Zöldhidrogén

A Bükkábrányi Energiapark által vezetett projekt keretében Magyarországra érkezett az első ipari méretű elektrolizáló berendezés. A hidrogént napenergia felhasználásával is előállítani képes technológia egyedi és különleges hazánkban - tájékoztatta a Mészáros Csoport kommunikációs igazgatósága pénteken az MTI-t. Az elektrolizáló berendezés (PEM) műszaki paraméterei a villamosenergia-piac több szegmensében való részvételre is lehetőséget ad,

Az eszköz a tervek szerint 130-150 tonna zöldhidrogént képes előállítani évente.

- tartalmazza a közlemény. Mint írják, várhatóan a hidrogén a jövőben fontos szerephez jut Európa energetikai problémáinak megoldásában: mind az iparban, mind pedig a közlekedésben jelentős szerepet kaphat. Mindezek mellett a megújuló energiák rendelkezésre állásának elsimításában, téli-nyári igények kiegyenlítésében és a villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásában számíthatunk a technológia előre törésére.

A hidrogént napenergia felhasználásával is előállítani képes technológia egyedi és különleges hazánkban. Kép: Unsplash

A hidrogént napenergia felhasználásával is előállítani képes technológia egyedi és különleges hazánkban. Kép: Unsplash

Az EU 2030-ra 10 millió tonna hidrogén előállítását tűzte ki célul a kontinensen.

"A projekt ütemtervének megfelelően Magyarországon elsőként kerül üzembe ilyen teljesítményű, zöldhidrogént előállító berendezés a Mészáros Csoport energetikai portfóliójába tartozó Bükkábrányi Energiaparkban" - olvasható a közleményben.

Így működik

A hidrogén előállítása hagyományos, konvencionális módszerekkel rendkívül környezetszennyező. A ma elterjedt un. SMR (Steam Methane Reforming – gőzreformálás) technológiával több probléma is adódhat. Egyrészt mivel a technológia alapvetően földgáz alapú, fosszilis energiahordozót használ, másrészt a technológia jelentős károsanyag emisszióval is jár (így csak szürke hidrogén állítható elő). Egy egység tiszta hidrogén előállításakor így akár 7-szer annyi üvegházhatású gáz is keletkezhet.

Az iskolából ismert elektrolízis, melynek során a vizet egyenáram segítségével hidrogénre és oxigénre bontjuk, ipari méretekben csak a közelmúltban vált biztonságosan és gazdaságosan kivitelezhetővé. Zöld hidrogénként arra a hidrogénre hivatkozunk, melynek előállítása ezzel a környezetbarát, karbonsemleges eljárással történik. Az elektrolizáló berendezés képes villamosenergia felhasználásával a vizet két alkotóelemre, hidrogénre és oxigénre bontani.

A magántőke bevonásával és a magyar állam támogatásával megvalósuló üzemben az új elektrolizáló berendezésnek köszönhetően a legnagyobb tisztasági mutatóval rendelkező hidrogént tudnak előállítani, amelyre egyre nagyobb kereslet mutatkozik az ipari felhasználók körében is. Kép: Unsplash

A magántőke bevonásával és a magyar állam támogatásával megvalósuló üzemben az új elektrolizáló berendezésnek köszönhetően a legnagyobb tisztasági mutatóval rendelkező hidrogént tudnak előállítani, amelyre egyre nagyobb kereslet mutatkozik az ipari felhasználók körében is. Kép: Unsplash

Jelenleg a világon a hidrogén termelés 98 százaléka fosszilis tüzelőanyagokból történik, jelentős szén-dioxid-kibocsájtás mellett.

Ezzel szemben az új, immáron Magyarországon is elérhető technológia karbonsemlegesen képes előállítani a hidrogént. A magántőke bevonásával és a magyar állam támogatásával megvalósuló üzemben az új elektrolizáló berendezésnek köszönhetően a legnagyobb tisztasági mutatóval rendelkező hidrogént tudnak előállítani, amelyre egyre nagyobb kereslet mutatkozik az ipari felhasználók körében is. Az eszköz 2023. első félévében történő beüzemelése a klímacélok érvényesüléséhez és a zöld átállás folyamatához is hozzájárul - közölték.

A Mátrai Erőmű Zrt. tulajdonosai 2018-ban döntöttek a napelempark létrehozásáról és 2018. május 24-én megalakult a Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. A napelemek telepítésére a bükkábrányi bánya hányófelületét választották ki, így egyszerre jött létre egy modern erőmű,és gyógyult be a természetes környezeten ejtett seb. A naperőmű kulcsrakész kivitelezését egy belföldi és egy külföldi vállalkozásból álló konzorcium végezte, a napelemparkot 2019. március 8-án helyezték üzembe, és 2019. április 1-től szállít a MAVIR felé villamos energiát a kötelező áramátvételi rendszer keretében.

(Forrás: MTI)