Január elején még csökkent a búza ára
A Tallage által januárban közreadott tájékoztatás szerint csökkent a búza világpiaci ára 2021. december 10. és 2022. január 10. között. Ennek oka az argentínai és az ausztrál termés piacra kerülése.
Legnagyobb mértékben az argentínai terményár zuhant, ami magával húzta az EU-s árakat is, olvasható az Agrárközgazdasági Intézet legfrissebb jelentésében.
Január negyedik hetében az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az egy évvel korábbinál 48%-kal magasabb áron kereskedtek az étkezési búzával. Átlagosan 101 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron forgott január végén. A takarmánybúzával 100,5 ezer forint/tonna (+52 százalék) áron kereskedtek ugyanekkor.
Annak ellenére tehát, hogy január elején kissé csökkent a búza világpiaci ára, pillanatnyilag további áremelkedésről beszélhetünk, hiszen az AKI decemberi jelentése szerint 2021 decemberének második hetében még átlagosan 98,9 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek az étkezési búzával.
A búza árának alakulásáról ebben a cikkünkben írtunk, akkor éppen felszálló pályán mozgott a kezdeti visszaesés után.A terményárak alakulásának világpiaci hátteréről ITT írtunk részletesen.
Mivel a hazai terményárak hosszú távon nem tudnak elszakadni a világpiaci áraktól, érdemes a párizsi árutőzsde (MATIF) határidős jegyzéseinek alakulását figyelemmel követni, láthatóan alacsonyabb árszintekre lehet számítani:
A búza különböző határidőre szóló jegyzése a párizsi árutőzsdén (2021–2022) – Ábra forrása: AKI
A kukorica árának alakulása
A Tallage tájékoztatása szerint Argentínában és Brazíliában romlottak a kukorica termésvárakozásai, elsősorban a száraz időjárás és a magas hőmérséklet miatt. Ez hatással volt az amerikai kukoricaárakra, amelyek emelkedő pályára álltak 2021. december 9. és 2022. január 9. között. Az európai terményárak eközben nem változtak számottevően.
Január negyedik hetében Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 90,2 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a takarmánykukorica, ami 38 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi árszintet. A 2021 decemberi árakhoz hasonlítva: az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 86,8 ezer forint/tonna termelői áron forgott a takarmánykukorica december második hetében.
A kukorica árának alakulásáról és a világpiaci helyzetről, az orosz-ukrán konfliktus hatásairól a Kukorica Kör Egyesület tartott tájékoztatót az AGROmashEXPO-n.
A kukorica különböző határidőre szóló jegyzése a párizsi árutőzsdén (2021–2022) – Ábra forrása: AKI
Olajnövények
Meredeken emelkedik a szójabab ára
A Tallage januári tájékoztatása szerint a dél-amerikai meleg, száraz időjárás kedvezőtlenül hatott a várható termésre, a szójabab világpiaci ára ezzel összefüggésben meredeken emelkedett 2021. november 19. és 2022. január 14. között.
Az AKI PÁIR adatai szerint a full-fat szóját 225,3 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették január utolsó hetében.
A szójabab különböző határidőre szóló jegyzése a chicagói árutőzsdén (2021–2022) – Ábra forrása: AKI
A repce árának alakulása
- Kanadában csökkent a repce ára 2021. november 19. és 2022. január 14. között, mert a feldolgozók felfüggesztették a repcevásárlásokat.
- Oroszországban 17 dollárral csökkent a termény spot piaci ára ugyanebben az időszakban.
- Ukrajnában 25 dollárral emelkedett a repcemag ára a szűkülő repcemagkínálatnak és az élénk keresletnek köszönhetően az azonnali szállítási határidőre vonatkozóan.
- Németországban 81 dollárral nőtt a februári szállítású repcemag ára.
- Indiában a jó terméskilátások miatt a termény azonnali kikötői ára 124 dollárral 1041 dollár/tonnáig ereszkedett.
- Ausztráliában rekordtermést takarítottak be, így 64 dollárral csökkent a canola azonnali kikötői ára.
- Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint a repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 228,4 ezer forint/tonna volt január negyedik hetében, az egy évvel korábbit 54 százalékkal haladta meg.
Napraforgómag
A Tallage adatai szerint a fekete-tengeri napraforgómag azonnali piaci ára 20 dollárral csökkent november 19. és január 14. között. Argentínában 40 dollárral nőtt a napraforgómag azonnali exportára január 14-ig.
Az AKI PÁIR adatai szerint a magas olajsavtartalmú napraforgómagot tonnánként 221 ezer forintért (+62 százalék), a nagy olajtartalmú napraforgómagot (LO) 218,2 ezer forint/tonnáért (+39 százalék) vásárolták a feldolgozók és a kereskedők január utolsó hetében.
Az összes ipari napraforgómagra vonatkozóan a termelői ár alakulásáról elmondható, hogy az egy évvel korábbihoz képest 43 százalékkal magasabb, átlagosan 219 ezer forint/tonna volt.