A rendszer képes:
- valós idejű adatgyűjtésre és feldolgozásra
- valós idejű, aktív munkagép-vezérlésre
- nagy felbontású képek készítésére
- térképek készítésére
Mindezek mellett:
- alacsony a beruházási költsége
- nem igényel szaktudást, bárki tudja üzemeltetni
- egyszerű telepíteni és beüzemelni
A rendszer egy multispektrális és 4K kamerarendszer, amelynek képét egy szoftver dolgozza fel, illetve mesterséges intelligencia segítségével valós időbenreagál – fotó: Augmenta
Jelenleg hatalmas fejtörést okoz a gazdálkodóknak a nitrátérzékeny területek tápanyag-utánpótlása. A jövőben előreláthatóan még komolyabb megszorítások várhatók ezen a téren, ezáltal minden egyes kg nitrogént okszerűen kell kijuttatni, nem pazarolhatunk tovább ezzel a makroelemmel.
A rendszer valójában egy multispektrális és 4K kamerarendszer, amelynek képét egy szoftver dolgozza fel és algoritmus, illetve mesterséges intelligencia segítségével valós időben a látottak alapján reagál, tehát csökkenti és visszaemeli a dózist a beállított maximumra, illetve elzár és megnyit egyes szakaszokat a műtrágyaszórón és a permetezőn. A traktoros hozzáértése illetve beavatkozása nem szükséges, a gép mindent elvégez helyettünk, munkaszélessége pedig elérheti akár a 40 métert is.
Az ötlet egy görög informatikus-gazdálkodó fejéből pattant ki, majd több éves fejlesztés és tesztelés előzte meg, mire megszületett a mai verzió.
A rendszer képes felismerni és megkülönböztetni az adott növénykultúrától:
- köveket, ki nem kelt foltokat
- különböző fejlettségi szinteket az állományban
- utakat, csatornákat, táblaszéleket
- gyomnövényeket
Ezeket kiértékelve adott időben dönt a rendszer a dózis csökkentéséről, illetve a megadott maximumra történő visszaemelésről – teljesen automatikusan úgy, hogy közben nincs szükség folyamatos kalibrálásra, mert a gép elvégzi mindig magától.
Ennek köszönhetően kísérletek bizonyítják, hogy hektáronként akár több mint 10.000 forint extra profit is elérhető a rendszer használatával. Ez főként az okszerű, optimalizált műtrágya-kijuttatásból származó megtakarításnak, illetve az ezáltal elért többlethozamnak köszönhető. A felhasználóinknál mért eredmények számszerűen azt mutatják, hogy több mint 9%-os input-anyag megtakarítás mellett 2-3%-os terméshozam többletet értek el. Magyarországon 2 éven át tartó tesztelések őszi búzában a következő eredménnyel zárultak:
Diagram: Augmenta
Összességében bátran kijelenthető, hogy egy 400 hektáros gazdaságban a gép megtérülése 1 év, ez az üzemméret a hamarosan kiírásra kerülő pályázatnak és az 50, esetenként 60%-os támogatásnak köszönhetően 150-200 hektárt jelent. Magyarul a pályázatnak köszönhetően már egy 150 hektáros gazdaságnak is éven belül megtérül a beruházás!
A pályázat (Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása) sarkallatos tanácsadási (3.1.2.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek) részébe illeszthető a rendszer, ugyanis segítségével a következő pontok valósíthatóak meg:
d) műholdas és földközeli távérzékelési adatok beszerzése és elemzése és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások igénybevétele
Munkaszélessége elérheti akár a 40 métert is – fotó: Augmenta
e) menedzsment-zónák lehatárolása különféle eljárásokra alapozva és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások igénybevétele
f) differenciált anyagkijuttatási tervek és térképek készítése és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások igénybevétele
g) farm-menedzsment, mezőgazdasági döntéstámogató szoftverek üzemeltetése és az ahhoz kapcsolódó tanácsadási szolgáltatások igénybevétele
Fejegység – fotó: Augmenta.ag
A rendszer jelenleg szilárd és folyékony műtrágya kijuttatásra és a növekedés szabályozásra (regulátorozás) képes, de a folyamatos fejlesztésnek köszönhetően elérhető lesz:
AUGMENTA – A jövő elkezdődött
Keresse bizalommal kollégáinkat az alábbi elérhetőségek valamelyikén:
+36 30 557 8692
+36 30 985 1144
kzs.deb@gmail.com
https://agramir97.hu/augmenta/