadása miatt nem csak a tavaszra tervezett táblákon, hanem az őszi vetésű növényeink alá kijuttatva is segítséget jelent. Az ősziek közül a káposztarepce kalciumigénye jelentős. A kalászosok sikeres termesztéséhez, átlagosan 1 tonna szemtermésre vonatkoztatva, 6-8 kg CaO hatóanyag szükséges. Az őszi káposztarepce kalciumigénye ennél sokkal magasabb – 45 kg CaO szükséges 1t szemtermés előállításához. A repce esetében kezdeti fejlődés szempontjából elsősorban a foszfor mobilizációja fontos, főleg egy jó termést produkáló gabona elővetemény esetén. Ahhoz, hogy a megfelelő hatóanyag időben rendelkezésre tudjon állni, szükséges a kalcium pótlása és a talajba való dolgozása még a vetés előtt, mivel a növény csak a talajból tudja ezt a mennyiségű hatóanyagot felvenni.
Amennyiben információra van szükségük a termékkel, a talajmintavétellel és a szükséges kijuttatási mennyiségekkel kapcsolatban keressék bizalommal kollégáinkat.
Carmeuse Hungária Kft.
https://www.carmeuse.com/hu-hu/mezogazdasag
https://www.youtube.com/channel/UCIoSSUwKPhKAo4LinxbcF-w
https://www.facebook.com/CarmeuseHungaria
https://www.instagram.com/carmeuseeurope/
Email: agrar@carmeuse.hu
Tel. szám: +36 30 436 0577