Szűkülhetnek a globális búzakészletek
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) márciusi előrevetítésében 787 millió tonnára jelzi a 2023/2024. gazdasági évben várható globális búzatermést, ami 7 millió tonnával múlhatja alul az előre jelzett felhasználást.
A Tallage francia piacelemző vállalat márciusi tájékoztatása szerint az Európai Unióban jó állapotban voltak a búzavetések március elején, a február végi esők – különösen Franciaországban – kedveztek a növények fejlődésének. Az EU-ban az egy évvel korábbit 1 százalékkal meghaladó területről, 22 millió hektárról 129,5 millió tonna (+4 százalék) őszi búzát takaríthatnak be az idén.
Magyarországon a Tallage szerint 5,2 millió tonna búza betakarítására van kilátás.
Így alakul a búza ára
Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza termelői ára átlagosan 87,6 ezer forint/tonna volt március utolsó hetében, ami 27 százalékkal alacsonyabb árszint az egy évvel korábbihoz képest.
Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI
A takarmánybúza ára 37 százalékos mínuszban van az egy évvel korábbi árszinthez képest.
A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény májusi jegyzése a legfrissebb adatok szerint 252 euró/tonna körül van.
Globálisan nő a kukoricatermés, az EU-ban csökkennek a területek
A 2022/2023. gazdasági évit 4,5 százalékkal meghaladó globális kukoricatermést jeleznek az elemzők a 2023/2024. gazdasági évben. A Európai Unióban a Tallage szerint a 2022. évitől 1,5 százalékkal kisebb területről, 8,7 millió hektárról arathatnak kukoricát az idén. A növény által elfoglalt terület Romániában, Franciaországban és Lengyelországban egyaránt kisebb lehet.
Így alakul a kukorica ára
Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 86,1 ezer forint/tonna volt a takarmánykukorica termelői ára március utolsó hetében, ami az egy évvel korábbinál 23 százalékkal alacsonyabb érték.
A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon (2021–2023) – Ábra forrása: AKI
A párizsi árutőzsdén a kukorica júniusi tőzsdei elszámolóára jelenleg 247 euró körül van tonnánként.
Olajnövénypiaci információk
Az ipari napraforgómag 34 százalékkal, a repcemag 29 százalékkal lett olcsóbb egy év alatt. A napraforgó-étolaj kiskereskedelmi beszerzési ára ugyanakkor nőtt, literje március végén 702 forintba, míg az előző héten 654 forintba, egy évvel korábban pedig 509 forintba került.
Forrás: Agrárközgazdasági Intézet gabonapiaci jelentés
Hatalmas árzuhanás a terménypiacokon
A búza ára 27 százalékkal, a kukorica ára pedig 23 százalékkal múlja alul az egy évvel ezelőtti átlagos termelői árszintet. Az árcsökkenés hátterében több tényező is áll: szakértők szerint a kiugró tőzsdei árak, hatalmas kilengések után, amelyeket többnyire az orosz-ukrán katonai konfliktus okozott, törvényszerű, hogy kiegyenlítődés, visszarendeződés következik annak ellenére is, hogy a háborús helyzet nem oldódott meg.
Az ukrán gabona beáramlása emellett jelentős piaci zavart okozott, nem csak Magyarországon, hanem szinte az összes, Ukrajnával határos országban is, emiatt az érintett államok agrárminiszterei az Európai Bizottsághoz fordultak rendkívüli támogatás folyósításáért. Rendkívüli támogatást kapott az Ukrajna szomszédságában lévő hat országból mindössze három: összesen 56,3 millió eurót kapnak a lengyel, a bolgár és a román gazdák. A cseh, a szlovák és a magyar gazdák nem részesülnek támogatásban a döntés szerint.
A MAGOSZ legutóbb arra hívta fel a figyelmet, hogy az aratásig piacot kell találni a tárolókban ragadt terményeknek.
Indexkép: Shutterstock