A közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) egy jelentős kártevő, ami sokféle kultúrnövényben károsít. Kifejezetten nagy problémát okoz a szamócatermesztésben, de a málnában is gyakran előfordul.
A növényeken a lárvák és a felnőtt egyedek egyaránt a leveleket rágják, ami hervadáshoz és megtorpanó fejlődéshez vezet.
A kártevő ellen egyrészt biológiai védekezés, azaz ragadozó szervezetek használhatók, például ragadozó atkák, másrészt vegyszeres növényvédelem. A felhasználható növényvédő szerek száma viszont egyre csökken. Ráadásul egyik technológia sem jelent tökéletes megoldást.
A NIBIO, norvég bioökonómiai központ a fóliasátorban termesztett málnában a hideg vizes permetezéssel kísérletezett, ami – a kutatókat és a világot is meglepve – hatékonynak bizonyult.
A fóliasátor belsejében kis kamrákat alakítottak ki, amelyek mindegyikében három növény volt. A kamrák tetején elhelyezett fúvókák bizonyos időközönként vízzel permetezték a növényeket.
Ez a módszer a nem permetezett kontrollnövényekhez képest a levelek fonákján megtelepedő atkák 40-50%-át elpusztította.
A kutatás vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizes permetezés hatása megegyezett a rovarirtó szerrel végzett egyszeri permetezés hatásával, ha a permetezés után néhány héttel vizsgáljuk a kártevő számát. A kísérletet szamócában is elvégezték, és ott is hasonló eredmények születtek.
A módszer sikere abban rejlik, hogy a takácsatkák nem szaporodnak nedves környezetben, ezzel szemben a ragadozó atkák számára, akik természetes ellenségei takácsatkáknak, sokkal megfelelőbb a nedves környezet. Tehát a vizes permetezés a biológiai védekezést is segíti.
A vizes kezelés nem irtja ki az összes atkát, de elég alacsonyan tartja a számukat ahhoz, hogy elkerülhető legyen a növények súlyos károsodása.
Fontos, hogy a permetezéshez megfelelő hőmérséklet szükséges, hogy a víz gyorsan elpárologjon és ne teremtsen optimális környezetet a gombás betegségek (például a szürkepenész) kialakulásának – összegezte a kutatás vezetője.
Ha ezt a módszert üzemi méretekben sikerül alkalmazni, az forradalmi változást hozhat a takácsatka elleni küzdelemben.
Forrás: phys.org
Indexkép: Gilles San Martin / Wikipédia