Az egyik módosítás szerint amennyiben a támogatást igénylő a kifizetési igénylésében olyan táblát jelent be, amely csak részben helyezkedik el a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területen, akkor kizárólag a tábla valamely kötelezettségvállalással érintett, egybefüggő területre eső része alapján jogosult kifizetésre. Persze a minimum 0,25 ha területméret itt is elvárt.
E pályázati felhívás keretében gyepföldhasználati kategória esetében elvárt volt a 0,3 ÁE/ha/év saját legeltethető állatállomány megléte, amely takarmányozásához kaszálással vagy legeltetéssel kell biztosítani a növényeket, a szénát. Ezen okból a támogatást igénylőnek lehetősége van arra, hogy adott tábla esetében az egyik évben kaszáló, míg a másik évben legelő hasznosítást jelöljön meg az egységes kérelmében, és a gyepgazdálkodásra meghatározott támogatási összeget igényelje, amennyiben rendelkezik az előírt állatsűrűségi minimumértékkel (legalább 0,3 ÁE/ha/év, legeltethető állat tartásával).Fontos azonban, hogy az állatsűrűség számításánál – saját állatállományra vetítve – vegye figyelembe a területméretekre tett vállalásait is. Tehát az állatállománynak minden területi követelményt együttesen kell teljesítenie, nem külön-külön nézve!
illusztráció: Shutterstock
Mely területeket kell összeszámítani?
- VP-4-10.1.1-15 kódszámú „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” gyepgazdálkodási tematikus előíráscsoportok;
- VP-4-11.1.-11.2.-15. kódszámú „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” felhívást érintő legeltetéses gyepgazdálkodás támogatása;
- a VP-4- 11.1.-11.2.-18. kódszámú „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” felhívást érintő gyepgazdálkodási földhasználati kategóriában támogatott gyepterület (kaszáló és legelő);
- ÚMVP agrár-környezetgazdálkodási támogatás környezetvédelmi célú gyeptelepítés célprogram (ez utóbbi már kifutott ez évben).
Például ha van 1 hektár VP AKG (legeltetést nem vállalt), 1 hektár VP ÖKO 2015 legeltetés és van 1 hektár VP ÖKO 2018, úgy a gazdálkodónak hektáronként 0,2 + 0,2 + 0,3 AE = 0,7 AE/ha/év szükséges.
Amennyiben az adott évben a kedvezményezett a gyepterületei esetében fentiek szerint nem éri el a minimum 0,3 ÁE/ha/év állatsűrűséget (legeltethető állat tartásával), akkor az adott évben a gyepföldhasználati kategória elutasításra kerül.
A leírtak alapján a fogalomjegyzék kiegészült a gyep fogalmával: „gyep: lágyszárú növényekkel borított terület, amelynek növényállománya létrejöhet a termőhely ökológiai adottságai alapján, a gyepgazdálkodási eljárások hatására, természetes úton kialakult növénytársulásból, mint ősgyep vagy természetes gyep, valamint a gyephasznosítási célnak megfelelő gyepalkotó fajok fajtáiból tervszerűen összeállított növénytársításból, mint a magról telepített gyep.”
A Kincstár a folyamatban lévő ügyeket egyedileg vizsgálja meg, amelynek eredményéről tájékoztatja az érintetteket.
További részletek ITT olvashatóak.