A búza világszerte az egyik legfontosabb haszonnövény, amely pótolhatatlan szerepet tölt be az emberiség élelmiszer-ellátásában. Értékes termését azonban különböző kártevők – elsősorban a kórokozókat is terjesztő és mintegy 5.000 fajt számláló tetvek – rendszeresen dézsmálják.
A kártevők elleni védekezést könnyítené meg a felfedezés – fotó: pixabay.com
A búza vad őseitől érkezhet a segítség
Az izraeli Negev sivatagban működő Ben-Gurion Egyetem kutatói – Vered Tzin professzor asszony irányításával – a búza kártevők elleni védelmének lehetőségét évek óta tanulmányozva rájöttek arra, hogy ebben a búza vad őseitől várhatnak segítséget. A kutatócsoport munkájáról az in.bgu.ac.il/en hírportálon találhatunk tájékoztatást.
A ma termesztett közönséges és durum búzák egyik ősének tekintett és a közel-keleti Termékeny Félhold térségben a mai napig vadon növő emmer búza szőrözöttséggel és a szárban termelt méreggel védi magát.
A szőrözöttség a nedvszívó kártevők hozzáférését nehezíti, a méreg pedig elriasztja azokat.
Már sikerült izolálni a vad búza méregtermelésért felelős génjét
Az izraeli kutatók azon dolgoznak, hogy a vad búzafajták önvédelmi rendszereit visszaültessék a nemesített fajtákba. Ebben a munkában az egyetem nappali és posztgraduális hallgatói is tevékenyen részt vesznek, akik közül Zhaniya Batyrshina PhD aspiránsnak már sikerült izolálnia a vad búza méregtermelésért felelős génjét.
A több tudományos intézmény által támogatott kutatások sikere óriási megtakarítást eredményezhetne a búza növényvédelmi költségeiben, és abszolút egészséges termékekhez juttatná a fogyasztókat.
A kutatások eredményeit legutóbb a „Journal of Experimental Botany és a Frontiers in Plant Science" folyóiratban közölték.