A Chicago Board of Trade (CBOT) búza határidős jegyzései március 15-én erősödtek, köszönhetően az orosz export visszaszorulásáról érkező híreknek. A kereskedők az elmúlt napokban tapasztalt kisebb visszaesésre a jó üzletek megkötésének lehetőségeként tekintettek, írja a Reuters.
Ármozgások az orosz-ukrán helyzet következtében
Oroszország hétfőn bejelentette a volt szovjet országokba irányuló gabonaexport tervezett felfüggesztését, bár a kormány közölte, hogy a jelenlegi gabonaexport-kvóta keretein belül különleges engedélyeket engedélyez a kereskedőknek.
Ukrajna idén tavasszal előre láthatólag 39 százalékos visszaesést könyvelhet el a vetésterület vonatkozásában az orosz katonai invázió miatt – közölte az APK-Inform mezőgazdasági tanácsadó cég.
Ed Duggan, vezető kockázatkezelési szakértő szerint óriási a bizonytalanság, hiszen a világ két legnagyobb kukorica- és búzaexportőre nagyrészt kikerül most a rendszerből.
Amerikában aszály van, ami szintén befolyásolja az árakat
Az USA mezőgazdasági minisztériumának (USDA) előrejelzése szerint romlanak a termésvárakozások az őszi búza esetében az aszály miatt. Ez szintén hatással van az árak alakulására. Az elemzők szerint, ha április első hetében nem érkezik nagyobb mennyiségű eső, akkor csökkenni fog a várt termés mennyisége.
A szójabab ára visszaesett, reagálva a Kínában kiújulóban lévő koronavírus-járványra. A járvány újbóli kitörése ugyanis visszafoghatja a szója iránti keresletet.
A terményárak alakulása Európában
A párizsi árutőzsde számai az előbbi trendeknek megfelelően alakulnak: az elmúlt napokban valamelyest csökkent a búza ára. A májusi határidős jegyzések esetében elmondható: március 15-én 386,5 euró volt a búza tonnánkénti ára, ami 10 euróval elmarad a március 7-i értéktől, viszont a március 10-i 368 eurós árszinthez képest jelentős emelkedést jelent.
A kukorica esetében az ármozgás ennél kisebb volumenű volt az elmúlt napokban, a júniusi határidős jegyzésre vonatkozó, március 7-i tonnánkénti ár 351,5 euró volt, és azóta néhány eurós csökkenés következett csak be (március 15-én 346,25 euró volt).
A repce esetében a párizsi árutőzsde számai már-már hihetetlenek: 900 euró felett volt március 15-én a repce tonnánkénti ára (májusi határidő). A repce ára február közepe óta folyamatosan emelkedik.
Terményárak Magyarországon
A terményárak alakulása itthon, némi időbeli eltolódással, de nagyrészt követi a világpiaci trendeket.
Az AKI PÁIR adatai szerint február utolsó hetében ilyen árak voltak Magyarországon:
- az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 106,6 ezer forint/tonna (+51 százalék az egy évvel korábbihoz képest),
- a takarmánykukorica ára 93,2 ezer forint/tonna (+34 százalék) volt,
- a repcemag ára 259,7 ezer forint/tonna (+69 százalék) volt.
Emelkedik a búza ára – Fotó: Envato
A legutóbbi adatok szerint március első hetében pedig így alakultak az árak:
- étkezési búza: 113,35 ezer forint/tonna
- takarmánykukorica: 101,5 ezer forint/tonna
(Repce esetében még nem áll rendelkezésre a márciusi adat.)
Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke korábban azt nyilatkozta az Agroinformnak, hogy a bevezetett gabonaexport-korlátozásnak valószínűleg lesz némi árvisszarendező hatása.